Turysci.pl Polska Nie wszystkie niedźwiedzie w Bieszczadach śpią. "Lepiej im w drogę nie wchodzić"
fot. Pixabay TheDigitalArtist/ zdjęcie ilustracyjne

Nie wszystkie niedźwiedzie w Bieszczadach śpią. "Lepiej im w drogę nie wchodzić"

15 grudnia 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Niedźwiedzie w Bieszczadach zapadają w sen zimowy coraz później - w poprzednich latach były aktywne do końca grudnia. Teraz także można spotkać je na szlakach. Fotopułapka z nadleśnictwa Baligród uchwyciła kilka osobników tego gatunku.

Od kilku dni w Bieszczadach co prawda panują zimowe warunki, jednak niektóre żyjące tam niedźwiedzie wciąż są aktywne i spotykane na leśnych duktach.

Niedźwiedzie w Bieszczadach są jeszcze aktywne

- W okolicach Wołkowyi i Polanek w ostatnich dniach spotykałem dwie niedźwiedzice – jedna z dwójką, druga z trójką młodych, tegorocznych niedźwiadków. Lepiej im teraz w drogę nie wchodzić - mówi leśniczy Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród.

https://www.facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwowe/posts/4621986704543535

Tropy dwóch niedźwiedzi zaobserwowano także na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Reszta prawdopodobnie już ułożyła się na spoczynek. Leśnicy z Cisnej również zaobserwowali u siebie tropy kilku osobników.

https://www.facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwowe/videos/670257284261402/

Warto podkreślić, że niedźwiedzie w rzeczywistości nigdy nie przesypiają całej zimy. Zapadają jednak w dłuższą drzemkę, gdy w górach leży około metra śniegu, a termometry przez kilka dni pokazują temperatury znacznie poniżej zera.

Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, tłumaczy, że sen niedźwiedzi nie jest wcale tak mocny, jak zwykło się sądzić. Zimowe wędrówki niedźwiedzi to nic nadzwyczajnego, a podczas ciepłej i bezśnieżnej zimy śpią niewiele.

- Niedźwiedzie nie hibernują tak jak węże. Ograniczają swoje czynności życiowe, ale to raczej rodzaj słodkiego lenistwa niż mocny sen. Budzą się, żeby "rozprostować kości", wypróżnić się, bo ich organizm działa. Dlatego także zimą obserwujemy tropy tych zwierząt w lesie - tłumaczy Edward Marszałek.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

źródło: Nowiny24

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy