Turysci.pl
pogoda w beskidach

fot. Pixabay/ pasja1000

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda w Beskidach nie rozpieszcza turystów. Warunki są bardzo trudne, szczególnie w wyższych partiach gór. Ratownicy GOPR ostrzegają przed silnym wiatrem. Zamknięta została również część wyciągów.

Pogoda w górach bywa zmienna, dlatego przed każdym wyjściem na szlak należy bardzo dokładnie zapoznać się z bieżącymi prognozami i komunikatami. Obecnie warunki są bardzo trudne ze względu na silny wiatr, zwłaszcza w wyższych partiach gór.

Trudne warunki pogodowe w Beskidach

Od wysokości 700 m n.p.m. leży śnieg. W sobotę rano termometry wskazywały od 0 do -4 st. C. Odczuwalna jest jednak dwukrotnie niższa. Bardzo mocno wieje wiatr, przez co wychłodzenie organizmu następuje znacznie szybciej – powiedział ratownik dyżurny w rozmowie z Onetem.

Widoczność jest dobra. Trzeba być dobrze przygotowanym i zaplanować wycieczkę, by wyjść w góry. Odradzamy wędrówki w takie rejony, jak Hala Miziowa, Pilsko, czy Babia Góra. Szlaki są oblodzone – dodaje.

Ratownicy przypominają również, że w rejonie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach może dojść do wyzwolenia lawiny. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest jednak mało prawdopodobne.

kontrole na granicy

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Trudne warunki w górach panują już od czwartku, kiedy grupa turystów przebywających w rejonie szczytu Babiej Góry nie była w stanie samodzielnie zejść w stronę Przełęczy Brona i schroniska. W Beskidach oprócz silnego wiatru występowały również silne opady śniegu.

Niestety grupa rozdzieliła się. Dwie osoby nie były w stanie kontynuować zejścia o własnych siłach. Ratownicy dotarli do pierwszych turystów w rejonie Przełęczy Brona. Byli w dobrym stanie i kontynuowali zejście – przekazali ratownicy.

Godzinę później ratownicy dotarli do kolejnych czterech osób oczekujących na Przełęczy Lodowej. Z dwiema nie dało się nawiązać logicznego kontaktu. Wymagały pilnej pomocy. Po jej udzieleniu i ogrzaniu odzyskały świadomość – zrelacjonowali ratownicy.

Ratownicy GOPR przetransportowali turystów w dół na noszach. Następnie turyści trafili do dyżurki na Markowych Szczawinach, skąd przewieziono ich do Zawoi Markowej, gdzie czekały już karetki. Trzecią osobę, która także wymagała opieki szpitalnej, zawieźli tam ratownicy GOPR.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >