Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > O tej perełce turyści często zapominają. Oto “polskie Ateny”
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 06.04.2024 19:20

O tej perełce turyści często zapominają. Oto “polskie Ateny”

Świątynia Sybilli, Puławy
Fot. Shutterstock/Shevchenko Andrey

“Polskie Ateny” - takie miano zyskało niegdyś miasto na Lubelszczyźnie. Dzięki Czartoryskim stało się ważnym ośrodkiem kulturowym i artystycznym. Najbardziej znaną atrakcją jest tam zespół pałacowo-parkowy w stylu angielskim, jednak do zwiedzania jest całkiem sporo.

Wiosna jest świetną porą na to, by w któryś weekend wybrać się tam wspólnie z rodziną. Dobrym pomysłem będzie też zaplanowanie wycieczki, podczas której zwiedzimy znajdujący się w pobliżu Kazimierz Dolny i Nałęczów. 

Gdzie na mapie Polski znajdują się Puławy?

Puławy leżą w zachodniej części województwa lubelskiego w pobliżu granicy województwa mazowieckiego. To największe miasto nadwiślańskie między Krakowem a Warszawą, a przy tym też największe w województwie lubelskim. Często bywa wiązane ze znajdującymi się w pobliżu Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem, a wszystkie trzy określane są mianem trójkątem turystycznym.

Pochodzenie nazwy miasta nie jest do końca jasne, ani też oficjalnie potwierdzone. Ze względu na jego położenie nad Wisłą, podejrzewa się, że nazwa ma związek z nadwiślańskimi łęgami zwanymi pulwami. Inni z kolei zakładają, że nazwa pochodzi od słowa pławy, co znaczy przeprawiać się przez rzekę. 

Puławy jako “polskie Ateny”

Miasto za sprawą rodu Czartoryskich stało się znanym ośrodkiem życia politycznego i kulturalnego w całym kraju. To właśnie tam pojawiło się pierwsze muzeum w Polsce. Puławy zaczęły przeżywać prawdziwy rozkwit i dlatego też swego czasu mówiono o nich, że to “polskie Ateny”.

Rodzina Czartoryskich zajęła się także odbudową i przebudową osady pałacowej. Zespół pałacowo-parkowy w stylu angielskim bez wątpienia należy odwiedzić w pierwszej kolejności. Powstał według koncepcji księżnej Izabeli Czartoryskiej i tworzony był na przełomie XVII i XIX w. W jego skład wchodzi niezwykły Pałac Czartoryskich, w którym znajduje się Muzeum Czartoryskich. Wewnątrz bardzo dobrze zachowane są sale: kamienna, balowa, gotycka, kolumnowa oraz rycerska. W muzeum z kolei można zobaczyć narodowe pamiątki i inne interesujące wystawy. Do najcenniejszych dzieł można zaliczyć np. “Damę z Gronostajem”. 

Atrakcje Puławy. Co warto zobaczyć?

Oprócz wspomnianego zespołu pałacowo-parkowego na liście zwiedzania powinny znaleźć atrakcje takie jak: Dom Gotycki, czyli obiekt z czerwonej cegły z fragmentami starych kościołów i zamków przywiezionych z Polski, Włoch i Hiszpanii, Świątynię Sybilli, kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Domek Grecki z czterokolumnowym portykiem, Pałac Marynki, Brama Rzymska czy Magiczne Ogrody (wstęp 99 zł za bilet normalny).