Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Nietypowe odkrycie w Krakowie. To pamiątka po rodzinie Kossaków
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 09.05.2024 13:40

Nietypowe odkrycie w Krakowie. To pamiątka po rodzinie Kossaków

Znalezisko w Kossakówce
Fot. MOCAK / SKOZK

Remonty zabytków bywają szansą do nieplanowanych odkryć. Nie inaczej jest w Krakowie, gdzie podczas prac w willi Kossakówkce, odnaleziono pamiątki po znanej pisarce. Znalezisko jest tym ciekawsze, że to przedmioty pochodzące z dzieciństwa artystki. 

Kossakówka - dom wybitnych artystów

Willa, która obecnie jest remontowana, w przyszłości stanie się muzeum. Dawniej, jak może sugerować nazwa budynku, mieszkała tam rodzina Kossaków niezwykle zasłużona dla polskiej kultury. Pierwotnym właścicielem willi był malarz Wojciech Kossak znany przede wszystkim z licznych obrazów batalistycznych.

W domu tym dorastała też Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Wybitna poetka była córką Wojciecha Kossaka. Jej rodzeństwo również zapisało się na kartach polskiej kultury. Brat Juliusz był uznanym malarzem, a siostra Magdalena pisała utwory satyryczne. To właśnie pamiątki po tej artystce odkryli robotnicy podczas prac remontowych. 

Przypadkowe znalezisko

Pracownicy w stropie klatki schodowej (za deskami) znaleźli zeszyty szkolne, których właścicielka podpisała się jako Magdalena i M. Kossak. - Wszystko więc wskazuje na to, że należały do młodziutkiej Magdaleny Samozwaniec (1894–1972) - przyszłej pisarki, córki znanego batalisty i właściciela remontowanej willi Wojciecha Kossaka - relacjonuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. To pod okiem tej organizacji odbywa się remont Kossakówki.

Znalezione zeszyty są w dobrym stanie, choć wilgoć ich nie oszczędzała, to jednak nie zostały zaatakowane przez grzyby. Część z zapisków to ćwiczenia z kaligrafii niemieckiej. Są też notatki z chemii i historii. Większość stron jest bardzo czytelna i można z łatwością dowiedzieć się jakie zadania domowe odrabiała przyszła pisarka. 

Jaka przyszłość czeka znalezione pamiątki?

Teraz zeszytami zajmą się konserwatorzy. - Jeżeli władza konserwatorska wyrazi zgodę, zeszyty wrócą do Kossakówki jako eksponat urządzanego w tym miejscu muzeum - informuje SKOZK. Otwarcie instytucji, prezentującej dokonania rodziny Kossaków, planowane jest na połowę 2026 roku. Koszt prowadzonych prac to ponad 10 mln złotych.

Źródło: krakow.naszemiasto.pl

Czytaj więcej: O 11:23 "polski Dubaj" zaskoczył. Nie do wiary, co tam się porobiło

Do tych zagranicznych miejsc dojedziesz pociągiem. Lista jest naprawdę długa
Wnętrze pociągu
Perspektywa lotu samolotem, dla niektórych wiąże się z lękiem, a innych wręcz paraliżuje. Co zrobić, gdy chcemy wyjechać na zagraniczne wakacje, unikając podróży lotniczych? Sprawdziliśmy, dokąd można pojechać pociągiem z Polski. Wybór kolei to atrakcyjna oferta wobec stosunkowo drogich połączeń lotniczych. Wydaje się to również wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu do połączeń autobusowych. Na potrzeby tego krótkiego przewodnika sprawdziliśmy, do jakich zagranicznych  miast dojedziemy, bez przesiadek, wsiadając do pociągu w Polsce.
Czytaj dalej
Paryż i Wenecja w centrum Polski. Wiedzieliście o tych miejscach?
Polskie kopie zagranicznych miast
Europejskie miasta takie jak Paryż, Rzym, czy Wenecja to miejsca, które od lat przyciągają miliony turystów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że aby je odwiedzić nie trzeba dalekich podróży zagranicę, ponieważ dobrze znane nazwy popularnych turystycznych kierunków czekają tuż za rogiem. Zebraliśmy dla Was przykłady polskich miast, które niejednego turystę mogą wprowadzić w zakłopotanie. Historia nazw polskich miast i wsi potrafi być nieraz naprawdę złożona. Język polski w tej kwestii bywa bardzo plastyczny i oddaje wiele różnych aspektów na przykład historycznych, czy geograficznych. Czasami jednak można odnieść wrażenie, że Polacy przy tworzeniu niektórych nazw postanowili poszukać inspiracji u sąsiadów. 
Czytaj dalej