Turysci.pl > Polska > Planujesz wakacyjny wyjazd? Korzystając z usług biura podróży lepiej się zabezpieczyć
Michał Fitz
Michał Fitz 24.04.2022 21:40

Planujesz wakacyjny wyjazd? Korzystając z usług biura podróży lepiej się zabezpieczyć

Walizki
canva.com

Wakacje 2022 są w zasadzie tuż za rogiem, a to oznacza, że wiele osób już teraz przegląda wakacyjne oferty biur podróży. W tym roku zainteresowanie może być szczególnie duże, bowiem pandemia koronawirusa się zakończyła, dlatego zniechęcone wcześniejszymi obostrzeniami osoby, mogą teraz wyruszyć na urlop. Muszą jednak uważać.

Przed wyjazdem warto się zabezpieczyć - w tym celu należy odpowiednio zweryfikować biuro podróży, które odpowiada za dany wyjazd. Jeśli nie znajduje się w odpowiednich rejestrach i nie spełnia pewnych wymagań finansowych, nie warto ryzykować organizowanego przez nie urlopu.

Wakacje 2022: Warto skontrolować biuro podróży

Gdy jedzie się na wczasy, mało kto myśli o potencjalnych problemach, które mogą się wydarzyć, a skupia na celebracji urlopu. Niestety, już wielu Polaków przekonało się, że los może w przykry sposób zaskoczyć takich wczasowiczów. W końcu w ostatnich latach upadło wiele biur podróży. Alfa Star czy Thomas Cook to tylko przykłady, podobnych działalności było znacznie więcej.

Jeśli biuro podróży, które upada, było poważną firmą, wpisaną do rejestru z zagwarantowanym zabezpieczeniem finansowym, jego klienci będą mogli liczyć na konkretne i sprawne wsparcie w powrocie do domu. Dużo gorzej będzie jednak w przypadku tych, którzy zdecydowali się na usługi niesprawdzonych, prawdopodobnie przy tym tańszych firm. By więc nie dokładać sobie dodatkowych nerwów, warto zweryfikować biuro podróży, z którego korzystamy.

Wakacje 2022: Jak zabezpieczyć się przed wyjazdem na urlop?

W dzisiejszych czasach niemal wszystko jest dostępne w internecie i podobnie jest w przypadku informacji dotyczących legalnych, sprawdzonych i poważnych biur podróży. Prowadzona jest bowiem Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki, którą można sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

W tym zbiorze znajdują się wszelkie niezbędne informacje o biurach turystycznych, które potwierdzają ich rzetelność, a także te mówiące o gwarancjach finansowych, zabezpieczających klientów. Można także znaleźć wskazówki, według których urlopowicze powinni działać, gdy biuro zbankrutuje.

Wybierając się na tegoroczne wakacje, warto więc sprawdzić wyżej wspomnianą ewidencję. Jeśli biura podróży, z którego chcemy skorzystać, w niej nie ma, oznacza to, że nie prowadzi ona swojej działalności do końca legalnie lub nie jest zabezpieczona finansowo na tyle, by pomóc klientom w razie niewypłacalności. W takim wypadku nie powinniśmy podpisywać umowy dotyczącej urlopu z taką firmą.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Turyści:

Źródło: bankier.pl

Tagi: Wakacje 2022