Turysci.pl > Na topie > Piorun trafił w samolot z pasażerami na pokładzie. Nagranie mrozi krew w żyłach
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 27.06.2023 19:34

Piorun trafił w samolot z pasażerami na pokładzie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Piorun uderzył w samolot
fot. Canva/Instagram

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać moment uderzenia pioruna w samolot znajdujący się na płycie lotniska. Pasażerowie na pokładzie maszyny przeżyli chwile grozy ze względu na warunki atmosferyczne. 

Pewnych rzeczy nie da się przewidzieć. Z pewnością do takich należy zmienna pogoda. Zdarza się, że lotniska nie mogą obsługiwać pasażerów ze względu na niesprzyjające warunki tj. burze czy bardzo porywiste wiatry. 

Piorun uderzył w samolot

W niedzielę 25 czerwca na lotnisku North Little Rock w Arkansas doszło do groźnie wyglądającej sytuacji. Samolot z pasażerami na pokładzie wylądował na płycie lotniska, jednak ze względu na szalejącą burzę załoga nie wypuszczała wycieczkowiczów. 

Sieć obiegło nagranie, na którym widać, jak samolot Embraer E175 linii American Eagle zostaje rażony piorunem. Momentowi uderzenia towarzyszy głośny huk. 

Pracownikom lotniska nie wolno przebywać na płycie lotniska w trakcie burzy

Autorem nagrania jest Jason Hamm. Mężczyzna opatrzył je wymownym komentarzem: “Niezwykle ważne jest, aby pasażerowie zrozumieli, dlaczego nam, pracownikom obsługi naziemnej i innym osobom pracującym na lotnisku nie wolno przebywać na płycie postojowej podczas trudnych warunków pogodowych” - czytamy pod filmikiem.

Hamm dodał, że samolot musiał poczekać, aż wyładowania atmosferyczne ustaną, dopiero po tym pilot mógł bezpiecznie skierować pojazd ku wyznaczonemu miejscu. Żaden z pasażerów nie ucierpiał w trakcie uderzenia pioruna. 

Obyło się bez poważnych konsekwencji

Serwis pogodowy Weather&Radar skomentował krążące w sieci nagranie. "Chociaż uderzenie pioruna w samolot może być zaskakujące, jest to częste zjawisko i zwykle nie wywołuje niebezpiecznych konsekwencji" - napisano. Serwis dodał, że “samoloty są zaprojektowane tak, aby wytrzymać uderzenia piorunów, zarówno w powietrzu, jak i na ziemi”.