Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Niesamowity spektakl na nocnym niebie. Zapisz tę datę, żeby go nie przegapić
Natalia Księżak
Natalia Księżak 24.06.2023 12:33

Niesamowity spektakl na nocnym niebie. Zapisz tę datę, żeby go nie przegapić

spadające gwiazdy
Fot.Pixabay

Czerwiec jest wyjątkowym miesiącem dla miłośników astronomii. Ostatnio mogliśmy zachwycać się  "truskawkową pełnią księżyca", a teraz będziemy mieć okazję do obserwowania tzw. spadających gwiazd. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać tę niezwykłą okazję to masz możliwość zrobić to w ten weekend.

To magiczne zjawisko, które zachwyca nie tylko naukowców, ale również zwykłych obserwatorów nieba. Oglądać można je już teraz, ale ich maksimum przypada na 27 i 28 czerwca.
 

Czerwcowy rój Bootydów

Choć najbardziej znanym rojem meteorów są sierpniowe Perseidy, to już teraz na naszym niebie pojawią się czerwcowe Bootydy. To rój meteorów gwiazdozbiorze Wolarza. Jest widoczny z Ziemi od 22 czerwca do 2 lipca.

Najlepsze dni do oglądania przypadają na 27 i 28 czerwca. Bootydy są bardzo jasne i lecą z "niewielką" prędkość 18 km/s. Dzięki temu rój będzie zachwycać obserwujących swoim wyglądem. 

Gdzie skierować wzrok ?

W którym kierunku warto skierować wzrok w niebo, aby zobaczyć spektakularne spadające gwiazdy? W czerwcu "spadające gwiazdy" będą najlepiej widoczne na północnej stronie nieba.

Obserwowanie spadających gwiazd nie wymaga specjalnego sprzętu ani doświadczenia. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce, z dala od miejskiego światła, gdzie niebo jest jak najciemniejsze. Czyste i bezchmurne niebo jest kluczowe dla widoczności spadających gwiazd.

Kolejna okazja do oglądania "spadających gwiazd"

Najbardziej znane zjawisko tego typu to tzw. roje meteorów zwane Perseidami, które są aktywne w okolicach 10-15 sierpnia. Jednak najbardziej wytrwałym uda się zaobserwować jeszcze wcześniejsze, mniejsze roje meteorów.

Na nocnym niebie w lipcu zaobserwować będzie można Południowe delta Akwarydy. Ich maksimum przypada na okolice 28 lipca. W ciągu godziny można zaobserwować około cztery meteory.