Turysci.pl
Paszport szczepionkowy

fot. pixabay/ Skitterphoto

Paszporty szczepionkowe już od marca. IATA testuje aplikację

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Paszport szczepionkowy może być już niedługo normą dla każdego turysty. Trwa finalny etap tworzenia aplikacji, w której miałyby pojawić się informacje dotyczące stanu zdrowia podróżnego. Jest wielu chętnych do testowania nowatorskiego system

Parę miesięcy temu w mediach po raz pierwszy pojawił się temat paszportów szczepionkowych. Od tamtej pory temat wraca i ujawnianych jest coraz więcej szczegółów. Jak czytamy na turystyka.wp.pl system z dokumentami potwierdzającymi szczepienie przeciw COVID-19 ma pojawić się już w marcu. Znanych jest więcej szczegółów.

Paszporty szczepionkowe w podróży

Coraz więcej wiadomo na temat paszportów szczepionkowych, które miałyby potwierdzać odbycie szczepień przeciw COVID-19. Dokumenty od samego początku wzbudzają sporo kontrowersji i zyskały tak samo dużo przeciwników, jak i zwolenników.

Paszporty zdrowotne wykorzystywane byłyby głównie przy podróży samolotem. Przewoźnicy niemal z całego świata chcieliby wprowadzić taki system u siebie, który pozwoliłby na bezpieczne i komfortowe loty.

Już jesienią zaczęły się prace nad aplikacją, w której miałby znajdować się tzw. paszport szczepionkowy. Nad systemem pochyliła się organizacja IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych. 

Prace nad aplikacją są już w fazie końcowej, dlatego w marcu rozpocznie się jej testowanie. Pojawiła się nawet wstępna lista światowych przewoźników, którzy chcą wypróbować aplikację podczas odprawy. Wciąż trwają rozmowy z liniami lotniczym, jednak mówi się nawet o 40 przewoźnikach, którzy będą testować system.

Travel Pass, bo tak nazywa się aplikacja, pomóc ma ożywić ruch turystyczny. Znajdą się w niej takie informacje jak: wyniki testów na COVID-19 i odbyte szczepienia. Dodatkowo podróżni będą mieli dostęp do informacji dotyczących przepisów i obostrzeń przy wjeździe do poszczególnych państw.

Warto przypomnieć, że na początku lutego rząd Danii podjął decyzję o wprowadzeniu paszportów zdrowotnych. Obywatele będą mieli dostęp do cyfrowych dokumentów, które podczas podróży zaświadczą otrzymanie szczepionki.

Mimo kontrowersji wokół tematu to Unia Europejska również przyjęła wspólne dla wszystkich krajów członkowskich wytyczne dotyczące zaświadczeń zdrowotnych. Nie ma jednak żadnej decyzji ze strony Rady UE ws. paszportów szczepionkowych.

Co ciekawe, Światowa Organizacja Zdrowia sprzeciwia się wprowadzeniu paszportów szczepionkowych.

Zaświadczenia mają na celu monitorowanie poziomu szczepień, wiedzy o szczepionkach i łatwego dostępu do informacji medycznych. Absolutnie nie opowiadamy się za koncepcją paszportów szczepionkowych, bo są one sprzeczne z zasadami sprawiedliwości i uczciwości powiedział szef europejskiego oddziału WHO Hans Kluge.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >