Turysci.pl
Polak odkrył tajemnicę

fot. wikipedia/ Turismoenportugal/ CC 4.0

Polak odkrył tajemnicę portugalskiego miasteczka sprzed setek lat

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Polak zmienił historię portugalskiego miasteczka. Mroczna tajemnica, skrywana przez mieszkańców Belmonte wyszła na jaw dopiero 40 lat temu. O wszystkim znacznie wcześniej wiedział Polak, który dziś ma swój pomnik w portugalskim miaste

Polak odkrył tajemnicę portugalskiego miasteczka, która skrywana była przez setki lat. Mowa tutaj o niewielkiej miejscowości Belmonte, która ma za sobą mroczną historię. Jej ducha czuć nawet dziś. Zwiedzanie Belmonte śladami historii Żydów jest niebywałą atrakcją dla przyjezdnych. Ale to dopiero odkrycie Polaka dało początek nowemu rozdziałowi.

Polak dokonał odkrycia w Portugalii

Belmonte to miejscowość położona na wschodzie Portugalii, w dystrykcie Castelo Branco. Miasteczko ma za sobą bogatą historię, która przez setki lat skrywała wiele tajemnic.

Sekrety Belmonte były związane z Żydami, którzy po wygnaniu z Hiszpanii, przenieśli się do Portugalii. Początkowo społeczność ta otrzymała od Jana II azyl, lecz był o tylko tymczasowy. Rząd Portugalii nakazał w XV wieku zniewolić wszystkich Żydów.

— Po śmierci Jana II wolność przywrócił im nowy król Portugalii, Manuel I. Radość nie trwała jednak zbyt długo, bo w 1497 r. pod naciskiem Hiszpanii Manuel zarządził, że wszyscy Żydzi muszą przejść na chrześcijaństwo lub opuścić kraj bez dzieci. Dla portugalskich Żydów nastały wtedy naprawdę mroczne czasy. Inkwizycja przykładała wielką wagę do wykorzenienia innych wyznań, w tym właśnie judaizmu — powiedziała w rozmowie z turystyka.wp.pl przewodniczka Gosia Kawiak. 

Zwiedzając dziś Belmonte, na każdym kroku czuć ducha historii Żydów, którzy przez 500 lat ukrywali się w miasteczku. Mimo trudności i życia w ciągłym strachu nie zaprzestali pielęgnować swojej kultury i tożsamości. Spacerując między uliczkami w Portugalskim miasteczku można mieć poczucie, że cała chęć przetrwania wsiąknęła w mury niemal każdej budowli.

— Niejednokrotnie byli wystawiani na próby. Mimo to udało im się przez 500 lat ukrywać i pielęgnować swoją tożsamość. Pomogły im w tym kobiety, małżeństwo i dobre relacje z mieszkańcami — dodała Gosia Kawiak.

Przez setki lat nikt nie wiedział, że w Belmonte mieszkają Żydzi. Dopiero w latach 80. XX wieku potwierdziły się te doniesienia.

— Długo to trwało, zanim wszystko zyskało status formalny. Zaledwie kilkanaście lat temu, bo w 2003 r. pod auspicjami Amerykańskiej Federacji Sephardi założono Projekt Belmonte w celu zebrania funduszy na zakup judaistycznych materiałów edukacyjnych i usług dla społeczności. W 2005 r. otwarto Żydowskie Muzeum Belmonte - czytamy na turystyka.wp.pl.

Mimo że dopiero 40 lat temu pojawiły się oficjalne doniesienia na temat społeczności Żydowskiej w Belmonte, to wiedział już o niej znacznie wcześniej polski inżynier górniczy i archeolog, Samuel Schwarz. Polak w latach 1919/1920 badał na portugalskich terenach minerały. Pewnego dnia spotkał Baltasara Pereirę de Sousę, od którego chciał kupić towar. Ktoś ostrzegł Schwarza przed robieniem interesów z Żydem.

Polak w jednej chwili zainteresował się tematem. Postanowił zbadać sprawę. Samuel zdecydował się odwiedzić rodzinę de Sousy, gdzie został poddany testowi. Polak musiał wypowiedzieć pierwsze zdanie żydowskiej modlitwy. Zdał go. Społeczność mu zaufała i opowiedziała o całej tajemnicy związanej z praktykowaniem judaizmu.

— W kolejnych latach badacz zaprzyjaźniał się z lokalną społecznością i odkrywał kolejne szczegóły ich tajemnicy. Dokumentował ich religijne i społeczne zwyczaje oraz przepisywał modlitwy i rodzinne rękopisy — opowiedział dla turystyka.wp.pl portugalski przewodnik.

Do dziś w Belmonte stoi popiersie upamiętniające Polaka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >