Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Okiem Turystów > Wielkie oburzenie turystyki na dworcu w Szczecinie. "Grubo przesadzili z tą ceną"
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 29.04.2024 07:41

Wielkie oburzenie turystyki na dworcu w Szczecinie. "Grubo przesadzili z tą ceną"

Szczecin
Fot. Olivier Uchmanski/Shutterstock

Dworzec w Szczecinie to jeden z najstarszych takich obiektów w kraju. Jedna z naszych czytelniczka w ostatnim czasie odwiedziła to miejsce. Odkryła coś, co bardzo ją rozżaliło i postanowiła napisać do nas list.

Dworzec Główny w Szczecinie

Szczeciński Dworzec Główny, powstały w 1843 roku, jest jednym z najstarszych dworców w Polsce. Pomimo znacznych zniszczeń w trakcie II wojny światowej, został odbudowany i nadal pełni funkcję obsługi połączeń lokalnych, krajowych i międzynarodowych. Znajduje się na terenie osiedla Nowe Miasto, między ulicami Owocową i Kolumba. Jest najważniejszym dworcem w Szczecinie i jedną z najstarszych stacji kolejowych w kraju.

Decyzja o jego budowie zapadła w 1836 roku w Berlinie, w związku z budową Kolei Berlińsko-Szczecińskiej. Pierwszy pociąg z Berlina przybył na ten dworzec w sierpniu 1843 roku, co otworzyło nowy etap w historii miasta, związaną z likwidacją obwarowań miejskich Fortu Prusy.  W 1859 roku dworzec został rozbudowany i przekształcony na przelotowy, a około 1900 roku wzniesiono nowy budynek dworca, który przetrwał zniszczenia wojenne i istnieje do dzisiaj. Obecnie na dworcu można się czymś zaskoczyć…
 

Toaleta na dworcu w Szczecinie

Nasza czytelniczka postanowiła podzielić się z nami swoim nieprzyjemnym odkryciem na dworcu. Ku jej zaskoczeniu, musiała zapłacić za toaletę wygórowaną kwotę.

"Gdy wysiadłam na dworcu w Szczecinie, poszłam szukać toalety. Zazwyczaj w Polsce są one darmowe albo kosztują 2-3 złote. Bardzo się zdziwiłam, gdy tuż obok strefy gastronomicznej zobaczyłam panią pilnującą toaletowego przybytku i kasującą po 4,5 zł. Dodatkowo, nie można było płacić kartą, więc musiałam iść wcześniej rozmienić gotówkę w Żabce. Naprawdę grubo przesadzili z tą ceną. Zwłaszcza, że w środku nie było nie wiadomo jakich luksusów, dwie kabiny, umywalka..." - wspomina.

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Szczecin, stolica województwa zachodniopomorskiego, to miasto leżące nad Odrą i jeziorem Dąbie. Warto zobaczyć tam Zamek Książąt Pomorskich, renesansową budowlę sięgającą XIV wieku, mimo zniszczeń wojennych wciąż imponuje swoim majestatem. Wały Chrobrego - półkilometrowy taras widokowy nad Odrą, stanowią wizytówkę miasta. Warto zobaczyć także Filharmonię w Szczecinie. To piękny budynek, zwłaszcza wieczorem, kiedy jest podświetlony. W środku ma imponującą salę koncertową, którą warto zobaczyć.

Cafe 22, kawiarnia na 22. piętrze wieżowca, oferuje panoramę 360 stopni na miasto. Idealne miejsce do podziwiania widoków na miasto. Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki jest nieco oddalone od centrum, ale warto tu dotrzeć. W muzeum znajdują się interesujące eksponaty, zwłaszcza związane z motoryzacją, a także największa na świecie kolekcja maszyn Stoewer.

Źródło: rowery.wzp.pl, raczejtrampki.pl