Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Oto najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Cudo blisko Legnicy, o którego istnieniu wie garstka osób
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 10.11.2024 09:59

Oto najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Cudo blisko Legnicy, o którego istnieniu wie garstka osób

Budziszów Wielki
fot. UMWD

Wertując Internet w poszukiwaniu pomysłów na wycieczki z dala od miejskiego zgiełku, natrafić można na malowniczą miejscowość położoną w połowie drogi z Wrocławia do Legnicy. Nie bez przyczyny właśnie zdobyła zaszczytne pierwsze miejsce w konkursie “Piękna Wieś Dolnośląska 2024” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Czym wyróżnia się na tle setek jej podobnych? 

Wybrano najpiękniejszą wieś na Dolnym Śląsku 2024. Leży 30 kilometrów od Legnicy

Polacy coraz chętniej spędzają czas wolny na łonie przyrody, szukając nieoczywistych kierunków na tzw. slowcation, czyli wakacje opierające się na idei wypoczynku w sposób bardziej świadomy i wyciszony. Zgodnie z nią wczasy powinny służyć przede wszystkim regeneracji, co pozwala na pełne zanurzenie w lokalnej kulturze, zamiast szybkiego odhaczania punktów z przewodnika. W efekcie mniejsze miejscowości i wsie z roku na rok przyciągają coraz większe liczby turystów. O jednej z nich właśnie zrobiło się głośno za sprawą wygranej w prestiżowym konkursie. 

Znamy wyniki tegorocznej, szesnastej już edycji “Piękna Wieś Dolnośląska”. Coroczne wydarzenie organizowane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego ma na celu promowanie działań społecznych na wsi i wzmacnianie integracji lokalnej społeczności, a także promowania walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz różnorodności przyrodniczej obszarów wiejskich.

O tym, że dolnośląska wieś jest wyjątkowa nie trzeba nikogo przekonywać. Jest piękna swoimi zabytkami, krajobrazami, dziedzictwem kulturowym i tradycjami które pielęgnujemy. To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie nasi mieszkańcy, samorządowcy i wspólnoty lokalne które staramy się doceniać organizując właśnie tego typu konkursy – mówił w piątek 8 listopada Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

Dowbor i Koroniewska pokazali "paragon grozy" z Hiszpanii. Tyle zapłacili za śniadanie w kawiarni Ponad 60 dni wolnego w 2025 roku. Wystarczy jeden prosty trik. Podpowiadamy, jak to zrobić

Ta wieś na Dolnym Śląsku została uznana za najpiękniejszą. Czym zachwyca Budziszów Wielki?

W tegorocznej edycji wygrał Budziszów Wielki w gminie Wądroże Wielkie. Mimo że w miejscowości Budziszów Wielki mieszka zaledwie około 600 osób, bajkowa wieś zaskakuje obszerną ilością atrakcji turystycznych, dbałością o wiejski krajobraz, ukwieconymi przydrożnymi trawnikami i skwerkami, a przede wszystkim niezwykłą atmosferą.

Budziszów Wielki to niewielka, ale klimatyczna miejscowość położona w powiecie jaworskim o przebogatej historii. Początki wsi sięgają średniowiecza, pierwsze wzmianki o niej zanotowano w 1193 roku. Przepływa przez nią rzeka Cicha Woda, a pośród tętniących zielenią łąk kryje się niepowtarzalny urok i dziedzictwo kulturowe pieczołowicie pielęgnowane przez tamtejsze koło gospodyń wiejskich i resztę mieszkańców zaangażowanych w rozwój społeczny i kulturalny miejscowości.

Budziszów Wielki ma coraz rzadziej spotykany, wyjątkowy klimat sielankowej wsi z przenikającymi się naprzemiennie elementami dworsko-folwarcznymi i nowymi zwyczajami i udogodnieniami na miarę XXI wieku. Mieszkańcy zapisują nowe karty historii miejscowości poprzez działalność w ramach wielu inicjatyw społecznych - argumentuje jury.

W miejscowości znajdują się między innymi: Kościół pw. Świętego Pasterza z XV w., przebudowany w połowie XIX w., cmentarz przykościelny z XIII wieku, cmentarz parafialny z 1889 r. oraz zabytkowy dwór z przełomu XV i XVI wieku.

Budziszów-Wielki.jpg
fot. Wedkarz112, wikipedia, CC BY-SA 4.0

Laureaci w kategorii „Najpiękniejsza Wieś”

W konkursie na najpiękniejszą wieś 2024 roku konkurowały z Budziszowem Wielkim jeszcze cztery inne miejscowości. Na drugim miejscu uplasował się Tyniec Mały w gminie Kobierzyce, którą doceniono za zabytkową architekturę i malownicze, kręte uliczki, które przywołują wspomnienia przeszłości. Pełna energii i kreatywnych inicjatyw świetlica wiejska przypomina, że to miejsce ma niezwykły potencjał na przyszłość.

Na trzecim miejscu znalazła się wieś Wambierzyce w gminie Radków. Nieprzypadkowo jest zwana “śląską Jerozolimą”, ponieważ w centralnym punkcie miejscowości wznosi się imponujące sanktuarium maryjne  zbudowane w stylu barokowym oraz pobliska kalwaria. Co ciekawe, układ wsi jest wzorowany na Jerozolimie, a przynajmniej tej części związanej z życiem Jezusa Chrystusa. Bliskie położenie Gór Stołowych sprzyja pieszym i rowerowym wycieczkom, a pobliskie muzea oraz galerie sztuki umożliwiają turystom poznanie historii i tradycji regionu w ciekawy sposób.

Powiązane
Sylwester
Quiz: Sylwestrowe zwyczaje dookoła świata. Podołają mu tylko mistrzowie dobrej zabawy