polska testy na ferieFot. pixabay.com/ fernandozhiminaicela

Czy będą obowiązkowe testy dla Polaków wyjeżdżających na ferie? Pojawił się nowy pomysł od hotelarzy

Polska branża turystyczna przeżywa obecnie ogromny kryzys w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Niektóre hotele proponują wprowadzenie obowiązkowych testów dla swoich gości. Są gotowe nawet zrekompensować ich koszt, dając upust od ceny noclegu.

Polska, podobnie jak większość państw w Europie zdecydowała się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji z powodu pandemii koronawirusa. W sobotę, podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, że w całym kraju ferie odbędą się w jednym terminie, jednak hotele przez cały czas pozostaną zamknięte.

Polska branża hotelarska proponuje obowiązkowe testy na koronawirusa

Decyzja rządu wzbudziła spory sprzeciw branży turystycznej i hotelarskiej, zwłaszcza w górskich regionach kraju, gdzie spora część mieszkańców utrzymuje się z turystyki. Przedstawiciele branż wyszli z własnymi propozycjami, aby jednak udało się wpłynąć na tę decyzję.

- Cały czas próbujemy wypracować wspólne rozwiązanie. To, czego chcemy wszyscy razem, to nie ograniczenie ferii, a wydłużenie ich do 10 tygodni. Tak, by rozłożyć ten ruch turystyczny na dłuższy czas i zwiększyć poziom bezpieczeństwa. - powiedział WP Tymoteusz Mróz z organizacji turystycznej "Made in Zakopane".

- Jest też proponowane, by gościom hoteli robić testy na covid, które byłyby finansowane przez hotele - dodaje w rozmowie z Wirtualną Polską Tymoteusz Mróz.

Podczas rozmowy z Wirtualną Polską, Elżbieta Agata Wojtowicz, prezeska Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, zapewniła, że branża hotelarska gotowa jest nawet ponieść koszty testów na koronawirusa dla swoich gości.

- Już rozmawiamy z hotelami. Są gotowe rekompensować koszt takiego testu, dając upust od ceny noclegu. Myślę, że wiele firm podejmie takie działanie jak my, że same będą testować swoich pracowników. Po to, by pokazać klientom, że też mamy wynik negatywny i pracujemy dla nich - podkreśliła.

1. Śnieg na wyspie wiecznej wiosny. Niebywały widok w europejskim, turystycznym raju
2. Jeden szczegół na banknocie 10 zł sprawi, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polują
3. Tysiące Polaków grozi strajkiem i wyjściem na ulice. Wszystko przez zakaz na ferie, górale tracą cierpliwość

Testy na koronawirusa przed przyjazdem do hotelu

Tymoteusz Mróz w rozmowie z Wirtualną Polską dodał, że jest to pomysł, który jak pierwsze wprowadziły na swoich pokładach niektóre linie lotnicze.

- Chcemy to przenieść na hotele. Mówimy o przeprowadzeniu testu przez klienta na własny koszt, który byłby zwracany po przyjeździe do hotelu. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, kiedy pozytywne testy wychodziłyby już na miejscu, w hotelach - wyjaśnił.

Na ten moment stanowisko Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie pozostaje niezmienne. Adam Niedzielski chce, abyśmy podczas nadchodzących ferii pozostali w domach i nie wyjeżdżali. Jak podkreśla, takie rozwiązanie ma nas uchronić przed trzecią falą pandemii.

Źródło: Money.pl

Następny artykuł