Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Od dziś dopłata do biletów! Popularna linia lotnicza podaje konkretny powód
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 26.06.2024 14:16

Od dziś dopłata do biletów! Popularna linia lotnicza podaje konkretny powód

samolot
Fot. PradeepGaurs Shutterstock

Mamy nie najlepsze wieści dla podróżnych, którzy planują w przyszłości loty na pokładzie linii lotniczej Lufthansa. Do każdego biletu zostanie doliczona opłata. Przewoźnik tłumaczy, skąd taka decyzja.

Dopłata do 72 euro

Podwyżki w Lufthansie zależeć będą od dystansu i rodzaju bilety. Na krótkich i średnich trasach będzie to 5 euro (klasa ekonomiczna) i 7 euro w klasie biznesowej. Wyższych opłat powinniśmy spodziewać się na lotach długodystansowych, gdzie za pierwszą klasę zapłacimy do 72 euro.

Dodatkowa opłata (Environmental Cost Surcharge) będzie doliczana od 26 czerwca 2024 roku, ale obejmie loty realizowane od 1 stycznia 2025 roku. Przewoźnik precyzuje, że zasada ta dotyczy wszystkich podróży, które zaczynają się w krajach Unii Europejskiej, a także Norwegii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Niemiecka Lufthansa jest dobrze znana polskim podróżnym. Jej samolotami wystartujemy z Krakowa, Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia i Poznania. Przewoźnik najwięcej lotów realizuje w Europie i Azji.

Czytaj więcej: Linia lotnicza odmówiła 79-latce wejścia na pokład. Powód jest przestrogą dla wszystkich 
 

Dopłata w Lufthansie – z czego wynika?

Dopłaty do biletów są efektem wprowadzenia unijnych regulacji środowiskowych. Jak można się domyślać, dostosowanie się do nowych zasad, będzie dla linii lotniczych kosztownym procesem. Dodatkowe opłaty są zatem próbą zrekompensowania strat.

Lufthansa przekazała informacje w oficjalnym komunikacie. “Lufthansa co roku inwestuje miliardy w nowe technologie i współpracuje z partnerami nad innowacjami, które krok po kroku pomagają uczynić latanie bardziej zrównoważonym. Od wielu lat aktywnie wspiera też globalne badania nad klimatem […] Linia nie będzie w stanie samodzielnie ponieść sukcesywnie rosnących w kolejnych latach kosztów dodatkowych [wynikających z regulacji środowiskowych]” – czytamy w oświadczeniu.

Co dokładnie oznaczają unijne regulacje? Jest to m.in. konieczność zastosowania zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) – od 2025 roku sukcesywnie będzie zwiększać się udział tego paliwa w stosowanej mieszance. Za rok SAF będzie stanowił zaledwie 2 proc., ale cel jest ambitny – do 2050 roku ma to być już 70 proc. 
 

Nie tylko Lufthansa

Zasady obowiązują oczywiście wszystkich przewoźników. Już w styczniu 2022 roku w związku z widmem regulacji na wprowadzenie dodatkowych opłat z tytułu SAF zdecydowały się linie Air France-KLM. Do biletów biznesowych doliczono 12 euro, do klasy ekonomicznej – 4 euro.

Linie lotnicze mają jednak różne strategie. EasyJet, Wizz Air, United Airlines i Southwest Airlines zapowiedziały, że nie będą pobierać dodatkowych opłat związanych z regulacjami środowiskowymi.

Źródło: bithub.pl