Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Niezwykłe odkrycie w Warszawie. Pod nogami mieszkańców leżały kilkusetletnie kości
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 22.01.2024 10:45

Niezwykłe odkrycie w Warszawie. Pod nogami mieszkańców leżały kilkusetletnie kości

Budowa
Fot. Canva, EeastNews_Wojciech Olkusnik

Kolejne niezwykłe odkrycie archeologiczne miało miejsce podczas budowy drugiej linii metra na warszawskim Bemowie. Pracownicy budowlani w pewnym momencie natknęli się na kości dużych zwierząt. Możliwe, że żyły nawet kilkaset lat temu.

Jeszcze niedawno na warszawskiej Woli odkryto szczątki słonia leśnego, z kolei na Bródnie prażubrów. Kości odnalezione na początku stycznia znajdowały się metr pod ziemią w rejonie, gdzie powstaje przyszła stacja Lazurowa - podaje na swojej oficjalnej stronie Urząd m.st. Warszawy. 

Niezwykłe znaleziska w Warszawie

Podobne odkrycia w Warszawie miały już wielokrotnie miejsce w poprzednich latach. Podczas budowy wcześniejszych odcinków drugiej linii metra na kości zwierząt pracownicy zdążyli się już natknąć. Tak było, chociażby na terenie obecnej stacji Płocka, kiedy to ukazały się kości prehistorycznego słonia leśnego, które można podziwiać w gablocie na antresoli owej stacji.

Na warszawskim Bródnie z kolei na głębokości ok. 15 metrów odkryto czaszkę prażubra. Niezwykłym znaleziskiem okazał się też być prawdziwy kawałek żuchwy mamuta, który oceniono, że pochodzi sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Odkrycie miało miejsce podczas powstawania stacji Zacisze. 

Kości koni na miejscu warszawskiego metra

Do kolejnego odkrycia doszło w styczniu br. Na miejsce budowy drugiej linii metra w dzielnicy Bemowo natychmiast udali się eksperci. Archeolodzy dokonali wstępnych oględzin i okazało się, że należą do koni. Przetransportowano je do siedziby Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, by szczegółowo je zbadać.

Jak wynika z ustaleń, znalezione kości dotyczą jednego lub kilku koni. To 11 dużych i kilka mniejszych części kości długich i łopatka. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy zwierzęta te służyły jako konie pociągowe, jednak jak oceniają archeolodzy, żyły one od 150 do nawet 500 lat temu. 

Cenne “skarby” tuż pod nogami mieszkańców

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, niedawno na budowie bemowskiego odcinka metra, tam, gdzie powstaje Stacja Techniczno-Postojowa Karolin, natknięto się na zabytkowe pomieszczenia, które ocenia się, że pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. 

To niezwykłe odkrycie dotyczy odkopanej piwniczki, a dokładnie tego, co się z niej uchowało. Eksperci z Państwowego Muzeum Archeologicznego nadzorują budowę i jeszcze zanim gruntownym rozpoczęciem prac, prowadzili badania w celu znalezienia innych “skarbów”. Do tej pory trafili m.in. na fragmenty ceramiki

 

Źródło: um.warszawa.pl