Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Pogoda na weekend. Po przymrozkach pora na falę upałów i gwałtowne burze
Joanna Wnuk
Joanna Wnuk 17.05.2022 09:40

Pogoda na weekend. Po przymrozkach pora na falę upałów i gwałtowne burze

Pogoda na weekend
fot.Igorzh/canva.com

Maj co chwila zaskakuje. W wielu miejscach w Polsce od początku miesiąca nie spadłą ani jedna kropla deszczu, co jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem. Do tego w tym tygodniu, w niektórych miejscach pojawiają się przymrozki. A po niej zawita u nas fala upałów.

Pogoda w najbliższym czasie zapowiada się bardzo dynamicznie. Przymrozki, fale upałów i gwałtowne burze. To czeka nas w drugiej połowie miesiąca. Dla turystów to ważna informacja. Warto sprawdzać prognozę na bieżąco.

Pogoda na weekend bardzo dynamiczna

W niektórych miejscach w Polsce trwa właśnie tak zwana „zimna Zośka”, czyli majowe przymrozki. W dzień panuje przyjemna temperatura wiosenna, niewiele przekraczająca 20 stopni. To idealne warunki do aktywności na świeżym powietrzu. Jednak za kilka dni sytuacja diametralnie się zmieni.

Pod koniec tygodnia dotrze do nas gorące zwrotnikowe powietrze. Wygląda więc na to, że z przymrozków przejdziemy płynnie do temperatur sięgających blisko 30 stopni. Ciepło będzie napływało z południowego zachodu, dlatego najprędzej odczują je mieszkańcy województw dolnośląskiego i lubuskiego. W piątek fala upałów będzie przesuwać się w głąb kraju, a słupki rtęci na Dolnym Śląsku zbliżą się do 30 stopni.

Ale to jeszcze nie koniec. W weekend do Polski dotrze z kolei zimne polarnomorskie powietrze. Starcie się tych dwóch mas powietrza spowoduje gwałtowne burze z wyładowaniami i ulewne deszcze. Mogą pojawić się także opady gradu. Ta niecodzienna sytuacja sprawi, że mapa Polski podzielona będzie dokładnie na pół. Podczas gdy nad morzem temperatura wyniesie ok. 14 stopni, na południu Polski przekroczy 25 stopni.

Turystom radzimy zatem dokładne sprawdzanie prognozy dla danego miejsca. Zarówno tym, którzy wybierają się nad morze, jak i tym celującym w południe kraju.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

1. Lawina zasypała niedźwiedzia śpiącego w jamie w Tatrach. Zwierzę zginęło

2. Orientarium w Łodzi. Nowa atrakcja zachwyca turystów

3. Policja ostrzega przed oszustami w Bieszczadach. Zachęcają do gry w "trzy kubki"

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Źródło: wp.pl

Tagi: pogoda