Turysci.pl
pogoda w beskidach

fot. Pixabay/ pasja1000

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda w Beskidach nie rozpieszcza turystów. Warunki są bardzo trudne, szczególnie w wyższych partiach gór. Ratownicy GOPR ostrzegają przed silnym wiatrem. Zamknięta została również część wyciągów.

Pogoda w górach bywa zmienna, dlatego przed każdym wyjściem na szlak należy bardzo dokładnie zapoznać się z bieżącymi prognozami i komunikatami. Obecnie warunki są bardzo trudne ze względu na silny wiatr, zwłaszcza w wyższych partiach gór.

Trudne warunki pogodowe w Beskidach

Od wysokości 700 m n.p.m. leży śnieg. W sobotę rano termometry wskazywały od 0 do -4 st. C. Odczuwalna jest jednak dwukrotnie niższa. Bardzo mocno wieje wiatr, przez co wychłodzenie organizmu następuje znacznie szybciej – powiedział ratownik dyżurny w rozmowie z Onetem.

Widoczność jest dobra. Trzeba być dobrze przygotowanym i zaplanować wycieczkę, by wyjść w góry. Odradzamy wędrówki w takie rejony, jak Hala Miziowa, Pilsko, czy Babia Góra. Szlaki są oblodzone – dodaje.

Ratownicy przypominają również, że w rejonie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach może dojść do wyzwolenia lawiny. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest jednak mało prawdopodobne.

kontrole na granicy

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Trudne warunki w górach panują już od czwartku, kiedy grupa turystów przebywających w rejonie szczytu Babiej Góry nie była w stanie samodzielnie zejść w stronę Przełęczy Brona i schroniska. W Beskidach oprócz silnego wiatru występowały również silne opady śniegu.

Niestety grupa rozdzieliła się. Dwie osoby nie były w stanie kontynuować zejścia o własnych siłach. Ratownicy dotarli do pierwszych turystów w rejonie Przełęczy Brona. Byli w dobrym stanie i kontynuowali zejście – przekazali ratownicy.

Godzinę później ratownicy dotarli do kolejnych czterech osób oczekujących na Przełęczy Lodowej. Z dwiema nie dało się nawiązać logicznego kontaktu. Wymagały pilnej pomocy. Po jej udzieleniu i ogrzaniu odzyskały świadomość – zrelacjonowali ratownicy.

Ratownicy GOPR przetransportowali turystów w dół na noszach. Następnie turyści trafili do dyżurki na Markowych Szczawinach, skąd przewieziono ich do Zawoi Markowej, gdzie czekały już karetki. Trzecią osobę, która także wymagała opieki szpitalnej, zawieźli tam ratownicy GOPR.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >