Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Planujecie podróż do Zakopanego samochodem? Możecie mocno się zdziwić
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 27.05.2024 15:30

Planujecie podróż do Zakopanego samochodem? Możecie mocno się zdziwić

Parking
Fot. Shutterstock/Agnes Kantaruk

O tym, że ceny w sezonie wakacyjnym idą w górę, nie trzeba zbyt wiele mówić. Uwielbiane przez wielu Polaków Zakopane, które cieszy się popularnością nie tylko zimą, ale i latem nie należy do najtańszych miejsc. Już niebawem turyści zapłacą tam jeszcze więcej. Miasto szykuje podwyżki w samym centrum, które będą dotyczyć kierowców samochodów.

Podwyżki cen na parkingach w Zakopanem

O takim prezencie akurat na wakacje nikt nie marzy. Zakopane podniesie stawki za parkowanie w samym centrum miasta. To właśnie tam w sezonie są największe tłumy. Ostatnia podwyżka opłat na parkingach miała miejsce 1 sierpnia 2023 roku. Wtedy to turyści musieli płacić 5 zł za pierwszą godzinę postoju.

W czwartek, 23 maja nowe władze Zakopanego zdecydowały o ponownej podwyżce. Choć ceny wzrosną nieznacznie, to turyści z pewnością nie będą zachwyceni. Zresztą nie tylko oni. Więcej zapłacą także okoliczni mieszkańcy. - To poważnie uderza po kieszeni mieszkańców Poronina czy Kościeliska. Do centrum Zakopanego mamy jakieś 7-8 km, a jesteśmy traktowani jak obcy. Ja pracuję w Zakopanem, moje dziecko chodzi do szkoły w Zakopanem, moja żona pracuje w Zakopanem (...) a traktowani jesteśmy jak turyści - mówi cytowany przez “Gazetę Krakowską” pan Grzegorz, mieszkaniec Kościeliska. 

Opłata za parking w Zakopanem

Zgodnie z jednogłośną decyzją władz miasta, stawka za parking w centrum będzie wynosić do 6 zł za pierwszą godzinę postoju. Za drugą godzinę trzeba będzie wnieść opłatę w wysokości 7,2 zł, za trzecią - 8,6 zł, a za każdą następną 6 zł.

Głównym założeniem jest zmuszenie turystów do pozostawiania aut przy hotelach czy pensjonatach. - Taniej będzie skorzystać z miejskiej komunikacji autobusowej, czy prywatnych busów i zjechać nawet z obrzeży Zakopanego do centrum, niż wybierać się własnym autem - cytuje jednego z lokalnych taksówkarzy “Gazeta Krakowska”.

Jest wyjątek dla mieszkańców Zakopanego. Taniej z Zakopiańską Kartą Mieszkańca

Są jednak i dobre wieści. Podwyżka nie będzie obejmować mieszkańców Zakopanego, ale jest jeden warunek. Muszą posiadać tzw. Zakopiańską Kartę Mieszkańca. W dalszym ciągu będą płacić 3 zł za pierwszą godzinę, a oprócz tego mogą zupełnie za darmo przez 60 min każdego dnia korzystać z parkinu w strefie płatnego parkowania. Dodatkowo wolno im stawać na specjalnie wyznaczonych miejscach, czyli na pomarańczowych “kopertach”, które są zarezerwowane wyłącznie dla mieszkańców.