Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Niezwykłe uzdrowisko tuż przy granicy z Polską. Powietrze czystsze niż w górach
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 22.06.2024 12:07

Niezwykłe uzdrowisko tuż przy granicy z Polską. Powietrze czystsze niż w górach

Druskienniki (zdjęcie poglądowe, materiały prasowe)
fot. Druskienniki.pl

Polska jest krajem, który posiada na swojej mapie wyjątkowo czarujące miejscowości zdrojowe. Jednak tuż za jego granicami znajdziemy równie urokliwe uzdrowisko, którym zachwycił się nawet sam Stanisław August Poniatowski. Czym urzeka ono odwiedzających i jak tam dotrzeć? - Szczegóły poniżej!

Druskienniki - najstarsze uzdrowisko Litwy

Druskienniki to niewielka miejscowość zdrojowa u naszych wschodnich sąsiadów, która od lat nazywana jest uzdrowiskową stolicą Litwy. Niewątpliwie głównym walorem tego uzdrowiska są źródła lecznicze, ale miejscowość może poszczycić się także wyjątkowym mikroklimatem.

W obrębie miejscowości nie znajdują się bowiem żadne ośrodki przemysłowe, a miasto otaczają liczne lasy sosnowe, które mają wyjątkowo silne właściwości oczyszczające powietrze, a ponadto wydzielają olejki eteryczne, które dodatkowo nasycają powietrze i działają prozdrowotnie.

Śmiało można powiedzieć, że powietrze jest tutaj czystsze niż w górach, a odwiedzający Druskienniki, aby jeszcze lepiej się dotlenić, mogą odwiedzić Park Dinejki. Znajduje się tam bowiem pawilon jonizacji, gdzie powietrze jest dodatkowo nasycone jonami ujemnymi, a ich stężenie jest prawie stukrotnie wyższe niż w górach!

Miejsce obfituje w liczne sanatoria oraz ośrodki SPA. Kąpiele błotne, terapie bursztynem, rytuały saunowe, uzdrawiająca muzyka - to tylko część z zabiegów zarówno dla ciała, jak i też dla duszy, z jakich skorzystać możemy w Druskiennikach.

Przepiękne uzdrowisko tuż za granicami Polski

To wyjątkowe miejsce znajduje się tuż za polsko-litewską granicą. Uzdrowisko znajduje się około 50 kilometrów od granicy, a droga z Warszawy zajmie niecałe 5 godzin (ok. 380 km). Odległość nie jest duża, a walory prozdrowotne tego miejsca zdecydowanie zachęcają.
Miejsce warto wybrać również dlatego, że zachwycał się nim nawet ostatni król Polski…

Status uzdrowiska nadał sam Stanisław August Poniatowski

Historia tej urokliwej miejscowości zdrojowej sięga aż 1794 roku, kiedy to na mocy dekretu ówczesnego króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego Druskienniki uzyskały status miejscowości leczniczej.

Przyczyną takiej decyzji były przeprowadzone badania lokalnych źródeł. Wykazały one bowiem, że woda nie nadaje się do produkcji soli spożywczej, za to może być stosowana do celów leczniczych. Od tamtego okresu uzdrowisko stale się rozwija i z jego bogactwa korzystać możemy do dziś!
 

Czytaj więcej:  Ten lotniskowy trik musi znać każdy Polak. Zaoszczędzisz setki złotych!