pieniądze zostały znalezione w lesiefacebook.com Weles Grupa historyczno eksploracyjna

Przypadkiem znaleźli 500-letni skarb w lesie. Wartość odbiera mowę, gratka dla fanów turystyki kulturowej

Pieniądze, którymi posługujemy się na co dzień, mają wartość nabywczą. W przypadku tych zabytkowych, można mówić o wartości kulturowej czy historycznej. Niezwykle cennym znaleziskiem może więc być walizka pełnia banknotów oraz sakiewka z monetami. Taki właśnie skarb znaleziono przypadkiem w Polsce.

Pieniądze z minionych epok straciły już wartość nominalną, jednak nabrały wartości dla kolekcjonerów czy historyków. Sakiewka pełna monet może wiele powiedzieć na temat mieszkańców danej okolicy czy losów społeczności.

Pieniądze zostały ukryte w czasie najazdu Szwedów

Grupa Historyczno-Eksploracyjna Weles przeczesuje polskie lasy w nadziei na znalezienie zabytkowych przedmiotów, mogących uzupełnić naszą wiedzę historyczną. Niedawno natrafili na prawdziwy skarb - monety z XVI i XVII wieku.

W lesie Nadleśnictwa Cierpiszewo przez ponad 300 lat w ukryciu pozostawała sakiewka pełna srebrnych monet. Jak poinformowały Lasy Państwowe, prawdopodobnie jest to tzw. sakiewka potopowa, gdyż została zakopana w ziemi w drugiej połowie XVII wieku, czyli w okresie potopu szwedzkiego.

Skarb nie został zakopany zbyt głęboko, a mimo to zachował się w świetnym stanie. Można bez trudu odczytać wybite przez mincerza symbole i napisy. Ktoś prawdopodobnie ukrył część majątku, by nie utracić go w wyniku najazdu.

Monety mają nawet 500 lat

W okolicy Torunia walki trwały w 1658 roku. Oblężenie zaczęło się w lipcu, a 30 grudnia doszło do kapitulacji szwedzkiego garnizonu i zwycięstwa wojsk koronnych. Przypuszcza się, że monety zostały zakopane pod koniec tego roku.

Nikt nie wrócił po nie nie wrócił i nikt nie odnalazł aż do tego roku. Członkowie grupy Weles mieli ogromne szczęście. Pośród 38 monet część może mieć 500 lat, gdyż pochodzą z okresu panowania dynastii Wazów. Na pozostałych widnieje wizerunek Gustawa II Adolfa, czyli króla Szwecji w latach 1611–1632 o przydomku Lew Północy.

To nie pierwsze znaczące odkrycie grupy Weles. Wcześniej udało im się znaleźć uprząż dla konia, która pochodzi z epoki brązu. Jej wiek oszacowano na ponad 2,5 tys. lat, czyli na długo przed zjednoczeniem plemion Polan.

Skarb zobaczymy w muzeum

O odkryciu został poinformowany Wojewódzki Konserwator Zabytków, a już wiadomo, że skarb zostanie umieszczony w muzeum. Turyści będą mogli zobaczyć monety, gdy zostaną oczyszczone i szczegółowo zbadane.

Pamiątki z minionych epok, takie jak monety, są gratką dla turystów podążających śladami historii. To dowód na istnienie skomplikowanej struktury finansowej, gdyż w jednym czasie można było płacić monetami pochodzącymi z czasów różnych dynastii, a nawet państw.

Turystyka kulturowa opiera się na poznawaniu kultury danej społeczności, która korzystała z określonych przedmiotów i działała według ustalonych reguł. Odnajdując rzeczy powszechnie używane przez członków grupy dowiadujemy się czegoś na ich temat.

‼️Czyżby Szwedzi zakopali SKARB w LASACH????...5️⃣0️⃣0️⃣lat temu⁉️???? Kilkadziesiąt srebrnych monet z okresu wojen...

Opublikowany przez Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu Czwartek, 12 listopada 2020

Co u nas nowego? Szukamy nadal historii...i kopiemy dalej skarby jak już pewnie zauważyliście ???? A więc posłuchajcie jak...

Opublikowany przez Weles Grupa historyczno eksploracyjna Wtorek, 10 listopada 2020

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł