Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Obciach czy tradycja. W tych krajach wręcz wypada klaskać w samolocie
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 06.04.2024 18:36

Obciach czy tradycja. W tych krajach wręcz wypada klaskać w samolocie

oklaski w samolocie
fot.Canva/YouTube

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego na pokładzie słychać gromkie oklaski, gdy tylko samolot dotknie płyty lotniska? Czy to tradycja, sposób na okazanie uznania pilotowi, a może to zwyczajne dziwactwo?

Nie każdy podróżny wie, skąd wziął się ten zwyczaj. Istnieją nawet linie lotnicze, które same zachęcają do owacji po zakończonej podróży. Ponadto wiele osób zastanawia się, w jakich krajach to normalne, a gdzie jest to wręcz niesmaczne. Portal CheapAir zebrał wszystkie odpowiedzi na pytania, które nurtują turystów…

Dlaczego w samolocie się klaszcze? Robią to nie tylko Polacy

Klaskanie po wylądowaniu samolotu nie jest tak powszechne, jak mogłoby się wydawać. Jest to jednak zjawisko, które budzi wiele kontrowersji wśród pasażerów.

“Wielu osobom wydaje się, że klaskanie po lądowaniu to typowo polskie zachowanie. Nic bardziej mylnego. Latałam już samolotami z przewagą Polaków, jak i tymi, gdzie "nasi" nie byli główną nacją i mam wrażenie, że nie ma tak naprawdę reguły. Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, też na przykład nierzadko biją brawa w samolocie. Odnoszę natomiast wrażenie, że pasażerowie częściej klaszczą w lotach czarterowych niż liniowych. Może cieszą się po prostu, że w końcu dolecieli na wakacje?” - komentuje Ewa, rezydentka biura podróży i autorka bloga Daleko Niedaleko. Pojawia się zatem pytanie. Skąd się to wzięło?

Czy wolno klaskać w samolocie? Tak ujawnia się stres związany z lataniem...

Portal CheapAir przedstawia kilka teorii dotyczących klaskania podczas lądowania samolotu. Pierwsza z nich sugeruje, że klaskanie jest wyrazem oczekiwania i podekscytowania na myśl o nadchodzącej zabawie w miejscu docelowym. Druga teoria porównuje lądowanie samolotu do zakończenia przedstawienia teatralnego.

Trzecia teoria zakłada, że klaskanie jest sposobem na wyrażenie ulgi i wdzięczności za bezpieczne dotarcie do celu. To dotyczy szczególnie osób odczuwających stres związany z lataniem. Ostatnia sugeruje, że klaskanie podczas lądowania jest kwestią kulturową. Jednakże ten zwyczaj wywołuje również liczne kontrowersje.

Czy pilot słyszy klaskanie? Nie ma w tej kwestii wątpliwości

Portal CheapAir przedstawia także kilka krytycznych argumentów dotyczących zwyczaju klaskania podczas lądowania samolotu. Pierwszy zarzut kwestionuje sens klaskania, sugerując, że chwalenie pilota za wykonanie swojej pracy jest zbędne. Ponadto dźwiękoszczelność kokpitu uniemożliwia pilotowi usłyszenie oklasków, co prowadzi do następnego argumentu - oklaski nie mają żadnego wpływu na pilota.

Kolejny zarzut sugeruje, że to może być postrzegane jako cecha osób niedoświadczonych z lataniem. Ciekawa jest też teoria, która skupia się na radości z bezpiecznego lądowania. Dla niektórych jest… dziwne. Pasażerowie powinni być raczej spokojni niż zaskoczeni, że wylądowali.

Zobacz też: Zdradził prosty trik na zatkane uszy w samolocie. Działa w większości przypadków

W tych krajach wręcz wypada klaskać w samolocie

Wielu turystów uważa, że w krajach takich jak Rosja i Rumunia cały samolot “wybuchnie gromkimi brawami” po zakończonym locie. Izraelska linia lotnicza El Al sama wprowadziła pokładową "tradycję" i podczas lotów do Izraela zachęca do klaskania podczas lądowania.

“Jestem Hindusem i nigdy nie słyszałem, żeby ludzie klaskali, gdy samolot ląduje" - komentują turyści na Reddicie - “w Rosji jest to bardzo powszechne i bardzo irytujące.” - pisze kolejny użytkownik. “W Wielkiej Brytanii nigdy nie słyszałem, żeby ktoś klaskał na żadnym z lotów, na których byłem. Brzmi to po prostu dziwnie”