Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Polka jest “najpotężniejszą kobietą w Południowej Afryce”. “Mam firmę i działam”
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 07.05.2024 08:50

Polka jest “najpotężniejszą kobietą w Południowej Afryce”. “Mam firmę i działam”

Magdalena Wierzycka, RPA
Fot. Mathias Sunke/Shutterstock/Instagram

Ta Polka jest jedną z najbogatszych kobiet w Afryce. Mało osób wie, jak do tego doszło i czym zajmuje się Magdalena Wierzycka. Dziś uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych kobiet na “czarnym lądzie”. 
 

Historia Magdaleny Wierzyckiej

Magdalena Wierzycka dorastała w Jastrzębiu-Zdroju w rodzinie lekarzy. Jej babcia, Helena, była ocaloną z Holocaustu Żydówką. W 1982 roku, z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej w Polsce, opuścili kraj, udając się do Austrii, gdzie przez 9 miesięcy przebywali w ośrodku dla uchodźców. Następnie, z niewielką sumą pieniędzy, przenieśli się do Republiki Południowej Afryki, osiedlając się w Pretorii.

Tam rodzice znaleźli pracę w szpitalu, a Magdalena rozpoczęła naukę w miejscowej szkole średniej, ucząc się języka angielskiego i afrikaans. Później studiowała na Uniwersytecie Kapsztadzkim, gdzie uzyskała stopień licencjata z przedsiębiorczości oraz studia podyplomowe z matematyki ubezpieczeniowej.
 

Jak Magdalena Wierzycka osiągnęła sukces?

Magdalena Wierzycka rozpoczęła swoją karierę zawodową w sektorze finansowym po ukończeniu szkoły średniej, pracując jako aktuariuszka w Southern Life Association for Mutual Life and Accident Insurance. Przez kolejne lata z sukcesem rozwijała swoją ścieżkę zawodową, pracując jako konsultantka inwestycyjna dla funduszy emerytalnych w Alexander Forbes Group Holdings, a następnie jako dyrektorka i kierowniczka działu instytucjonalnego w Coronation Fund Managers w Kapsztadzie.

W 2003 roku objęła stanowisko dyrektora generalnego w African Harvest Group, gdzie negocjowała znaczące transakcje finansowe, takie jak sprzedaż zarządzającego aktywami na rzecz Cadiz Asset Management. Jej działania doprowadziły do powstania Sygnia Asset Management w 2006 roku, gdzie została dyrektorką generalną. Pod jej przywództwem firma szybko się rozwinęła, zwiększając kapitał z 2 do 162 mld randów w ciągu dekady, co uczyniło ją drugą co do wielkości firmą w branży w RPA. W 2015 roku Sygnia zadebiutowała na giełdzie w Johannesburgu.

W wywiadzie z magazynem Forbes przyznała: ”Nie uważam się za najpotężniejszą kobietę biznesu w Południowej Afryce, jak piszą o mnie w mediach. Nie przywiązuję do tego wagi. Mam firmę i działam.”
 

Kobieta angażuje się w życie społeczne swojej nowej ojczyzny

Magdalena Wierzycka została członkinią rady doradczej Centrum dla Afryki na Uniwersytecie Harvarda. Zdecydowała się przerwać współpracę z firmą KPMG, gdyż uważała jej działania za nieetyczne, co skłoniło także innych klientów do odejścia.

Aktywnie angażuje się w walkę z korupcją i nielegalnym przejmowaniem majątku publicznego. “Jestem wyczulona na korupcję. Obserwowałam, jak z podobnymi zmagał się mój ojciec w PRL, i nigdy nie bałam się o tym mówić. Źle czułam się w rzeczywistości, w której korupcja jest sposobem na robienie biznesu, a to niestety dotyczyło wielu firm w RPA” - mówi dla magazynu Forbes.

Firma Sygnia, której jest założycielką, przekazuje część swoich zysków na organizacje walczące z korupcją oraz na fundacje honorujące osoby jak Ahmed Kathrada, Kgalema Motlantle i Helen Suzma. “Stworzyłam własną firmę, by mówić to, co chcę" - powiedziała w wywiadzie dla wysokieobcasy.pl.


Źródło: Forbes, wysokieobcasy.pl, Wikipedia

Czytaj więcej: Tak za darmo unikniesz środkowego fotela w Ryanairze. Banalnie prosty sposób