Turysci.pl > Polska > Norwescy turyści zostali w Polsce złapani na gorącym uczynku. Nie wiedzieli, że są nagrywani
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 21.11.2023 07:40

Norwescy turyści zostali w Polsce złapani na gorącym uczynku. Nie wiedzieli, że są nagrywani

Granica
Fot. YouTube-@Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Shutterstock-Marcin Lukasiak

Nietypowa sytuacja miała miejsce w minionym tygodniu, 14 listopada. Jak podaje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, funkcjonariusze z placówki w Czarnej Górze ujawnili parę Norwegów, którzy z psem wybrali się na spacer po granicy Polski z Ukrainą.

Wszystko zostało zarejestrowane przez drona Straży Granicznej i udostępnione w sieci. 

Udali się na granicę Polski z Ukrainą. Zauważył ich dron

Nieznajomość przepisów niekiedy może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Przekonała się o tym para Norwegów, która udała się na spacer z psem. Wybrali jednak nieodpowiednie do tego miejsce. 14 listopada w okolicach Żurawin w powiecie bieszczadzkim patrolujący granicę polsko-ukraińską, korzystając z drona, zauważyli pojazd na zagranicznych numerach rejestracyjnych.

Jak podaje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, w pewnym momencie samochód się zatrzymał i wysiadła para Norwegów wraz z czworonożnym pupilem. Nie wiedzieli, że ich zachowanie było wówczas monitorowane. 

Nietypowe zachowanie turystów. Zostali za to ukarani

“Para Norwegów (kobieta i mężczyzna) w wieku 27 i 30 lat zaczęła robić sobie zdjęcia po ukraińskiej stronie, biegać wzdłuż pasa drogi granicznej, a na końcu pojawił się też ich czworonożny kompan” - podaje Straż Graniczna.

Na miejsce przybyli funkcjonariusze SG. Turyści wówczas tłumaczyli się niewiedzą o panujących tam przepisach. Nie byli świadomi tego, że to, co robią, jest nielegalne. Nie ominęła ich jednak kara. Na kobietę i mężczyznę nałożono mandaty po 500 złotych każdy. 

Apel to turystów na Podkarpaciu

“Przypominany, że na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą obowiązuje zakaz wejścia na pas drogi granicznej (granica z Ukrainą). Zakaz został wprowadzony Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego nr 16/09 z dnia 19.10.2009 r. Na drogach dojazdowych oraz bezpośrednio w rejonie granicy ustawione są wyraźne tablice ostrzegawcze: „Pas drogi granicznej wejście zabronione” i „Granica państwa przekraczanie zabronione”. Zakaz nie obowiązuje jedynie na odcinkach pasa drogi granicznej, którymi biegną oznakowane szlaki turystyczne w Bieszczadach. Osoby poruszające się szlakiem turystycznym biegnącym linią granicy lub w pasie drogi granicznej muszą posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość” - przypomina w komunikacie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.