Turysci.pl
Kasprowy Wierch przepiękny widok

Fot. Pixabay.com/polityk

Czy byliscie na Kasprowym Wierchu? Widok z góry jest przepiękny

27 Października 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Kasprowy Wierch należy do jednych z najsłynniejszych i najpopularniejszych szczytów nie tylko w Tatrach, ale i w całej Polsce. Każdego roku zdobywają go tłumy turystów. Nagrodą, która czeka na samej górze, jest przepiękny widok

Kasprowy Wierch bez wątpienia jest jednym z najsłynniejszych szczytów w Polsce. O jego ogromnej popularności stanowi fakt, że każdego roku zdobywają go tłumy turystów. Na górę wybierają się nie tylko Polacy, ale również między innymi wczasowicze ze Słowacji i Czech. Zainteresowanie tym punktem sprawia, że na miejscu bardzo często mogą nas zastać dość pokaźnych rozmiarów kolejki. To jednak nie zniechęca wielu osób, które regularnie odwiedzają szczyt. Mieliście kiedyś okazję go zobaczyć?

Kasprowy Wierch położony jest w Tatrach Zachodnich, a jego wysokość wynosi 1987 metrów. Ten szczyt już od dawna stanowił atrakcję turystyczną. Wczasowicze wydeptywali ścieżki z Doliny Gąsienicowej i z Goryczkowej Przełęczy nad Zakosy już około 1850 roku. To jedna z gór, która od zawsze wzbudzała zainteresowanie. Po przejściu całego szlaku, na szczycie podróżnych czekają niesamowite widoki. Sama trasa jednak również oferuje bardzo malowniczą scenerię.

Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Widoki wynagradzają trudy wspinaczki

Warto zauważyć, że Kasprowy Wierch to góra nieprzewidywalna. Chociaż wejścia nie są strome i nawet amatorzy mogą wejść na szczyt, to po drodze zdarzyć się może wiele niespodzianek. Każdy, kto regularnie maszeruje tymi górskimi szlakami, wie, że pogoda może zmienić się tam w ciągu dosłownie kilku minut. Jeśli macie na koncie kilka podejść na Kasprowy Wierch, z pewnością doświadczyliście sytuacji, w której słoneczna pogoda zostaje nagle przerwana przez ulewę, a po niej pojawia się bardzo gęsta mgła.

Niektórzy żartują, że gdy wchodzą na Kasprowy Wierch, w którymś momencie zawsze pojawia się gęsta jak mleko mgła. Chociaż ograniczona widoczność sprawia, że należy zachować większą ostrożność, nadaje ona górze dodatkowego, tajemniczego klimatu. Zmienna aura nie odstrasza jednak turystów, którzy odwiedzając Zakopane, zawsze rezerwują sobie jeden dzień, by zdobyć Kasprowy Wierch.

Kasprowy Wierch oferuje również wiele atrakcji turystycznych. Chętni mogą wjechać i zjechać na szczyt specjalną kolejką linową. Regularnie wybierają się tu także fani sportów narciarskich, by zjeżdżać w kierunku północno-wschodnim Trasą Gąsiennicową lub północno-zachodnim Trasą Goryczkową. Należy jednak pamiętać, że choć trasy są spektakularne i dostarczają mnóstwo emocji, są bardzo wymagające i strome. Dlatego nie jest to odpowiednie miejsce dla początkujących narciarzy, którzy dopiero uczą się tego sportu.

Kasprowy Wierch pod natłokiem turystów

Niestety Kasprowy Wierch staje się ofiarą swojej popularności. Na szlakach dochodzi często do natłoku turystów, a momentami na trasach powstają korki, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dostrzegalnym problemem są również odpady pozostawiane przez wczasowiczów. Służby przyznają, że podróżni pozostawiają po sobie dużo plastiku. Porozrzucane w różnych miejscach tzw. małpki, czyli małe butelki z alkoholem także rodzą obawy.

Zintensyfikowany ruch turystyczny wywołuje również przyspieszoną erozję gleby. Walka z tym zjawiskiem jest natomiast bardzo kosztowna i trudna. Niszczeje też roślinność, ponieważ turyści biwakują w niedozwolonych miejscach. Mieliście okazję kiedyś wejść na Kasprowy Wierch? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod tym artykułem. W innym z naszych tekstów pisaliśmy również o przepięknym zamku w Łańcucie.

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >