Turysci.pl
kolej

https://unsplash.com/@jack_anstey

Jedna z najpiękniejszych wypraw pociągiem przez Europę. Widoki zapierają dech w piersi

2 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Kolej była niezwykle popularna w czasach rewolucji przemysłowej, lecz pojawienie się pasażerskich linii lotniczych zmieniło oblicze podróżowania. Okazuje się jednak, że to, co widać za oknem pociągu, może być dużo bardziej atrakcyjne niż kró

Kolej w Europie nie rozwija takich prędkości, jak super szybkie pociągi w Chinach, dlatego, gdy zależy nam na czasie, warto wybrać lot samolotem. Przez malutkie okienko zobaczymy co najwyżej chmury i miasta wyglądające jak makieta. Podróż pociągiem wraca jednak do łask, bo widoki bywają naprawdę fascynujące. W ciągu kilkugodzinnej podróży zobaczymy zarówno miasta, wsie, jak i osobliwości natury. Trasy przebiegające w górach przepełnione są niesamowitymi krajobrazami i pozwalają na podziwianie atrakcyjnych miejsc poza utartymi szlakami turystycznymi.

Sprawdzona trasa

Już w 1849 roku otwarto trasę z Paryża na Rivierę Francuską, na której pociągi kursują codziennie. Bilety z Gevrey-Chambertin do Meursault można zarezerwować przez internet, mamy więc możliwość wybrania najlepszego miejsca na długo przed wyjazdem. Warto siedzieć przy oknie i podziwiać malowniczy krajobraz przewijający się za oknem wagonu. Stali bywalcy polecają wybrać się do Beaune, nazywanego winną stolicą Burgundii. Szeroki wachlarz hoteli, od tych najtańszych z podstawowymi usługami, po najbardziej luksusowe, zaspokoi potrzeby każdego turysty. Restauracje wyróżnione gwiazdką Michelin oraz małe rodzinne knajpki serwujące lokalne przysmaki pozwolą poznać wszystkie smaki tej krainy. 

Nie można zapomnieć również o tym, z czego słynie Burgundia - wino występuje tu w niezliczonej ilości rodzajów. Każdego roku w Beaune odbywa się Festiwal Wina. W czasie jego trwana odbywa się wielka aukcja tych trunków oraz konkurs otwierania butelki na czas. Zwycięzcą zostaje ten, kto otworzy największą liczbę butelek wina w określonym przedziale czasowym. W mieście znajduje się skupisko butików, gdzie można spróbować wszystkich win, jakie są w ofercie i wybrać dla siebie to najlepsze.

Winny szlak

Licząca 60 kilometrów Route des Grands Crus (z franc. szlak wielkich win), na którym leży Beaune, jest świetnym wyborem dla fanów enoturystyki. Po drodze widać 33 wioski i małe miasteczka z wyróżniającymi się z daleka sylwetkami wież kościelnych tworzą iście sielski obrazek. Turystyka winiarska jest szczególnie popularna na Węgrzech, w Gruzji i we Francji, gdzie znajduje się wspomniany szlak. Turyści chętnie odwiedzają zarówno obszary uprawy winorośli jak i miesjca produkcji win. Wiele winnic oferuje degustację i sprzedaje swoje wyroby bezpośrednio klientom. 

W Polsce enoturystyka nie jest aż tak popularna, ze względu na niezbyt sprzyjające warunki do uprawy winorośli. Winnice skupione są głównie na obszarze Podkarpacia i w okolicy Zielonej Góry. Innym ciekawym punktem na mapie Polski jest Janowiec koło Kazimierza Dolnego, gdzie co roku celebruje się Święto Wina. W pięknym otoczeniu można spróbować trunków bezpośrednio od producentów i zakupić wybrane butelki.

Podróż koleją może się okazać wspaniałą przygodą, jesli wybierzemy odpowiednią trasę i sprawdzimy, co można zwiedzić po drodze. NIe zawsze miejsce docelowe jest jedyną atrakcją, jaka na nas czeka w czasie wycieczki. 

Reklama

Złote Dni Travelist - trwa ekskluzywna WYPRZEDAŻ hoteli. Promocje do -65%! Sprawdź >>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: National Geographic

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >