Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polak chciał zrobić wielki biznes. Celnicy stanęli na drodze jego kariery
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 20.02.2024 16:27

Polak chciał zrobić wielki biznes. Celnicy stanęli na drodze jego kariery

samolot transportowy
Fot. Canva

Chciał zaistnieć w internecie, wykorzystując zamówione rekwizyty z Chin. Na paczkę z podrobionymi urządzeniami natrafili jednak funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach.

W środku przesyłki znajdowało się aż kilkadziesiąt atrap. Mieszkaniec województwa dolnośląskiego odpowie karnie. 

Podrobione telefony w przesyłce z Chin

Wydawać by się mogło, że celnicy widzieli już wszystko. Tym razem w trakcie kontroli zagranicznych przesyłek w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach odkryli dość nietypowe zamówienie. Jak czytamy w komunikacie, ujawniono 40 atrap smartfonów oznaczonych słynnym logiem Apple, globalnego producenta urządzeń mobilnych i komputerowych.

Podrobione urządzenia zostały sprowadzone z Chin do Polski przez mieszkańca województwa dolnośląskiego. Nadawca podpisał, że towar zawiera 40 sztuk telefonów komórkowych o łącznej wartości ok. 200 euro. 

Atrapy chciał wykorzystać w internecie. Celnicy z KAS stanęli mu na drodze

Jak się okazało, Polak chciał użyć atrapy telefonów komórkowych w konkretnym celu. Tłumaczył się tym, że zakupił towar, aby nagrać materiały wideo dla jednego z serwisów internetowych. A owe podrobione urządzenia miały posłużyć mu jedynie jako rekwizyty.

Właściciel nieprawdziwych iPhonów z kolei potwierdził, że wewnątrz przesyłki znajdowały się podróbki i złożył wniosek o ściganie.

Jakie konsekwencje za podróbki?

Mieszkaniec Dolnego Śląska najwidoczniej zupełnie nie zdawał sobie sprawy, co może go czekać za zakup 40 sztuk podrobionych smartfonów. Oprócz grzywny może mieć nałożoną karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Jak czytamy w komunikacie, postępowanie w tej sprawie prowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zabrzu.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

Zobacz też: ABW zatrzymało rosyjskiego szpiega. Wydano komunikat