Turysci.pl
Peru piękna oaza

Fot. Pixabay.com @sellos

Oaza Huacachina, Peru. Niesamowita atrakcja zapiera dech w piersiach

22 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Oaza Huacachina to jedna z atrakcji, która przyciąga do Peru tłumy turystów. To niesamowite miejsce, które przypomina niewielką krainę marzeń, położone jest na pustyni Pustyni Przybrzeżnej. W tym kierunku co roku wybiera się około 200

Wielu turystów odwiedza Peru tylko po to, by dotrzeć do bajkowej krainy, którą jest Oaza Huacachina. Niewielkie miejsce każdego roku przyciąga setki tysięcy podróżnych, którzy na własne oczy chcą zobaczyć przepiękną scenerię rodem z filmu. Położona jest na peruwiańskiej Pustyni Przybrzeżnej graniczącej z północnymi obrzeżami pustyni Atacama. To jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych w kraju.

Duży napływ turystów Peru zawdzięcza tej malowniczej oazie. Chociaż oglądając, niektóre zdjęcia, można odnieść wrażenie, że Huacachina położona jest na pustynnym odludziu, nie jest to prawdą. Kilka kilometrów od oazy znajduje się miasto Ica, które liczy około 200 tysięcy mieszkańców. Dzięki temu wczasowicze mogą szybko przemieścić się do tej pięknej krainy.

ski-vacation-g72f72e03b 1280

Czy będą nowe restrykcje jeszcze przed feriami? Rzecznik rządu odpowiedział

CZYTAJ DALEJ

Jedna z największych atrakcji Peru – Oaza Huacachina

Peru jest kierunkiem obieranym przez najróżniejsze grupy turystów. Docierają tu zarówno zwolennicy leniwego odpoczywania, jak i fani aktywnego spędzania czasu. Tak samo jest z Oazą Huacachina. Niewielkie miejsce cechuje ogromne zróżnicowanie pod względem oferowanych atrakcji.

Dlatego w małej krainie położonej na peruwiańskiej pustyni spotkamy wczasowiczów, którzy uwielbiają wygrzewać się wśród wysokich wydm (sięgają niemal 100 metrów) i wpatrywać się w malownicze krajobrazy. Na nudę nie narzekają też miłośnicy sportów i mocniejszych wrażeń. Odwiedzający oazę korzystają z takich atrakcji jak wycieczki jeepami i buggy’ami, a nawet narciarstwo po piasku (sandboarding).

Oaza Huacachina już od dawna cieszy się zainteresowaniem wczasowiczów. Już w poprzednim stuleciu stanowiła kurort dla osób szukających wypoczynku. W pierwszej połowie XX wieku relaksowali się tu głównie zamożni Peruwiańczycy. Odwiedzający wierzyli w zdrowotne właściwości tutejszych wód. Dzisiaj sytuacja jest już zupełnie inna – w teorię leczniczą wierzy mało kto, a Huacachina ma wyraźny problem z wodą.

Niestety intensywna eksploracja tego regionu znacznie przyczyniła się do wielu problemów. Wydajność źródeł wyraźnie zmalała, ekspansja pustyni doprowadza do kurczenia się laguny. Z biegiem czasu głębokość wody spadła o około 1,5 metra, natomiast lustro oddaliło się od brzegu aż o 8 metrów. Chociaż pojawiły się próby dopompowania wody, niewiele to zmieniło. Władzę były zmuszone zakazać kąpieli w oazie.

Nadal trwają działania uratowania tego niesamowitego regionu. Niestety obawy, że ten turystyczny kurort zniknie całkowicie już w niedalekiej przyszłości, są jak najbardziej zasadne. Mieliście kiedyś okazję zobaczyć oazę na własne oczy? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod tym artykułem. W innym z naszych tekstów pisaliśmy również o greckim mieście, które uchodzi za jedno z najładniejszych miejsc w Europie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet.pl

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >