Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach. Trzeba uważać
Pogoda w Karkonoszach może być obecnie bardzo niebezpieczna ze względu na trwające opady śniegu oraz towarzyszący im wiatr. Na Facebooku GOPR Karkonosze czytamy, że stopień zagrożenia lawinowego wzrósł tam do drugiego.
Pogoda w Karkonoszach może być niebezpieczna
- W Karkonoszach mamy już 2 stopień zagrożenia lawinowego. Trwające od 24h opady śniegu oraz towarzyszący im wiatr wpłynęły na wzrost zagrożenia. Niebezpieczne są głównie strome stoki o wystawie północnej, w szczególności miejsca odłożenia śniegu przez wiejący wiatr (rejony pod przełamaniami terenu, żleby) - czytamy na Facebooku
Komunikat pojawił się w piątek 8 stycznia. Dzisiaj z kolei czytamy na stronie GOPR, że poprawa warunków pogodowych oraz mniejszy niż prognozwany opad śniegu nie wpłynęły na poprawę sytuacji lawinowej. Drugi stopień zagrożenia pozostaje zatem podtrzymany.
- Śnieg z ostatniego opadu nadal jest transportowany przez wiejący wiatr będący budowniczym lawin. Zagrożone są głównie strome stoki o wystawie północnej, w szczególności miejsca odłożenia śniegu przez wiejący wiatr - czytamy na stronie GOPR.
Czytamy również, że w ciągu najbliższej doby prognozowane są również niewielkie opady śniegu, a także wiatr dochodzący do 25 km/h. Temperatury w szczytowych porach mogą spaść nawet do -10 stopni Celsjusza. W Karkonoszach przebywa obecnie nasza czytelniczka , która zdawała nam relację z tego miejsca.
- Warunki turystyczne bardzo niekorzystne, szlaki pokryte świeżym śniegiem, mogą tworzyć się zaspy, ograniczona widoczność. Miejscami dużo lodu szczególnie w rejonie Śnieżki / zakosy /. Zaleca się używania raczków, kijków oraz dobrego obuwia - czytany na Facebooku GOPR Karkonosze.
Karkonosze, fot. Pixabay/ Arcaion
Po konsultacjach z Grupą Karkonoską GOPR Karkonoski Park Narodowy zdecydował się na zamknięcie niektórych szlaków turystycznych, przecinanych przez tory lawin. W związku z tym wyłączone z ruchu turystycznego zostały:
-
szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (od nieczynnego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego).
-
szlak niebieski Droga Jubileuszowa od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Śnieżkę (Zakosy) do rozwidlenia ze szlakiem czerwonym przy zejściu ze Śnieżki;
-
szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu, od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia;
-
szlak żółty przez Biały Jar, od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym (Śląską Drogą);
-
szlak czerwony na odcinku trawersującym stok Wielkiego Szyszaka, UWAGA, wędrujemy obejściem zimowym, które biegnie po stronie czeskiej południowym stokiem Wielkiego Szyszaka;
-
szlak żółty od Mokrego Rozdroża do Śnieżnych Kotłów;
-
szlak zielony przez Śnieżne Kotły od Mokrego Rozdroża do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem.
-
zamknięty pozostaje nadal Wąwóz Kamieńczyka.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Źródło: tatry-przewodnik.com, Wikipedia, 8a.pl