Turysci.pl Polska Pokazali, jak wyglądało Zakopane ponad pół wieku temu. Pewne rzeczy się nie zmieniają
fot. Youtube/ Hist_PL

Pokazali, jak wyglądało Zakopane ponad pół wieku temu. Pewne rzeczy się nie zmieniają

6 listopada 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Zakopane cieszy się dużą popularnością wśród turystów od kilkudziesięciu lat, co potwierdzają stare fotografie. Widać na nich m.in. tłumy do kolejki na Gubałówkę i Kasprowy czy pełen parking przy Krupówkach.

Zakopane jest drugim największym miastem na Podhalu, jednak to właśnie ono jest najsłynniejszym kurortem w Polsce. Słynie przede wszystkim z silnego ośrodka sportów zimowych, dzięki któremu zyskała miano zimowej stolicy Polski. Turyści jednak chętnie odwiedzają miasto o każdej porze roku. Nie inaczej było kilkadziesiąt lat temu.

Zakopane kilkadziesiąt lat temu

W granicach administracyjnych Zakopanego znajduje się część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na północ od centralnego punktu miasta rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu góruje nad nim Giewont.

Zakopane to jednak nie tylko miejsce wypadowe w góry. Miasto, jak i cały region, od wieków słyną z bogatej kultury oraz silnie zakorzenionych tradycji.

Zdjęcia, opublikowane na kanale Hist_PL na Youtubie pokazują między innymi kolej linowo-terenową "Gubałówka". Co ciekawe, została ona zbudowana jeszcze w 1938 r., po zaledwie 168 dniach prac.

Na nagraniu zauważyć można również kolej linową z Kuźnic prowadzącą na szczyt Kasprowego Wierchu, której budowa rozpoczęła się w 1935 r. Kolejka ta była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce, a pierwsi pasażerowie wjechali na szczyt już w marcu 1936 r.

Na zdjęciach pokazano również jeden z najsłynniejszych punktów Zakopanego, czyli Wielką Krokiew — skocznię narciarską na północnym stoku szczytu Krokiew. Jej uroczysta inauguracja miała miejsce podczas pierwszego konkursu skoków narciarskich w marcu 1925 r., a od 1980 r. odbywają się tam zawody Puchar Świata w skokach narciarskich. Ciekawostką jest również, że widoczne na zdjęciach Krupówki jeszcze w połowie XIX w. były jedynie ścieżką pomiędzy łąkami i bagnami, która dopiero ok. 1870 r. zaczęła stawać się ubitą drogą. Dzisiaj są one główną i najbardziej rozpoznawalną ulicę Zakopanego, pełną turystów i lokalnych karczm.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy