Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Paraliż na niemieckich lotniskach. Tysiące odwołanych lotów pokrzyżują plany również Polakom
Natalia Księżak
Natalia Księżak 01.02.2024 18:11

Paraliż na niemieckich lotniskach. Tysiące odwołanych lotów pokrzyżują plany również Polakom

None
Shutterstock_11000 Words

Tysiące odwołanych lotów i setki tysięcy oburzonych turystów, a będzie ich jeszcze więcej. Okazuje się, że strajk ostrzegawczy zaplanowany na większości niemieckich portów lotniczych zostanie najprawdopodobniej przedłużony. "Prawie 30 tys. podróżnych planowało na dziś wylot lub przylot z naszego lotniska, ale związek zawodowy Verdi pokrzyżował te plany” - informuje w oświadczeniu jeden z niemieckich portów.

Strajk rozpoczął się w nocy ze środy na czwartek, krótko przed północą. Wygląda na to, że dla pasażerów, dzisiejszy dzień nie będzie końcem utrudnień.

Utrudnienia na lotniskach w Niemczech

“Terminale są w dużej mierze puste(…) Prawie 30 tys. podróżnych planowało na dziś wylot lub przylot z naszego lotniska, ale związek zawodowy Verdi pokrzyżował te plany” - poinformowała Janet Niemeyer, rzeczniczka prasowa portu lotniczego w Hamburgu.

Jak dodała, strajk dotyka wiele postronnych osób, z których część od dawna oszczędzała na wakacyjny wyjazd lub chciała po długim czasie ponownie zobaczyć się z przyjaciółmi i rodziną. Z lotnisk w Niemczech chętnie korzystają Polacy, bo część touroperatorów właśnie stąd oferuje loty do popularnych letnich kurortów w Turcji czy Grecji.

Tysiące odwołanych lotów pokrzyżują plany również Polakom

Jako pierwsi protest rozpoczęli w środę wieczorem pracownicy ochrony na lotnisku Kolonia/Bonn. „W strajku bierze udział sto procent pracowników nocnej zmiany, zajmujących się kontrolą pasażerów” – potwierdził Oezay Tarim ze związku zawodowego Verdi.

“W czwartek do Hamburga nie dotrze co najmniej jedna trzecia planowanych samolotów. Wiele linii lotniczych odwołuje jeszcze większą liczbę przylotów” - poinformowała rzeczniczka portu lotniczego w Hamburgu. Żaden samolot nie wystartuje w czwartek m.in. z lotnisk w Berlinie, Hamburgu i Stuttgarcie. Sytuacja potrwa jeszcze dłużej, ponieważ związek zawodowy Verdi wezwał do przedłużenia akcji protestacyjnej do piątku wieczorem - przekazała DPA.

Strajk ostrzegawczy na lotniskach zostanie przedłużony

W protestach biorą udział pracujący dla lotniska podwykonawcy - pracownicy firm Groundstars, Stars i Cats. To oni odpowiadają m.in. za bezpieczeństwo na lotnisku, załadunek i rozładunek samolotów czy wsparcie techniczne.

Związek zawodowy łącznie reprezentuje żądania ok. 900 pracowników lotnisk. Protestujący domagają się podwyżki wynagrodzeń z tytułu inflacji oraz premii, począwszy od 1 stycznia.

 

"Zapomnijcie o Kasprowym!". "Alpejskie" stoki tuż przy granicy kuszą Polaków
narty słowacja
Jeśli myślicie, że aby szusować na nartach w otoczeniu tatrzańskich szczytów trzeba koniecznie udać się na Kasprowy Wierch, to jesteście w błędzie. Wspaniałe widoki, szerokie stoki i trasy od poziomu początkującego narciarza, aż do skiturowego wyjadacza znajdzie w ośrodku tuż za granicą Polski. "Jestem tu siódmy raz(..) tym razem z rodziną. Nie zdarzyło się żebyśmy czekali przy bramkach, stok jest super przygotowany, a ceny takie jak wszędzie" - mówi nam na stoku pan Aleksander, turysta z Małopolski.Żeby poczuć się niemal jak na alpejskich stokach i podziwiać niesamowite widoki bez tłumów, wcale nie trzeba ruszać daleko. Sprawdziliśmy, gdzie najlepiej szusować po słowackiej stronie Tatr.
Czytaj dalej
Spóźniła się pół minuty i FlixBus odjechał. Łzy zapłakanej dziewczynki nie zrobiły na kierowcy wrażenia
autobus FlixBus
Sytuacji, w których pasażer nie zdążył na podróż i nie wsiadł do autokaru, było mnóstwo. Tym razem jednak to kierowca zapomniał o jednej pasażerce kiedy ta wracała z Berlina do Poznania. Brak kobiety zauważyła jej córka. Nagle znalazła się bardzo trudnym i stresującym położeniu. Na szczęście mogła liczyć na pomoc podróżnych z Irlandii.Kierowca zrobił postój, by zatankować na stacji benzynowej. W tym czasie kobieta dziewczynki poszła do toalety. Spóźniła się zaledwie pół minuty i zobaczyła, jak pojazd odjeżdża bez niej. 
Czytaj dalej