Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Oto 5 najbezpieczniejszych krajów dla kobiet podróżujących w pojedynkę. Lista zaskakuje
Dorota Witt
Dorota Witt 10.04.2023 10:27

Oto 5 najbezpieczniejszych krajów dla kobiet podróżujących w pojedynkę. Lista zaskakuje

Rwanda jest na liście bezpiecznych krajów dla kobiet podróżujących w pojedynkę
Fot. Canva

Coraz więcej osób chce podróżować w pojedynkę. Takie solowe wyprawy są droższe od podróży we dwoje czy w grupie. To jednak niejedyny powód, dla którego budzą opory wśród kobiet. Singielki w drodze wciąż częściej są narażone na niebezpieczeństwo niż single. Wiemy, do jakich krajów niezależne podróżniczki mogą wyjeżdżać w ciemno.

Kobiety w wieku 65 plus chcą podróżować w pojedynkę

Jedna na trzy osoby woli podróżować w pojedynkę niż choćby w duecie. Ten trend jest popularny zwłaszcza w grupie dojrzałych kobiet - tak wynika  z badania przeprowadzone przez Norwegian Cruise Line.

W 2022 roku wśród podróżujących w pojedynkę było 18 proc. kobiet w wieku 65 plus, a jeszcze w 2019 tylko 4 proc. To najszybciej rosnąca rzesza turystów - według badań sieci turystycznej Virtuoso. Niezależne podróżniczki podczas zagranicznych wypraw wciąż jednak muszą liczyć się z zagrożeniami, które są obce parom, grupom turystów czy mężczyznom. Mówią o dyskryminacji i poczuciu zagrożenia. 

Są jednak takie kraje, w których czują się swobodnie i bezpiecznie. Na listę trafiły bardzo nieoczywiste destynacje.
 

Hiszpanie drżą przed katastrofą. Susza odsłania to, co przez lata skrywała woda Wracała z rajskich wakacji. Na pokładzie samolotu do końca walczono o jej życie

Blogerka chodziła nocą po stolicy Słowenii i robiła zdjęcia. Nikt jej nie zaczepił

Słowenia to światowa czołówka w tej dyscyplinie. Bezpiecznie czuje się tam 85 proc. kobiet. Tak wynika z Indeksu Pokoju i Bezpieczeństwa Kobiet Uniwersytetu Georgetown (WPS). Kiedy Claire Ramsdell, autorka bloga podróżniczego „The Detour Effect” po raz pierwszy przybyła do stolicy Słowenii i największego miasta Lublany, wędrowała nocą po ulicach, robiąc zdjęcia.

- Gdzie indziej mogłoby to być ryzykowne doświadczenie, ale w tym przypadku było to rozkoszą – mówi Ramsdell dziennikarzom BBC. 

Blogerka zauważyła, że po mieście można chodzić pieszo, a transport publiczny w całym kraju jest niezawodny i rozbudowany. 

Przyjechała do Słowenii specjalnie po to, by wędrować po Alpach. Podkreśla, że można tam znaleźć i samotność (jeśli ktoś jej potrzebuje) i mieć poczucie bezpieczeństwa.

- Chociaż często czułam się jak na pustkowiu, zawsze wiedziałam też, że w pobliżu jest miasto, co zapewnia spokój ducha - mówi Ramsdell.

Rwanda. Ten kraj na liście bezpiecznych miejsc może dziwić, ale nie znalazł się tu przypadkiem. 

  • Według WPS Rwanda zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem równości płci w parlamencie. 
  • Zajmuje wysokie miejsce w indeksie postrzegania bezpieczeństwa kobiet i zajmuje szóste miejsce na świecie w indeksie Global Gender Gap, który mierzy, jak sprawiedliwy jest kraj pod względem gospodarki, edukacji, opieki zdrowotnej i udziału w życiu politycznym.

Rebecca Hansen przeprowadziła się do Rwandy z Danii w 2019 roku.

- W prawie wszystkich miejscach i o każdej porze dnia i nocy jest policja, ochrona i wojsko - mówi Hansen dziennikarzom BBC. - Na początku może się to wydawać onieśmielające, ale szybko się przekonasz, że wszyscy ci mundurowi to przyjaźni ludzie, którzy zawsze są chętni do pomocy - dodaje.

Angielski i francuski to dwa oficjalne języki Rwandy, obok kinyarwanda i kiswahili, co sprawia, że bariera językowa praktycznie znika. 

Rwanda intensywnie pracuje na rzecz pokoju i pojednania po ludobójstwie ludu Tutsi w 1994 roku. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie

  • Z indeksu WPS wynika, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są liderem w zakresie równości płci w swoim regionie, a ostatnio osiągnęły parytet płci w parlamencie. 
  • Kraj zajmuje również najwyższe miejsce w kategorii bezpieczeństwa społeczności. Aż 98,5 proc. kobiet w wieku 15 lat i starszych twierdzi, że „czują się bezpiecznie, spacerując samotnie nocą po mieście lub okolicy, w której mieszkają”.
  • Dubaj został uznany za najbezpieczniejsze miasto dla podróżujących w pojedynkę kobiet na podstawie badania firmy ubezpieczeniowej Insure My Trip. 

Influencerka Sandy Aouad, która pomieszkuje w Dubaju, mówi, że zawsze czuła się bezpiecznie w centrum i na przedmieściach. 

- Pewnego razu złapałam gumę i zostawiłam samochód na środku pustyni, otwarty z kluczykami w środku - mówi dziennikarzom BBC. - Wiedziałem doskonale, że mogę ufać, że taksówka po mnie przyjedzie i że samochód będzie bezpieczny - dodaje.

Projekt bez tytułu - 2023-04-04T134332.387.png
Fot. Canva

 

W Japonii są osobne wagony metra dla kobiet i wydzielone miejsca w pensjonatach

Japonia

To jeden z dziesięciu najbezpieczniejszych krajów na świecie według Global Peace Index ze względu na wyjątkowo niskie wskaźniki brutalnej przestępczości i niewielką liczbę konfliktów zewnętrznych lub wewnętrznych.  

Są tam osobne wagony metra tylko dla kobiet (w określonych godzinach i na określonych trasach) oraz wydzielone dla nich miejsca w hotelach. Turystki nie mają przez to poczucia, że są odseparowane czy dyskryminowane, raczej cieszą się, że ktoś pomyślał o ich komforcie. Wagony dla kobiet powstały, by uchronić je przed molestowaniem seksualnym. 

Niektórzy mówią, że to kraj singli, więc jedzenie w pojedynkę i spędzanie czasu samemu są tutaj normą kulturową. Lulu Assagaf, która przeniosła się do Japonii z Indonezji 20 lat temu, od razu poczuła się tu bezpiecznie. 

- Mieszkańcy sprawiają, że czujesz się jak w domu i chętnie pomagają nieznajomym – mówi Assagaf. - Jeśli jednak podróżujesz na wieś, weź ze sobą przewodnika, bo raczej ludzie nie mówią tam po angielsku - dodaje. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-04T134507.522.png

Fot. Canva

Norwegia

  • Ten kraj zajmuje pierwsze miejsce w WPS pod względem najlepszych wyników w zakresie integracji finansowej kobiet, braku dyskryminacji prawnej i bezpieczeństwa kobiet. 
  • Jest w pierwszej dziesiątce najbardziej sprawiedliwych pod względem płci i najszczęśliwszych krajów na świecie. 

Nieraz Norwegowie udowodnili, że są otwarci na każdego turystę. Bezpiecznie, dobrze i swobodnie czują się tam nie tylko podróżujący w pojedynkę, ale i osoby LGBTQ+.

- Możesz poprosić kogoś przy sąsiednim stoliku w kawiarni, aby zaopiekował się twoimi rzeczami podczas korzystania z toalety – mówi Torunn Tronsvang, mieszkanka Oslo.

Jest dumna z tego, jak dużo tamtejszych firm założyły i prowadzą kobiety. Tworzą kultowe już restauracje i pensjonaty na wsi w całym kraju.

Źródło: BBC Travel