Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Polacy pokochali tego sąsiada. Zajęliśmy pierwsze miejsce
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 25.03.2024 10:59

Polacy pokochali tego sąsiada. Zajęliśmy pierwsze miejsce

Litwa
fot. Canva

Ciekawe wnioski płyną od naszego wschodniego sąsiada. Jak się okazuje, to właśnie Polacy uplasowali się na pierwszym miejscu pod względem odwiedzin na Litwie. W 2023 r. do tego kraju wybrało się 173 497 turystów z Polski. 

Litwa popularna wśród Polaków

Jak informuje Narodowa Agencja Rozwoju Turystyki Lithuania Travel, w 2023 r. Litwę odwiedziło ok. 1,3 mln turystów, czyli o ok. 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. Duży wzrost zanotowali Polacy.

Jak się okazuje, w 2023 r. naszego wschodniego sąsiada odwiedziło 173 497 turystów z Polski, co z kolei stanowi ponad 47 proc. wzrost w porównaniu z 2022 r. Tym samym mieszkańcy kraju nad Wisłą uplasowali się na pierwszym miejscu wśród odwiedzających Litwę w 2023 r. 

Polacy chętnie jeżdżą na Litwę

Litwa jest dość nieoczywistym kierunkiem podróży. Wielu Polaków obrało tę destynację na kilkudniowy wyjazd lub weekend ze względu na bliskość i dostępność komunikacyjną. Z Warszawy dolecimy bezpośrednio do Wilna na pokładzie Polskich Linii Lotniczych LOT. Codziennie kursują też połączenia autobusowe oferowane m.in. przez Flixbus, Ecolines czy Lux Express. Dodatkowo, do stolicy Litwy można wybrać się także z Polski pociągiem. 

Ceny na miejscu nie są bardzo wysokie, a lokalna kuchnia czy zwyczaje mogą pozytywnie zaskoczyć. 

Co zobaczyć na Litwie?

Stolicą i największym miastem na Litwie jest Wilno. Tamtejsza starówka została wpisana na Światową Listę UNESCO. 

W tym kraju świetnie odnajdą się miłośnicy natury, gdyż ponad 1/3 Litwy zajmują lasy. Dodatkowo, znajduje się tam pięć parków narodowych oraz ok. sześć tys. jezior. 

Na Litwie znajdują się też SPA na wysokim poziomie czy uzdrowiska np. w Druskiennikach czy Birsztanach na bardzo wysokim poziomie. Ciekawą atrakcją są też o wiele spokojniejsze niż w Polsce nadbałtyckie plaże.

Czytaj więcej:  Dostaniesz nawet 822 zł. Komu przysługuje dodatek osłonowy?