Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Niezwykle rzadkie zjawisko na nocnym niebie. Zdarza się raz na 5 tys. lat
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 30.06.2024 11:09

Niezwykle rzadkie zjawisko na nocnym niebie. Zdarza się raz na 5 tys. lat

nocne niebo
Fot. Shutterstock/AstroStar

Choć data jest dość odległa, to warto już teraz zapisać ją sobie w kalendarzu. Niezwykłe zjawisko pojawi się tuż nad głowami Polaków. Jak podaje Europejska Agencja Kosmiczna, nad całą Europą dojdzie do kosmicznego, bardzo rzadkiego zdarzenia i wcale nie mowa tu o deszczu meteorów, czy pełni Księżyca. 

Asteroida przeleci nad Polską. Ten dzień będzie wyjątkowy

W tym roku mieliśmy okazję obserwować niezwykłe zjawiska, począwszy od spadających meteorów po liczne zorze polarne. Jednak tego, co dopiero ma nadejść, Polacy z pewnością nigdy nie widzieli.

Już 13 kwietnia 2029 roku o godzinie 23:45 asteroida Apophis pojawi się bardzo blisko Ziemi. Odległość między nią a planetą wyniesie zaledwie 31 tys. km. Europejska Agencja Kosmiczna podaje, że będzie to niezwykle rzadkie wydarzenie. Dlaczego? Bowiem tak bliski przelot ma miejsce raz na 5 lub nawet do 10 tys. lat. 

Jak i gdzie obserwować asteroidę Apophis?

Polacy będą zachwyceni. Asteroida Apophis będzie widoczna gołym okiem dla mieszkańców Europy, Azji oraz Afryki. Teleskop, czy lornetka nie będą potrzebne, jednak z pewnością spotęgują wrażenia.

Wielu z pewnością zastanawia się jednak, czy przelot asteroidy nad Ziemią nie będzie zagrożeniem. W końcu ten motyw jest jednym z najpopularniejszych wśród filmów katastroficznych. Dzięki licznym badaniom naukowcom udało się sprawdzić, czy taki scenariusz jest w ogóle możliwy. 

Czy asteroida może uderzyć w Ziemię? Naukowcy wyjaśniają

Według wstępnych obliczeń naukowców sprzed lat istniała szansa wynosząca 2,7 proc., że ogromnych rozmiarów asteroida może zderzyć się z Ziemią. Zdradzali wówczas, że ma ponad 350 metrów. Kolejne badania i obserwacje zweryfikowały, że asteroida Apophis na pewno nie zetknie się z naszą planetą przynajmniej przez najbliższe sto lat.

Czytaj też: Ten kraj już nie przyciąga Polaków. Skreślili go z listy ulubionych kierunków