Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > "Niemiecka Tajlandia" zaledwie 100 km od Polski. Tylko dla turystów o mocnych nerwach
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 08.06.2024 13:37

"Niemiecka Tajlandia" zaledwie 100 km od Polski. Tylko dla turystów o mocnych nerwach

Most Bastei
fot. Justyna Bober

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie skarby znajdują się zarówno w Polsce, jak i u naszych sąsiadów. Wcale nie trzeba daleko lecieć, by móc cieszyć się pięknymi widokami i przeżyć niezapomnianą przygodę. Do takich z pewnością będą należały odwiedziny w Parku Narodowym Saskiej Szwajcarii w Niemczech. Gwarantujemy, że tamtejszy słynny Most Bastei oczaruje każdego. 

Park Narodowy Saskiej Szwajcarii

W południowo-wschodniej części Niemiec leży mierzący ok. 93,5 ha Park Narodowy Saskiej Szwajcarii. Turyści z pewnością nie będą się tam nudzić.

Na odwiedzających czeka blisko 400 km oznakowanych szlaków turystycznych i 50 km szlaków rowerowych. Park znajduje się w Górach Połabskich, charakteryzujących się nietypowym krajobrazem. Znajdziecie tam formy skalne tj. pionowe ściany, baszty, wąwozy, głębokie doliny czy skalne miasta. Góry są dość niskie, najwyższe wzniesienia mierzą ok. 750 m n.p.m., więc nawet mało wprawieni w pieszych wędrówkach turyści poradzą sobie z tamtejszą trasą. 

Czytaj więcej: Gdzie nie jechać na all inclusive? Od Waszych historii włos jeży się na głowie

Most Bastei - atrakcja tylko dla odważnych

Jedną z największych atrakcji regionu jest zdecydowanie wiszący nad rzeką Łabą i mierzący 76,5 m długości Most Bastei. Został on zbudowany ze skał piaskowca w 1851 r. i od tamtej pory przyciąga tłumy turystów. Ze Zgorzelca dojedziecie tam w półtorej godziny.

Wokół mostu umieszczono platformy widokowe, skąd możecie podziwiać okoliczne lasy oraz rozmaite formy skalne. Ostrzegamy, jeśli macie lęk wysokości - lepiej odpuścić sobie tę atrakcję. Platformy są zbudowane z prześwitujących krat, co może wywołać niepokój i lęk. 

Tamtejsze widoki przypominają nieco skalne miasto Krabi w Tajlandii. Mnóstwo zieleni, liczne pagórki i płynąc u podnóża gór rzeka Łaba sprawiają, że można poczuć się jak w filmie. Będąc na miejscu warto udać się na punkt widokowy Ferdinandstein, z którego będziecie mogli podziwiać Most Bastei w pełnej krasie. 

Skalny Most w Rudawach Janowickich

Jeśli interesują Was skalne mosty, wcale nie musicie wyjeżdżać do Neimiec. W Rudawach Janowickich w Sudetach również można podziwiać tego typu formację skalną. Most to tzw. grzęda długa na ok. 25-30 metrów, która wisi na wysokości ok. 20 m. Atrakcja ta powstała w wyniku erozji i można tam dziś  dotrzeć przez cały rok. 

Na miejsce najlepiej dotrzeć szlakami pieszymi wiodącymi m.in. z Janowic Wielkich, Mniszkowa lub Strużnicy.