Turysci.pl
Paszport szczepionkowy

fot. pixabay/ Skitterphoto

Paszporty szczepionkowe już od marca. IATA testuje aplikację

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Paszport szczepionkowy może być już niedługo normą dla każdego turysty. Trwa finalny etap tworzenia aplikacji, w której miałyby pojawić się informacje dotyczące stanu zdrowia podróżnego. Jest wielu chętnych do testowania nowatorskiego system

Parę miesięcy temu w mediach po raz pierwszy pojawił się temat paszportów szczepionkowych. Od tamtej pory temat wraca i ujawnianych jest coraz więcej szczegółów. Jak czytamy na turystyka.wp.pl system z dokumentami potwierdzającymi szczepienie przeciw COVID-19 ma pojawić się już w marcu. Znanych jest więcej szczegółów.

Paszporty szczepionkowe w podróży

Coraz więcej wiadomo na temat paszportów szczepionkowych, które miałyby potwierdzać odbycie szczepień przeciw COVID-19. Dokumenty od samego początku wzbudzają sporo kontrowersji i zyskały tak samo dużo przeciwników, jak i zwolenników.

Paszporty zdrowotne wykorzystywane byłyby głównie przy podróży samolotem. Przewoźnicy niemal z całego świata chcieliby wprowadzić taki system u siebie, który pozwoliłby na bezpieczne i komfortowe loty.

Już jesienią zaczęły się prace nad aplikacją, w której miałby znajdować się tzw. paszport szczepionkowy. Nad systemem pochyliła się organizacja IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych. 

Prace nad aplikacją są już w fazie końcowej, dlatego w marcu rozpocznie się jej testowanie. Pojawiła się nawet wstępna lista światowych przewoźników, którzy chcą wypróbować aplikację podczas odprawy. Wciąż trwają rozmowy z liniami lotniczym, jednak mówi się nawet o 40 przewoźnikach, którzy będą testować system.

Travel Pass, bo tak nazywa się aplikacja, pomóc ma ożywić ruch turystyczny. Znajdą się w niej takie informacje jak: wyniki testów na COVID-19 i odbyte szczepienia. Dodatkowo podróżni będą mieli dostęp do informacji dotyczących przepisów i obostrzeń przy wjeździe do poszczególnych państw.

Warto przypomnieć, że na początku lutego rząd Danii podjął decyzję o wprowadzeniu paszportów zdrowotnych. Obywatele będą mieli dostęp do cyfrowych dokumentów, które podczas podróży zaświadczą otrzymanie szczepionki.

Mimo kontrowersji wokół tematu to Unia Europejska również przyjęła wspólne dla wszystkich krajów członkowskich wytyczne dotyczące zaświadczeń zdrowotnych. Nie ma jednak żadnej decyzji ze strony Rady UE ws. paszportów szczepionkowych.

Co ciekawe, Światowa Organizacja Zdrowia sprzeciwia się wprowadzeniu paszportów szczepionkowych.

Zaświadczenia mają na celu monitorowanie poziomu szczepień, wiedzy o szczepionkach i łatwego dostępu do informacji medycznych. Absolutnie nie opowiadamy się za koncepcją paszportów szczepionkowych, bo są one sprzeczne z zasadami sprawiedliwości i uczciwości powiedział szef europejskiego oddziału WHO Hans Kluge.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP

Hubert MrozowiczAutor

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Lotnisko na wyspie La Palma nieczynne. Powodem zbyt duże nagromadzenie popiołu wulkanicznego

Czytaj więcej >

Świat

Kolejna linia lotnicza wpuści na pokład tylko zaszczepionych. „Decyzja wchodzi natychmiastowo"

Czytaj więcej >
gdzie kupić tanio USD

Świat

Za garść dolarów nie tylko do USA… gdzie kupić tanio USD?

Czytaj więcej >

Świat

Zagraniczni turyści nie odwiedzą Australii przed końcem 2021 roku

Czytaj więcej >

Świat

Anna Tybor zdobyła Manaslu. Zjeżdża ze szczytu na nartach jako pierwsza Polka

Czytaj więcej >

Świat

Polka porwana podczas podróży do Tunezji. „Była przetrzymywana i bita"

Czytaj więcej >