pieniądze zostały znalezione w lesiefacebook.com Weles Grupa historyczno eksploracyjna

Przypadkiem znaleźli 500-letni skarb w lesie. Wartość odbiera mowę, gratka dla fanów turystyki kulturowej

Pieniądze, którymi posługujemy się na co dzień, mają wartość nabywczą. W przypadku tych zabytkowych, można mówić o wartości kulturowej czy historycznej. Niezwykle cennym znaleziskiem może więc być walizka pełnia banknotów oraz sakiewka z monetami. Taki właśnie skarb znaleziono przypadkiem w Polsce.

Pieniądze z minionych epok straciły już wartość nominalną, jednak nabrały wartości dla kolekcjonerów czy historyków. Sakiewka pełna monet może wiele powiedzieć na temat mieszkańców danej okolicy czy losów społeczności.

Od wtorku całkowity lockdown, ludzie nie mogą wyjść z domu. Kolejny kraj podjął trudną decyzjęOd wtorku całkowity lockdown, ludzie nie mogą wyjść z domu. Kolejny kraj podjął trudną decyzjęCzytaj dalej

Pieniądze zostały ukryte w czasie najazdu Szwedów

Grupa Historyczno-Eksploracyjna Weles przeczesuje polskie lasy w nadziei na znalezienie zabytkowych przedmiotów, mogących uzupełnić naszą wiedzę historyczną. Niedawno natrafili na prawdziwy skarb - monety z XVI i XVII wieku.

W lesie Nadleśnictwa Cierpiszewo przez ponad 300 lat w ukryciu pozostawała sakiewka pełna srebrnych monet. Jak poinformowały Lasy Państwowe, prawdopodobnie jest to tzw. sakiewka potopowa, gdyż została zakopana w ziemi w drugiej połowie XVII wieku, czyli w okresie potopu szwedzkiego.

Skarb nie został zakopany zbyt głęboko, a mimo to zachował się w świetnym stanie. Można bez trudu odczytać wybite przez mincerza symbole i napisy. Ktoś prawdopodobnie ukrył część majątku, by nie utracić go w wyniku najazdu.

Żona polskiego podróżnika potwierdziła. Rozwodzą się, ogromne zaskoczenieŻona polskiego podróżnika potwierdziła. Rozwodzą się, ogromne zaskoczenieCzytaj dalej

Monety mają nawet 500 lat

W okolicy Torunia walki trwały w 1658 roku. Oblężenie zaczęło się w lipcu, a 30 grudnia doszło do kapitulacji szwedzkiego garnizonu i zwycięstwa wojsk koronnych. Przypuszcza się, że monety zostały zakopane pod koniec tego roku.

Nikt nie wrócił po nie nie wrócił i nikt nie odnalazł aż do tego roku. Członkowie grupy Weles mieli ogromne szczęście. Pośród 38 monet część może mieć 500 lat, gdyż pochodzą z okresu panowania dynastii Wazów. Na pozostałych widnieje wizerunek Gustawa II Adolfa, czyli króla Szwecji w latach 1611–1632 o przydomku Lew Północy.

To nie pierwsze znaczące odkrycie grupy Weles. Wcześniej udało im się znaleźć uprząż dla konia, która pochodzi z epoki brązu. Jej wiek oszacowano na ponad 2,5 tys. lat, czyli na długo przed zjednoczeniem plemion Polan.

Dzisiaj grzeje: 1. Koszmar każdego pasażera. Anna Lewandowska zdradziła, co ją spotkało na lotnisku, ręce opadają
2. Na zasiłek możesz trochę poczekać. Nad ZUS widmo paraliżu
3. Brytyjska prognoza pogody na zimę 2020 nie zostawia złudzeń. Ferie zimowe po raz kolejny rozczarują fanów stoków

Skarb zobaczymy w muzeum

O odkryciu został poinformowany Wojewódzki Konserwator Zabytków, a już wiadomo, że skarb zostanie umieszczony w muzeum. Turyści będą mogli zobaczyć monety, gdy zostaną oczyszczone i szczegółowo zbadane.

Pamiątki z minionych epok, takie jak monety, są gratką dla turystów podążających śladami historii. To dowód na istnienie skomplikowanej struktury finansowej, gdyż w jednym czasie można było płacić monetami pochodzącymi z czasów różnych dynastii, a nawet państw.

Turystyka kulturowa opiera się na poznawaniu kultury danej społeczności, która korzystała z określonych przedmiotów i działała według ustalonych reguł. Odnajdując rzeczy powszechnie używane przez członków grupy dowiadujemy się czegoś na ich temat.

‼️Czyżby Szwedzi zakopali SKARB w LASACH????...5️⃣0️⃣0️⃣lat temu⁉️???? Kilkadziesiąt srebrnych monet z okresu wojen...

Opublikowany przez Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu Czwartek, 12 listopada 2020

Co u nas nowego? Szukamy nadal historii...i kopiemy dalej skarby jak już pewnie zauważyliście ???? A więc posłuchajcie jak...

Opublikowany przez Weles Grupa historyczno eksploracyjna Wtorek, 10 listopada 2020

Niestety, zła wiadomość dla Polaków wracających do kraju. Tysiące ludzi może mieć problemy w podróżyNiestety, zła wiadomość dla Polaków wracających do kraju. Tysiące ludzi może mieć problemy w podróżyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  2. Przełomowy dokument UE. Realne wsparcie otrzymają tysiące Polaków
  3. W weekend pogoda nie będzie rozpieszczać. Nad Polskę zbliżą się front, który nie zachęci do podróżowania
  4. Ogłaszają weekendowy lockdown. Podali szczegóły. Za polską granicą podjęto decyzję
  5. Zrobili zdjęcie na wycieczce w górach. Nie mogli uwierzyć własnym oczom. Niewiarygodne
  6. Zostawiła niemowlę z kotem i wyszła tylko "na minutkę". Widok, jaki zastała po powrocie sprawił, że dech zaparło jej w piersi
  7. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł