Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Opowiedziała o błędach w podróży. Dzięki temu oszczędzisz i to dużo
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 20.11.2023 10:54

Opowiedziała o błędach w podróży. Dzięki temu oszczędzisz i to dużo

Kreta
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Prawie każdy stara się gdzieś wyjechać przynajmniej raz w roku. Najczęściej robimy to w wakacje i często nawet nie myślimy o tym, że nasz wymarzony urlop może być o wiele tańszy. Jak to możliwe? Wystarczy unikać kilku powszechnych błędów.

Na świecie nie brakuje prawdziwych mistrzów taniego podróżowania. Jednak nie trzeba mieć nadzwyczajnych umiejętności i doświadczenia, żeby oszczędzić na wyjeździe. Niespodzianką może być np. woda w restauracji.

Najpierw nocleg później bilety? Lepiej odwróć kolejność

Anna Konecka z sukcesami prowadzi na TikToku kanał konecka.travel. W poniedziałek na jej profilu pojawił się bardzo ciekawy materiał dotyczący popularnych wpadek, których podróżniczka nie uniknęła w przeszłości. Teraz chce podzielić się swoim doświadczeniem i uprzedzić innych.

Jednym z pierwszych punktów na jej liście okazały się noclegi, a dokładnie rezerwowanie ich przed kupieniem biletów lotniczych. Jak podkreśliła, ceny biletów lotniczych zmieniają się bardzo dynamicznie, podczas gdy noclegi raczej utrzymują się na podobnym poziomie. Właśnie dlatego o wiele lepiej jest najpierw kupić bilety, a dopiero później zarezerwować pobyt w hotelu.
 

Woda w restauracji? Dzięki temu oszczędzisz majątek

Dwie z pięciu porad dotyczyły wizyt w restauracji. Jak przyznała Konecka, nigdy więcej nie wejdzie do żadnego lokalu, zanim nie sprawdzi jego menu. "Ceny zwłaszcza w popularnych miejscowościach potrafią być bardzo wysokie! Warto przed wejściem do restauracji sprawdzić ceny w internecie" – wyjaśnia.

Drugi sposób na oszczędzanie dotyczy zamawiania wody w restauracji. Podróżniczka zdradziła, że prosząc o "tap water", czyli "kranówkę", w wielu krajach nie zapłacimy ani złotówki. Dodała też, że woda z kranu jest najczęściej miejscach zdatna do picia lub filtrowana, więc nie powinniśmy się jej obawiać. Dzięki temu nie trzeba zamawiać już wody butelkowanej.

Taksówka i wyjazd bez karty SIM? Tych błędów lepiej nie popełniaj

Rachunek telefoniczny po wizycie w Turcji, Egipcie, Albanii, czy Czarnogórze może być bardzo wysoki. Wszystko dlatego, że nie są to kraje członkowskie UE, a co za tym idzie, nie mamy w nich darmowego roamingu. Dlatego odebranie telefonu, wysłanie SMS-a, a także kosztowanie z internetu słono tam kosztują. Rozwiązaniem jest kupienie lokalnej karty SIM, która najczęściej nie kosztuje więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Ostatnim błędem, przed którym ostrzega Konecka, jest zamawianie taksówek "prosto z ulicy". "Najlepiej korzystać z taksówek typu BOLT czy UBER, zamawiając przejazd, znasz dokładny koszt przejazdu. Jeżeli już nie masz wyboru to sprawdź, czy taksówkarz włączył taksometr i spytaj przed przejazdem o koszt trasy" – radzi.

@konecka.travel 5 rzeczy których nigdy nie powtórzę jako budżetowy podróżnik. 1. Nie zapomnę kupić lokalnej karty SIM poza EU. Korzystanie ze swoich danych komórkowych poza Unią Europejską jest bardzo kosztowne! Aby temu zapobiec wystarczy na lotnisku kupić lokalną kartę SIM. 2. Nie kupię najpierw noclegu, a dopiero później lotów! Ceny lotów potrafią się wahać z godziny na godzinę w przeciwieństwie do cen noclegu. Warto najpierw znaleźć korzystny cenowo lot a dopiero później zarezerwować nocleg. 3. Nie wejdę do restauracji zanim nie zobaczę meni. Ceny zwłaszcza w popularnych miejscowościach potrafią być bardzo wysokie! Warto przed wejściem do restauracji sprawdzić ceny w internecie. 4. Nie skorzystam z taksówki łapanej z ulicy. Najlepiej korzystać z taksówek typu BOLT czy UBER, zamawiając przejazd znasz dokładny koszt przejazdu. Jeżeli już nie masz wyboru to sprawdź czy taksówkarz włączył taksometr i spytaj przed przejazdem o koszt trasy! 5. Nie zamówię wody butelkowanej w restauracji. W większości, krajów europejski prosząc o tap water dostaniesz ją w pełni za darmo. Jest to woda z kranu lub w przypadku, gdy woda z kranu w danym kraju nie jest zdatna do picia to jest to przegotowana bądź przefiltrowana woda. Rozwinięcie w opisie! #taniepodróżowanie #taniewakacje #budżetowepodróże #traveltip #podróżniczeporady ♬ original sound - user88879280785