Turysci.pl

https://unsplash.com/@jack_anstey

Jedna z najpiękniejszych wypraw pociągiem przez Europę. Widoki zapierają dech w piersi

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Kolej w Europie nie rozwija takich prędkości, jak super szybkie pociągi w Chinach, dlatego, gdy zależy nam na czasie, warto wybrać lot samolotem. Przez malutkie okienko zobaczymy co najwyżej chmury i miasta wyglądające jak makieta. Podróż pociągiem wraca jednak do łask, bo widoki bywają naprawdę fascynujące. W ciągu kilkugodzinnej podróży zobaczymy zarówno miasta, wsie, jak i osobliwości natury. Trasy przebiegające w górach przepełnione są niesamowitymi krajobrazami i pozwalają na podziwianie atrakcyjnych miejsc poza utartymi szlakami turystycznymi.

Sprawdzona trasa

Już w 1849 roku otwarto trasę z Paryża na Rivierę Francuską, na której pociągi kursują codziennie. Bilety z Gevrey-Chambertin do Meursault można zarezerwować przez internet, mamy więc możliwość wybrania najlepszego miejsca na długo przed wyjazdem . Warto siedzieć przy oknie i podziwiać malowniczy krajobraz przewijający się za oknem wagonu. Stali bywalcy polecają wybrać się do Beaune, nazywanego winną stolicą Burgundii. Szeroki wachlarz hoteli , od tych najtańszych z podstawowymi usługami, po najbardziej luksusowe, zaspokoi potrzeby każdego turysty. Restauracje wyróżnione gwiazdką Michelin oraz małe rodzinne knajpki serwujące lokalne przysmaki pozwolą poznać wszystkie smaki tej krainy. 

Nie można zapomnieć również o tym, z czego słynie Burgundia - wino występuje tu w niezliczonej ilości rodzajów. Każdego roku w Beaune odbywa się Festiwal Wina. W czasie jego trwana odbywa się wielka aukcja tych trunków oraz konkurs otwierania butelki na czas. Zwycięzcą zostaje ten, kto otworzy największą liczbę butelek wina w określonym przedziale czasowym. W mieście znajduje się skupisko butików, gdzie można spróbować wszystkich win, jakie są w ofercie i wybrać dla siebie to najlepsze.

Winny szlak

Licząca 60 kilometrów Route des Grands Crus (z franc. szlak wielkich win), na którym leży Beaune, jest świetnym wyborem dla fanów enoturystyki. Po drodze widać 33 wioski i małe miasteczka z wyróżniającymi się z daleka sylwetkami wież kościelnych tworzą iście sielski obrazek. Turystyka winiarska jest szczególnie popularna na Węgrzech, w Gruzji i we Francji, gdzie znajduje się wspomniany szlak. Turyści chętnie odwiedzają zarówno obszary uprawy winorośli jak i miesjca produkcji win. Wiele winnic oferuje degustację i sprzedaje swoje wyroby bezpośrednio klientom. 

W Polsce enoturystyka nie jest aż tak popularna, ze względu na niezbyt sprzyjające warunki do uprawy winorośli. Winnice skupione są głównie na obszarze Podkarpacia i w okolicy Zielonej Góry. Innym ciekawym punktem na mapie Polski jest Janowiec koło Kazimierza Dolnego, gdzie co roku celebruje się Święto Wina. W pięknym otoczeniu można spróbować trunków bezpośrednio od producentów i zakupić wybrane butelki.

Podróż koleją może się okazać wspaniałą przygodą, jesli wybierzemy odpowiednią trasę i sprawdzimy, co można zwiedzić po drodze. NIe zawsze miejsce docelowe jest jedyną atrakcją, jaka na nas czeka w czasie wycieczki. 

Reklama

Złote Dni Travelist - trwa ekskluzywna WYPRZEDAŻ hoteli. Promocje do -65%! Sprawdź >>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: National Geographic

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Świetne wieści od polskich kolei. Miłośnicy atrakcji wodnych i gór będą zachwyceni
Czytaj więcej >

Europa

Tłumy pod jedną z największych europejskich atrakcji. Trudno tu o dobre zdjęcie nawet o świcie
Czytaj więcej >

Europa

W tym kraju możesz nazwać faceta frajerem i się nie obrazi
Czytaj więcej >

Europa

To jeszcze nie koniec "afery ciastowej" w Ryanairze. Lokalne władze się oburzają, a pasażerowie słono płacą
Czytaj więcej >

Europa

Pilny apel MSZ. Odradzają podróże do najmłodszego kraju w Europie
Czytaj więcej >

Europa

Turyści z niepokojem patrzą na kanał w Wenecji. Woda przybrała tam nietypowy kolor
Czytaj więcej >
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Europa

Europa

Magda Antoł

Przez niewiedzę zapłacisz niemal 1000 zł mandatu. W tym kraju lepiej znać lokalne prawo
Czytaj więcej >
Europa

Magda Antoł

Prawdziwi strongmani Tatr. Potrafią unieść na raz kilkadziesiąt kilogramów
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Ważna zmiana dla podróżujących do Chorwacji. Nowe zasady wejdą w życie na dniach
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Ceny wycieczek w górę? Popularne kierunki pod presją
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Przełomowa technologia na nowym europejskim lotnisku. Kontrola lotów będzie 450 km dalej
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Kuriozalne ograniczenia we Włoszech. Na nieświadomych turystów czekają wysokie mandaty
Czytaj więcej >