Polacy za granicąFot. Pixabay/katermikesch

Bardzo ważna wiadomość dla Polaków od MSZ. Chodzi o wakacje

Polacy szykują się już do sezonu wakacyjnego. Chociaż duża część zamierza spędzić wakacje w ojczyźnie, nadal wiele osób planuje wyjazd za granicę po tym, jak otwarto granice. Od 16 czerwca wznowiono już loty międzynarodowe. W związku z tym MSZ wystosowało pilny komunikat, w którym podaje szczegółowe informacje dotyczące podróży do konkretnych państw Europy.

Polacy ruszyli już do biur podróży. Wbrew temu, co można było sądzić początkowo, nie wszyscy zamierzają spędzić wakacje w ojczyźnie. Część obywateli zamierza podróżować do różnych krajów po tym, jak otwarto granice i wznowiono loty międzynarodowe. Chociaż jest to możliwe, powinniśmy pamiętać o tym, że przepisy dotyczące turystów mogą różnić się w zależności od kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych postanowiło z tego powodu wystosować komunikat, z którym powinni zapoznać się wszyscy, którzy planują opuścić Polskę w najbliższym czasie.

Polacy muszą pamiętać, że mimo pojawiających się łagodzeń i znoszenia restrykcyjnych obostrzeń, w każdym kraju sytuacja ta wygląda trochę inaczej. Infomracje przekazane przez MSZ przydadzą się wszystkim planującym podróż za granicę w sezonie wakacyjnym 2020 roku. Komunikat MSZ dotyczy m.in. otwartych granic, braku obowiązku kwarantanny, wjazdów warunkowych oraz tego, gdzie granice wciąż pozostają zamknięte i panuje obowiązek czasowej izolacji. Stan podróży dla Polaków po Europie zaktualizowano na 16 czerwca 2020 roku.

Polacy za granicą: jak wyglądać będzie podróżowanie po Europie?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce, aby Polacy pamiętali, że obecnie żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się koronawirusem. Chociaż pojawiają się kolejne etapy łagodzeń i znoszone są restrykcyjne obostrzenia rządu, pandemia SARS-CoV-2 nadal panuje. Jednak biura podróży zauważyły już zainteresowanie obywateli podróżami zagranicznymi w związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym. Ministerstwo przygotowało odpowiedni komunikat w związku z przemieszczaniem się między krajami Europy. W jednym z artykułów pisaliśmy też o najniebezpieczniejszych miastach na świecie.

Polacy mogą teraz sprawdzić, w jakich krajach Europy otwarte są granice, gdzie nie ma obowiązku kwarantanny i gdzie taki obowiązek wciąż panuje. Informacje dotyczą również wjazdów warunkowych do poszczególnych państw. Dla ułatwienia ministerstwo udostępniło w mediach społecznościowych mapkę. Natomiast na stronie ministerstwa można znaleźć więcej informacji przygotowanych przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. Ministerstwo dołącza także ostrzeżenia: zachowaj (zwykłą) ostrożność - oznacza poziom zagrożenia zbliżony do Polski; zachowaj szczególną ostrożność – oznacza poziom zagrożenia wyższy niż w Polsce.

Polacy przed podróżami zagranicznymi powinni wiedzieć, że wciąż są kraje, do których przemieszczania się ministerstwo odradza. Należy jednak pamiętać, że MSZ nie może prawnie nikomu zakazać takiej podróży. W zakładce "bezpieczeństwo" można znaleźć takie ostrzeżenia: MSZ odradza podróże, które nie są konieczne – oznacza poziom zagrożenia znacznie wyższy niż w Polsce. W naszej ocenie podróże konieczne to wyjazdy w celach zawodowych, pilnych sprawach rodzinnych itd. – wyłączamy z tej kategorii cele turystyczne. Ostateczna decyzja czy podróż jest konieczna należy do obywatela; MSZ odradza wszelkie podróże – oznacza najwyższy poziom zagrożenia. Odradzane są wszelkie podróże, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.

Źródło: Twitter PolakZaGranica

Następny artykuł