Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Pierwszy lot samolotem? Zobacz, jak zachować się na lotnisku i nadać bagaż krok po kroku
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 12.11.2023 14:25

Pierwszy lot samolotem? Zobacz, jak zachować się na lotnisku i nadać bagaż krok po kroku

Lotnisko Chopina
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Choć podróże samolotami to stały element codzienności, wiele osób "ten pierwszy raz" ma nadal przed sobą. Jeżeli boisz się latania, bo nie wiesz, jak zachować się na lotnisku, ten filmik rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.

Kiedyś musi być ten pierwszy raz. A debiut na lotnisku może być bardzo stresujący. Wszystko jest obce, a obiekt ogromny, więc odnalezienie się bywa bardzo kłopotliwe. Właśnie dlatego biuro podróży Coral Travel przygotowało filmik z dokładnym wyjaśnieniem, co i w jakiej kolejności należy zrobić.

Pierwsze chwile na lotnisku. Sprawdź, gdzie możesz nadać bagaż

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas podróży samolotem, jest fakt, że na lotnisku należy pojawić się minimum na dwie godziny przed startem samolotu. Wszystko z powodu licznych kolejek, w których niestety trzeba spędzić przynajmniej kilkadziesiąt minut.

Kiedy już dotrzesz do portu, znajdź tablicę, na której jest rozkład lotów. Tam musisz odnaleźć swój lot na podstawie godziny odlotu, numeru lotu, przewoźnika i kierunku, do którego lecisz. Po odnalezieniu odpowiedniej pozycji, sprawdź, w których bramkach dostępny jest check-in, czyli odprawa. To właśnie tam będziesz mógł nadać swój bagaż i odebrać bilet, o ile lecisz z biurem podróży i lotem czarterowym, czyli samolotem wynajętym przez biuro.

Jeżeli w podróż udajesz się wyłącznie z niewielkim plecakiem, a twój przewoźnik to np. Ryanair lub Wizz Air, wówczas odprawę musisz dokonać online, a bilet otrzymasz na maila. Możesz odprawić się również na lotnisku, ale wówczas naliczone zostaną wysokie opłaty.

Po nadaniu bagażu rusz w kierunku kontroli bezpieczeństwa

Teraz czeka cię najbardziej stresujący moment podróży, czyli kontrola bezpieczeństwa. W jej trakcie konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Ale co ważne, możesz się do niej przygotować już w domu, dobrze pakując plecak.

Zanim podejdziesz do kontroli, pamiętaj, że możesz mieć przy sobie płyny w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Dodatkowo muszą one być spakowane do przezroczystej torby. Podczas kontroli możesz mieć w sumie maksymalnie litr płynów, czyli dziesięć opakowań po 100 ml. Jeżeli chcesz zabrać ich więcej, zapakuj je wcześniej do bagażu rejestrowanego, czyli tego, który oddajesz w okienku linii lotniczych. Tam nie ma ograniczeń w ilości i pojemności płynów.

Podczas kontroli musisz wyjąć z plecaka płyny w przezroczystym opakowaniu, elektronikę, czyli np. laptop, aparat, dodatkowe obiektywy. Jeżeli w spodniach masz pasek lub szelki, również musisz je zdjąć i włożyć do pojemnika. Na koniec zdejmij również ewentualną kurtkę, lub marynarkę, jeżeli takie posiadasz. Opróżnij również kieszenie, zdejmij zegarek, czapkę i okulary przeciwsłoneczne. Włóż je razem z plecakiem do kuwety i popchnij w kierunku skanera. Pierścionki i łańcuszki nie stanowią problemu.

Poczekaj na sygnał od przedstawiciela Straży Granicznej i przejdź przez specjalną bramkę. Jeżeli wszystkie pójdzie sprawnie, będziesz mógł odebrać swoje rzeczy. Jeżeli nie, słuchaj uważnie poleceń kontrolerów. Oni powiedzą dokładnie, co masz zrobić.

Najgorsze za tobą. Teraz zostało odnaleźć swój gate i przejść kontrolę dokumentów

Na kolejnym etapie znów czekają cię dwie możliwości. Po zabraniu swoich rzeczy ponownie odnajdź tablicę z rozkładem lotów i upewnij się z którego gate'u (bramki) odlatuje twój samolot. Pamiętaj, żeby sprawdzić na bilecie o której planowane jest zakończenie boardingu, czyli zamknięcie bramek. Na miejscu pojaw się najlepiej kilkanaście minut wcześniej.

Jeżeli już wiesz, z której bramki odlatujesz, a także w którym miejscu się ona znajduje (przynajmniej mniej więcej), możesz udać się na zakupy. Ale pamiętaj, że jeśli lecisz poza granice strefy Schengen (np. kraj poza UE, Cypr, Albania, Czarnogóra itd.), czeka cię jeszcze kontrola dokumentów. Ta odbywa się na dwa sposoby. Jeżeli masz paszport lub nowy dowód osobisty, możesz skorzystać z automatycznej bramki. Opcja dla osób ze starszym dowodem lub nielubiących maszyn to ustawienie się w kolejce i kontrola u przedstawiciela Straży Granicznej. Dopiero po niej będziesz mógł udać się do odpowiedniej bramki i tam wsiąść na pokład samolotu.

Cały proces możesz prześledzić na krótkim, ale bardzo przydatnym filmie, który udostępniło biuro Coral Travel.