Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Polska stawia na turystykę zrównoważoną: projekt Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona
Arykuł sponsorowany
Arykuł sponsorowany 30.10.2024 11:58

Polska stawia na turystykę zrównoważoną: projekt Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona

Konferencja
Fot. Polska Organizacja Turystyczna

Dynamiczne zmiany w dzisiejszym świecie mają znaczący wpływ na światową gospodarkę i społeczeństwa. Adaptacja branży turystycznej, organów samorządowych i samych turystów do tych zmian to proces długoterminowy. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła w 2023 roku dwuletni projekt „Współpraca-Innowacje- Turystyka Zrównoważona”, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej poprzez dyskusje, debaty, wymianę dobrych praktyk na temat procesów wdrażania i rozwoju turystyki zrównoważonej na wielu poziomach.

Zrównoważony rozwój w turystyce

Zgodnie z realizowanym projektem odbywają się konferencje, warsztaty oraz szkolenia tematyczne podnoszące świadomość i zapewniające wymianę dobrych praktyk  z zagadnień zrównoważonego rozwoju w ujęciu strategicznym na przyszłość. Inwestycje w turystykę zrównoważoną przynoszą korzyści ekonomiczne i społeczne dla Polski i jej mieszkańców. W ramach tych działań wdrażana jest gospodarka cyrkularna w biurach podróży, obiektach noclegowych, atrakcjach turystycznych w Polsce, gdzie ma miejsce przechodzenie od gospodarki opartej na zużyciu do modelu cyrkularnego poprzez ponowną promocję, wykorzystanie, recykling i minimalizację odpadów.

Działania zrównoważonego rozwoju obejmują wiele sektorów gospodarki i aspektów życia społecznego. Nakierowane są na budowanie odpowiedzialności pośród przedstawicieli współczesnego społeczeństwa oraz przyszłych pokoleń. Kluczowym celem tych działań jest osiągnięcie równowagi między wzrostem gospodarczym, społeczną sprawiedliwością  i ochroną dóbr natury. 

Polska Organizacja Turystyczna promuje styl życia i modę na „slow life”, który przynosi korzyści potencjalnym turystom, przedsiębiorcom i lokalnym społecznościom i tym samym przychyla się do zrównoważonych praktyk w sektorze hotelarskim, który dba o środowisko i lokalne społeczności.
Wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju wymaga współpracy na wielu płaszczyznach, ciągłego monitorowania postępów i dostosowywania strategii do zmieniających się okoliczności. Jest to masowy, kompleksowy proces, który ma na celu zapewnienie harmonii między gospodarkami, regionami, państwami.

Wspieranie wzrostu gospodarczego przyczynia się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki, tworzenia nowych miejsc pracy oraz ponadregionalnych oraz międzynarodowych inicjatyw wzbogacających wartości inwestycji w infrastrukturę turystyczną przyjazną dla środowiska i w zgodzie z oczekiwaniami turystów.

Zielona gospodarka nie dąży do zastąpienia zrównoważonego rozwoju, a stanowi narzędzie jego osiągnięcia, zachowując trzy ważne aspekty: gospodarczy, ekologiczny i społeczny.
Realizacja zielonej gospodarki umożliwia identyfikację nowych potencjalnych źródeł wzrostu gospodarczego bez tworzenia niestabilnego obciążenia dla ilości i jakości bogactw naturalnych.

Niezbędne jest przestrzeganie 4 zasad:

  • zasada efektywności ekologicznej – maksymalizacja korzystnych właściwości towarów i usług przy jednoczesnym zminimalizowaniu wpływu na środowisko w całym cyklu produkcyjnym;
  • zasada oszczędzania zasobów – podejmowanie decyzji uwzględniające potrzebę konieczności zachowania zasobów naturalnych;
  • zasada jedności – koordynacja działań wszystkich podmiotów gospodarki narodowej uczestniczących w procesie rozwoju;
  • zasada międzysektorowości – zaangażowanie przedstawicieli różnych sektorów społeczeństwa w proces decyzyjny

Zrównoważona turystyka (odpowiedzialna turystyka) przynosi korzyści gospodarcze poprzez zwiększanie zatrudnienia i rozwój lokalnej społeczności. Dzięki promowaniu „green tourism” i dbałości o środowisko wraz z szacunkiem dla kultury i tradycji lokalnych, Polska może cieszyć się coraz większym zainteresowaniem turystów. Przykładem realnego wsparcia rozwoju zrównoważonej turystyki może być inicjatywa „Greenways Polska”.  Jest to program rozwijający wykorzystanie tras rowerowych, pieszych i wodnych, które biegną przez obszary wiejskie i przyrodnicze. Są to szlaki tematyczne, które łączą atrakcje i produkty kulturowe oraz przyrodnicze przez różne regiony kraju. Przykładem takiej inicjatywy jest Park Narodowy Białowieża, który stosuje w praktyce zasady turystyki opartej na ochronie dziedzictwa przyrodniczego. Poza tym istnieje szereg inicjatyw promujących ekologiczne oferty, miejsca z gastronomią respektujące zasady turystyki zrównoważonej oraz wiele innych przedsięwzięć prowadzonych na tych zasadach.

W ramach projektu w 2024 roku odbyło się już kilkanaście konferencji merytorycznych, warsztatów oraz spotkań branżowych w różnych regionach Polski, podczas których omawiane były dotychczasowe postępy we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju w szeroko pojętej turystyce, a także najnowsze osiągnięcia oraz plany na przyszłość z tym związane. 
 

pot_1.jpg
Fot. Polska Organizacja Turystyczna 
pot_2.jpg
Fot. Polska Organizacja Turystyczna 

Artykuł sponsorowany