Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Niezwykły festiwal w twierdzy na Dolnym Śląsku. Legendy zyskają drugie życie
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 06.10.2023 18:32

Niezwykły festiwal w twierdzy na Dolnym Śląsku. Legendy zyskają drugie życie

Srebrna Góra
fot. Lazy_Bear / Shutterstock

W weekend 7-8 października w Srebrnej Górze odbędzie się festiwal Twierdza Legend. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych fanów baśni i opowieści. To będzie idealny moment, by móc zanurzyć się w historii największej górskiej twierdzy Europy. 

Na miejscu będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z pisarzami i ekspertami. 

Festiwal Twierdza Legend w Srebrnej Górze

Festiwal rozpocznie się w sobotę 7 października i potrwa do niedzieli. O atrakcje zatroszczyli się eksperci i pasjonaci legend, baśni i historii z Kopalni Złota ze Złotego Stoku, Karkonoskich Tajemnic, Zamku Grodziec, Muzeum Domu Śląskiego z Ziębic, Kopalni Uranu w Kletnie czy z Centrum Kultury z Ziębic. 

To wszystko odbędzie się w podziemiach twierdzy w Srebrnej Górze. Obecnie ten budynek z XVIII przechodzi remont. Już niebawem fani będą mogli zobaczyć odbudowany największy most zwodzony w Polsce. 

Atrakcje dla najmłodszych

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach festiwalu. Ci będą mogli zabawić się w świecie bajek, wróżek i rycerzy. Przygotowano zajęcia  elementami teatru, warsztaty płukania złota czy laboratorium szalonego alchemika.

Dorośli również nie będą się nudzić. To właśnie w Srebrnej Górze będą mogli spróbować swoich sił w składaniu spadochronów desantowych czy w survivalu. Co więcej, w twierdzy odbędą się spotkania z pisarką Joanną Lamparską nt. ukrytych skarbów, Maciejem Regewiczem z kanału History Hiking oraz podróżniczką Małgorzatą Szumską. 

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza jest jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Powstała w XVIII wieku, a swój chrzest bojowy przeszła już w 1807 roku, gdy do Srebrnej Góry dotarła armia francuska dowodzona przez Hieronima Bonaparte, młodszego brata Napoleona. Walki zostały przerwane, a następnie doszło do pokoju w Tylży. 

"Rozległość całego zespołu (106 ha) i jego lokalizacja na szczytach pozwala zaliczyć srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu" - czytamy na stronie twierdzy. 

Powiązane
sklep
Puste półki i wysokie ceny. Kryzys ryżowy zatacza coraz szersze kręgi. Polska nie jest na niego odporna
Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski
Nowy sondaż prezydencki przed II turą. Polacy wskazali swojego faworyta, jest zwrot akcji