Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > O tanich biletach na wakacje możemy tylko pomarzyć. Ryanair wprost: To prawdziwe wyzwanie
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 15.01.2024 10:39

O tanich biletach na wakacje możemy tylko pomarzyć. Ryanair wprost: To prawdziwe wyzwanie

Samolot Ryanair
Fot. Klaudia Zawistowska-Turyści.pl

Choć na początku stycznia można było zaobserwować bilety lotnicze w niskich i atrakcyjnych cenach, okazuje się, że nie potrwa to długo. Ryanair ogłosił, że ze względu na brak wystarczającej ilości samolotów, oferta będzie ograniczona, a to spowoduje, że ceny biletów będą wyższe.

-Przepustowość jest poważnie zagrożona, ceny biletów lotniczych, szczególnie w sezonie letnim, będą wyższe (...) - mówi prezes Ryanaira Michael O’Leary w rozmowie z “Financial Times”, na którą powołuje się serwis Travel Weekly. 

Samoloty się psują, a produkcja jest opóźniona. Przed Ryanairem nie lada wyzwanie

Obecne maszyny nie są w najlepszym stanie. Jeszcze w styczniu część jednego z samolotów Boeing 737-9 Max spadła podczas lotu liniami Alaska Airlines. Podczas kolejnych inspekcji linie United Airlines odkryły luźne śruby w swoim samolocie Boeing 737-9 Max, ponieważ ponad 170 samolotów tego typu zostało uziemionych przez amerykańskie organy regulacyjne w celu kontroli bezpieczeństwa.

“Prawdziwym wyzwaniem zarówno dla Airbusa, jak i Boeinga jest to, że obaj opóźniają się z planami zwiększenia miesięcznej produkcji (...). Wiele z nich to presja w łańcuchu dostaw. Myślę, że zarówno Airbus, jak i Boeing, a już na pewno Boeing, muszą znacznie poprawić kontrolę jakości” - mówi prezes Ryanaira w rozmowie z “Financial Times”.

Ceny biletów lotniczych w górę

Dyrektor naczelny Ryanair, Michael O’Leary, ostrzegł w rozmowie, że straty linii lotniczej mocno uderzą w zyski, a ceny wzrosną, ponieważ producenci samolotów będą zwyczajnie mieli trudności z zaspokojeniem popytu.

O’Leary powiedział “Financial Times”: “Przepustowość jest poważnie zagrożona, ceny biletów lotniczych, szczególnie w sezonie letnim, będą wyższe, ponieważ w Europie będzie mniej możliwości przewozowych na krótkich dystansach”.

Dodał, że Ryanair, który obsługuje flotę Boeingów 737, odczuł opóźnienia w dostawach swoich nowych samolotów, co prawdopodobnie odbije się na zyskach, ponieważ linia lotnicza nie byłaby w stanie przewieźć tylu pasażerów, ile oczekiwano w następnym okresie finansowym.

Najgorzej w sezonie letnim. Pasażerów będzie mniej

Prezes linii lotniczych oszacował, że pod względem liczby pasażerów, w szczycie sezonu letniego prawdopodobnie zabraknie aż dziesięciu samolotów, podczas gdy całoroczna liczba pasażerów w roku finansowym rozpoczynającym się w kwietniu ma spaść do 200 milionów z 205 mln. “Zaczynamy od bardzo niespokojnego momentu dla naszych klientów. Musimy po prostu poradzić sobie z tą rzeczywistością” - stwierdził O’Leary.