Turysci.pl
kolej

https://unsplash.com/@jack_anstey

Jedna z najpiękniejszych wypraw pociągiem przez Europę. Widoki zapierają dech w piersi

15 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Kolej była niezwykle popularna w czasach rewolucji przemysłowej, lecz pojawienie się pasażerskich linii lotniczych zmieniło oblicze podróżowania. Okazuje się jednak, że to, co widać za oknem pociągu, może być dużo bardziej atrakcyjne niż kró

Kolej w Europie nie rozwija takich prędkości, jak super szybkie pociągi w Chinach, dlatego, gdy zależy nam na czasie, warto wybrać lot samolotem. Przez malutkie okienko zobaczymy co najwyżej chmury i miasta wyglądające jak makieta. Podróż pociągiem wraca jednak do łask, bo widoki bywają naprawdę fascynujące. W ciągu kilkugodzinnej podróży zobaczymy zarówno miasta, wsie, jak i osobliwości natury. Trasy przebiegające w górach przepełnione są niesamowitymi krajobrazami i pozwalają na podziwianie atrakcyjnych miejsc poza utartymi szlakami turystycznymi.

Sprawdzona trasa

Już w 1849 roku otwarto trasę z Paryża na Rivierę Francuską, na której pociągi kursują codziennie. Bilety z Gevrey-Chambertin do Meursault można zarezerwować przez internet, mamy więc możliwość wybrania najlepszego miejsca na długo przed wyjazdem. Warto siedzieć przy oknie i podziwiać malowniczy krajobraz przewijający się za oknem wagonu. Stali bywalcy polecają wybrać się do Beaune, nazywanego winną stolicą Burgundii. Szeroki wachlarz hoteli, od tych najtańszych z podstawowymi usługami, po najbardziej luksusowe, zaspokoi potrzeby każdego turysty. Restauracje wyróżnione gwiazdką Michelin oraz małe rodzinne knajpki serwujące lokalne przysmaki pozwolą poznać wszystkie smaki tej krainy. 

Nie można zapomnieć również o tym, z czego słynie Burgundia - wino występuje tu w niezliczonej ilości rodzajów. Każdego roku w Beaune odbywa się Festiwal Wina. W czasie jego trwana odbywa się wielka aukcja tych trunków oraz konkurs otwierania butelki na czas. Zwycięzcą zostaje ten, kto otworzy największą liczbę butelek wina w określonym przedziale czasowym. W mieście znajduje się skupisko butików, gdzie można spróbować wszystkich win, jakie są w ofercie i wybrać dla siebie to najlepsze.

Winny szlak

Licząca 60 kilometrów Route des Grands Crus (z franc. szlak wielkich win), na którym leży Beaune, jest świetnym wyborem dla fanów enoturystyki. Po drodze widać 33 wioski i małe miasteczka z wyróżniającymi się z daleka sylwetkami wież kościelnych tworzą iście sielski obrazek. Turystyka winiarska jest szczególnie popularna na Węgrzech, w Gruzji i we Francji, gdzie znajduje się wspomniany szlak. Turyści chętnie odwiedzają zarówno obszary uprawy winorośli jak i miesjca produkcji win. Wiele winnic oferuje degustację i sprzedaje swoje wyroby bezpośrednio klientom. 

W Polsce enoturystyka nie jest aż tak popularna, ze względu na niezbyt sprzyjające warunki do uprawy winorośli. Winnice skupione są głównie na obszarze Podkarpacia i w okolicy Zielonej Góry. Innym ciekawym punktem na mapie Polski jest Janowiec koło Kazimierza Dolnego, gdzie co roku celebruje się Święto Wina. W pięknym otoczeniu można spróbować trunków bezpośrednio od producentów i zakupić wybrane butelki.

Podróż koleją może się okazać wspaniałą przygodą, jesli wybierzemy odpowiednią trasę i sprawdzimy, co można zwiedzić po drodze. NIe zawsze miejsce docelowe jest jedyną atrakcją, jaka na nas czeka w czasie wycieczki. 

Źródło: National Geographic

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >