Turysci.pl Polska Polska kolej przeżywa ogromny kryzys. Dopiero teraz widać skutki pandemii. "Nastąpiły największe spadki”
fot. pixabay/JerzyGorecki

Polska kolej przeżywa ogromny kryzys. Dopiero teraz widać skutki pandemii. "Nastąpiły największe spadki”

29 stycznia 2021
Autor tekstu: Hubert Mrozowicz

Od dekad pociąg jest jednym z najpowszechniejszych środków transportu. Pasażerowie wybierają kolej przede wszystkim ze względu na łatwy dostęp oraz komfort związany z podróżą. Polska kolej od wielu lat przechodzi nieustanne renowacje, które mają jeszcze bardziej umilić oraz przyspieszyć podróż wczasowiczom. Co więcej, kolej wykorzystywana jest również do przewożenia towarów po kraju i Europie.

Realizacja wszystkich planów rozwojowych i popularyzacja korzystania z pociągów z roku na rok przybierała na sile. Niestety, skutki epidemii koronawirusa spowodowały olbrzymie straty , które widoczne są już gołym okiem. Polska kolej mierzy się z dużym kryzysem.

Kryzys polskich pociągów

Tylko w 2020 roku polska kolej przewiozła prawie 210 mln pasażerów oraz ponad 220 mln ton towarów. Liczby na pierwszy rzut oka imponujące, jednak to aż o 126,7 mln osób i 13,2 mln ton produktów mnij niż w 2019 roku . Takie informacje zostały podane przez Urząd Transportu Kolejowego dla Polsat News.

Olbrzymi spadek wśród pasażerów i towarów to bez wątpienia skutki epidemii koronawirusa. W 2020 roku, w wyniku rozporządzeń polskiego rządu, polska kolej była objęta szeregiem restrykcji m.in. ograniczona liczba miejsc w wagonach i przedziałach. Ponadto sami Polacy mniej podróżowali przez liczne obostrzenia, co dodatkowo zaniechało sprzedaż biletów.

— Dlatego nie powinno dziwić, że wyniki przewozowe były niższe o 126,7 mln osób i 13,2 mln ton ładunków od parametrów zanotowanych w 2019 r. — czytamy na łamach Polsat News wypowiedź Urzędu Transportu Kolejowego.

Grudzień i święta Bożego Narodzenia miały być ostatnią deską ratunku dla zamykającego się roku. Niestety i w tym okresie zanotowano aż 50% spadek sprzedaży i zainteresowania podróżami koleją.

— Styczeń i luty 2020 r. pozwalały prognozować kolejny rok dynamicznego rozkwitu przewozów pasażerskich. Zainteresowanie podróżnych koleją rosło. Jednak już od marca negatywny wpływ na wyniki miała epidemia . Od połowy marca do czerwca nastąpiły największe spadki w przewozach pasażerskich wynoszące kilkadziesiąt procent, podobnie jak w ostatnich miesiącach 2020 r. — powiedział prezes Ignacy Góra dla Polsat News.

Obostrzenia obowiązujące w pociągu

Restrykcje związane z koronawirusem wciąż obowiązują w całej Polsce. W transporcie miejskim oraz krajowym obowiązują ścisłe zasady sanitarne, które przestrzegać muszą pasażerowie, jak i załoga.

Obecnie w pociągu może być 50% zajętych miejsc siedzących, a stojące miejsca nie wchodzą w grę. Każdy z pasażerów powinien mieć zasłonięty nos i zakryte usta.

Warto zaznaczyć, że 2021 został ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei . Dlatego polski Urząd Transportu Kolejowego, wierzy, że negatywny trend zmieni swój kurs.

— Trzeba wykorzystać także szansę, jaką daje 2021 r., ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei — podsumował prezes UTK.

Niedawno pisaliśmy o kryzysie, z którym walczy jeden z polskich hoteli .

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polsat News

Obserwuj nas w
autor
Hubert Mrozowicz

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy