Przypadkiem znaleźli 500-letni skarb w lesie. Wartość odbiera mowę, gratka dla fanów turystyki kulturowej
Pieniądze z minionych epok straciły już wartość nominalną, jednak nabrały wartości dla kolekcjonerów czy historyków. Sakiewka pełna monet może wiele powiedzieć na temat mieszkańców danej okolicy czy losów społeczności.
Pieniądze zostały ukryte w czasie najazdu Szwedów
Grupa Historyczno-Eksploracyjna Weles przeczesuje polskie lasy w nadziei na znalezienie zabytkowych przedmiotów, mogących uzupełnić naszą wiedzę historyczną. Niedawno natrafili na prawdziwy skarb - monety z XVI i XVII wieku.
W lesie Nadleśnictwa Cierpiszewo przez ponad 300 lat w ukryciu pozostawała sakiewka pełna srebrnych monet. Jak poinformowały Lasy Państwowe, prawdopodobnie jest to tzw. sakiewka potopowa, gdyż została zakopana w ziemi w drugiej połowie XVII wieku, czyli w okresie potopu szwedzkiego.
Skarb nie został zakopany zbyt głęboko, a mimo to zachował się w świetnym stanie. Można bez trudu odczytać wybite przez mincerza symbole i napisy. Ktoś prawdopodobnie ukrył część majątku, by nie utracić go w wyniku najazdu.
Monety mają nawet 500 lat
W okolicy Torunia walki trwały w 1658 roku. Oblężenie zaczęło się w lipcu, a 30 grudnia doszło do kapitulacji szwedzkiego garnizonu i zwycięstwa wojsk koronnych. Przypuszcza się, że monety zostały zakopane pod koniec tego roku.
Nikt nie wrócił po nie nie wrócił i nikt nie odnalazł aż do tego roku. Członkowie grupy Weles mieli ogromne szczęście. Pośród 38 monet część może mieć 500 lat, gdyż pochodzą z okresu panowania dynastii Wazów. Na pozostałych widnieje wizerunek Gustawa II Adolfa, czyli króla Szwecji w latach 1611–1632 o przydomku Lew Północy.
To nie pierwsze znaczące odkrycie grupy Weles. Wcześniej udało im się znaleźć uprząż dla konia, która pochodzi z epoki brązu. Jej wiek oszacowano na ponad 2,5 tys. lat, czyli na długo przed zjednoczeniem plemion Polan.
Skarb zobaczymy w muzeum
O odkryciu został poinformowany Wojewódzki Konserwator Zabytków, a już wiadomo, że skarb zostanie umieszczony w muzeum. Turyści będą mogli zobaczyć monety, gdy zostaną oczyszczone i szczegółowo zbadane.
Pamiątki z minionych epok, takie jak monety, są gratką dla turystów podążających śladami historii. To dowód na istnienie skomplikowanej struktury finansowej, gdyż w jednym czasie można było płacić monetami pochodzącymi z czasów różnych dynastii, a nawet państw.
Turystyka kulturowa opiera się na poznawaniu kultury danej społeczności, która korzystała z określonych przedmiotów i działała według ustalonych reguł. Odnajdując rzeczy powszechnie używane przez członków grupy dowiadujemy się czegoś na ich temat.
‼️Czyżby Szwedzi zakopali SKARB w LASACH????...5️⃣0️⃣0️⃣lat temu⁉️????Kilkadziesiąt srebrnych monet z okresu wojen...
Opublikowany przez Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu Czwartek, 12 listopada 2020
Co u nas nowego? Szukamy nadal historii...i kopiemy dalej skarby jak już pewnie zauważyliście ???? A więc posłuchajcie jak...
Opublikowany przez Weles Grupa historyczno eksploracyjna Wtorek, 10 listopada 2020
Źródło: Onet.pl