Odkrycie w Szczecinie. Zamek Książąt Pomorskich skrywał średniowieczny tunel
Na zachodzie Polski dokonano niebywałego odkrycia. W mediach społecznościowych pojawiła się informacja o tajemnicy, którą skrywał Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Pod budowlą odkryto ceglany średniowieczny tunel. W sieci pojawiły się zdjęcia z podziemi Zamku.
Odkrycie w Szczecinie
W czwartek w mediach społecznościowych pojawiła się informacja prosto z zachodu Polski. Przekazano, że w Szczecinie pod Zamkiem Książąt Pomorskich o odkryto średniowieczny ceglany tunel. Wiarygodność doniesień potwierdziła Barbara Igielska, dyrektor budynku.
— Obawiamy się, jak zareaguje na zmiany wilgotności po otwarciu wejść do tuneli - przekazała Barbara Igielska na konferencji prasowej.
Zamek Książąt Pomorskich jest renesansową budowlą, która pamięta burzliwą historię regionu. Położony jest na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie nad Odrą.
Z informacji, które zostały przekazana przez dyrekcję Zamku wiemy, że tunele usytuowane są pod północną skarpą Wzgórza Zamkowego . Odkrycia dokonano w czasie przeprowadzania badań, podczas których prowadzona była modernizacja tarasów Zamku.
W momencie modernizacji w czerwcu 2020 roku specjaliści wykonali odwiert na głębokość 16 metrów . Mieli wejść do niego alpiniści, którzy przygotowani są do pracy w ekstremalnych warunkach.
— Dokonaliśmy wstępnej inwentaryzacji, okazało się, że mamy 270 metrów tego tunelu, ale także, że tunel żelbetonowy przechodzi w tunel ceglany, murowany. Przekazaliśmy cegłę i próbki zaprawy do badania i okazało się, że zarówno cegła, jak i zaprawa są średniowieczne — powiedziała na konferencji prasowej Barbara Igielska.
Największą obawą przed udostępnieniem średniowiecznego tunelu są warunki, które w nim panują.
— Obawiamy się, jak zareaguje na zmiany wilgotności po otwarciu wejść do tuneli. Obecnie przygotowywana jest kolejna ekspertyza, a zamek ma podjąć pilne i niezwłoczne działania pod koniec tego miesiąca lub na początku marca — podkreśliła Igielska.
Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich nie ukrywa, że chciałaby, aby nowa przestrzeń była udostępniona dla mieszkańców oraz turystów.
— undefined Zależy nam na tym. Wydaje nam się, że nie ma sensu wypełniać ich betonem i niszczyć, bo to i tak niewiele da. Trzeba wypełnić pustki wokół tuneli, natomiast same tunele chcielibyśmy w przyszłości udostępnić zwiedzającym — podkreśliła dyrektor.
W mediach społecznościowych na oficjalnym kanale Zamku pojawiły się zdjęcia , które przedstawiają odkrycie ze Szczecina.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Facebook, PAP, WP