Pokazali, jak wyglądało Zakopane ponad pół wieku temu. Pewne rzeczy się nie zmieniają
Zakopane cieszy się dużą popularnością wśród turystów od kilkudziesięciu lat, co potwierdzają stare fotografie. Widać na nich m.in. tłumy do kolejki na Gubałówkę i Kasprowy czy pełen parking przy Krupówkach.
Zakopane jest drugim największym miastem na Podhalu, jednak to właśnie ono jest najsłynniejszym kurortem w Polsce. Słynie przede wszystkim z silnego ośrodka sportów zimowych, dzięki któremu zyskała miano zimowej stolicy Polski. Turyści jednak chętnie odwiedzają miasto o każdej porze roku. Nie inaczej było kilkadziesiąt lat temu.
Zakopane kilkadziesiąt lat temu
W granicach administracyjnych Zakopanego znajduje się część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na północ od centralnego punktu miasta rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu góruje nad nim Giewont.
Zakopane to jednak nie tylko miejsce wypadowe w góry. Miasto, jak i cały region, od wieków słyną z bogatej kultury oraz silnie zakorzenionych tradycji.
Zdjęcia, opublikowane na kanale Hist_PL na Youtubie pokazują między innymi kolej linowo-terenową "Gubałówka". Co ciekawe, została ona zbudowana jeszcze w 1938 r., po zaledwie 168 dniach prac.
Na nagraniu zauważyć można również kolej linową z Kuźnic prowadzącą na szczyt Kasprowego Wierchu, której budowa rozpoczęła się w 1935 r. Kolejka ta była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce, a pierwsi pasażerowie wjechali na szczyt już w marcu 1936 r.
Na zdjęciach pokazano również jeden z najsłynniejszych punktów Zakopanego, czyli Wielką Krokiew — skocznię narciarską na północnym stoku szczytu Krokiew. Jej uroczysta inauguracja miała miejsce podczas pierwszego konkursu skoków narciarskich w marcu 1925 r., a od 1980 r. odbywają się tam zawody Puchar Świata w skokach narciarskich. Ciekawostką jest również, że widoczne na zdjęciach Krupówki jeszcze w połowie XIX w. były jedynie ścieżką pomiędzy łąkami i bagnami, która dopiero ok. 1870 r. zaczęła stawać się ubitą drogą. Dzisiaj są one główną i najbardziej rozpoznawalną ulicę Zakopanego, pełną turystów i lokalnych karczm.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Runął o ziemię, nic już nie dało się zrobić. U polskich sąsiadów doszło do katastrofy
-
Wyszli w góry i słuch o nich zaginął. Na "dachu świata" zeszła lawina
-
Stało się, zamknęli aż do czerwca. Fatalna wiadomość dla podróżujących w góry
Źródło: Onet