Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Plaga podrobionych oscypków. Nie daj się oszukać fałszywym bacom w wakacje
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 15.06.2023 12:31

Plaga podrobionych oscypków. Nie daj się oszukać fałszywym bacom w wakacje

Serki górskie
Fot. Flickr/Tomasz Przechlewski

Oscypki to prawdziwy górski przysmak. Jest świetnym dodatkiem do pizzy, ale najlepiej smakuje z grilla i z dodatkiem żurawiny. Jednak na miłośników tego smakołyka czeka pułapka. Oryginalny serek bywa bowiem podrabiany.

Spacerując Krupówkami, znajdziemy dziesiątki straganów oferujących oscypki. Gdyby tego było mało, na ten górski przysmak trafimy również w Pieninach, Karkonoszach, a nawet nad Bałtykiem! Jednak zanim sięgniecie po portfel, upewnij się, że ktoś nie próbuje was oszukać.

Oscypki chronione prawem

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że oscypki to wyroby regionalne. Oznacza to, że posiadają specjalny certyfikat wydany przez Unię Europejską. Dokument ten jasno określa jego wymiary, skład, a nawet sposób i miejsce przygotowania. Nazwa ta jest zastrzeżona wyłącznie dla wyrobów ze Śląska i Małopolski.

Dodatkowo prawdziwy oscypek produkowany jest wyłącznie od maja do października, czyli w czasie, kiedy owce przebywają na pastwiskach. Wszystkie produkty, które kupujemy po tym terminie, nie mogą być nazywane oscypkami.

Plaga podrobionych oscypków od morza aż do Tatr

Czy zatem serki sprzedawane w Warszawie, albo nad morzem można nazwać oscypkami? Najpewniej nie. Z reguły są to serki górskie, albo bacowskie, które z prawdziwymi oscypkami nie mają nic wspólnego.

Sprzedawane w całym kraju wyroby górskie najczęściej robione są z mleka krowiego, ponieważ owczego jest bardzo niewiele, a na dodatek nie jest ono smaczne. Dodatkowo sprzedawcy najczęściej oferują niewielkie serki lub osełki. Nie jest to odpowiedni kształt dla oscypka.

Kształt, smak, a także cena. Po tym poznasz prawdziwego oscypka

Zgodnie z certyfikatem wydanym przez Unię Europejską oryginalny oscypek powinien mieć od 17 do 23 cm długości. Ważny jest również kształt - ser powinien przypominać stożek. Tradycyjny wyrób charakteryzuje się również wyrazistym i lekko słonawy smakiem. W przeciwieństwie do popularnych serków górskich jest twardy, a nie gumowaty. Zwróćcie uwagę również na kolor. Oryginalny ser jest ciemniejszy przy skórce i kremowy w środku.

Waszą uwagę powinna przykuć również cena. Za oryginalny oscypek trzeba zapłacić 50 zł lub więcej. Natomiast "podrobione" osełki dostępne są już od 20-30 zł za sztukę. Małe serki górskie idealne na grilla można kupić już za kilka złotych za sztukę.