Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nowa atrakcja w polskich górach. Otwarcie jeszcze w tym roku
Magda Antoł
Magda Antoł 06.06.2023 20:47

Nowa atrakcja w polskich górach. Otwarcie jeszcze w tym roku

Beskidy
Fot. Pixabay

Szykuje się nowa inwestycja w Beskidzie Śląskim. Prawdopodobnie część atrakcji wystartuje zimą tego roku, a reszta zostanie otwarta latem 2024 r. Łączna wartość przedsięwzięcia wyniesie kilkadziesiąt milionów złotych.

Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku ma zrealizować dwie inwestycje. Pierwszej z nich mamy się spodziewać jeszcze w tym roku.

COS w Szczyrku zrealizuje dwie inwestycje

Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku ma w planach ruszyć z budową kolei linowej prowadzącej z Dolin na Skrzyczne, orczyka oraz zjeżdżalni na Jaworzynie. Obie inwestycje zostaną zrealizowane przez włoską firmę Leitner. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniesie prawie 56 milionów złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze atrakcje zostaną otwarte już tej zimy. Na resztę przyjdzie nam poczekać do lata przyszłego roku.

W Beskidzie Śląskim powstanie nowa kolejka

Pierwsza inwestycja dotyczy kolejki kanapowej, która pomieści sześć osób. Wystartuje z Dolin i zawiezie turystów oraz narciarzy na Skrzyczne, oddalone o 1100 metrów. Według obliczeń w ciągu godziny skorzysta z niej 1800 osób. Ze Skrzyczna narciarze mogą udać się dalej trasami FIS lub Ondraszek. Firma Leinter ma nie tylko wybudować kolejkę, ale też zdemontować zużyty orczyk Doliny III.
 

Kolejnymi atrakcjami będą orczyk i zjeżdżalnia

Druga inwestycja zostanie wykonana w Jaworzynie. Powstanie tam dwuosobowy wyciąg orczykowy oraz zjeżdżalnia grawitacyjna. Długość orczyka wyniesie 450 metrów i będą poruszały się z prędkością 40 km/h. Z niego ma ponoć skorzystać ok. 790 osób w ciągu godziny. Natomiast zjeżdżalnia będzie liczyła 600 m, a sam tor będzie można zdemontować na zimę.

Źródło: Portal Samorządowy