Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Niebezpiecznie na południu Polski. Służby apelują do mieszkańców
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 02.04.2024 11:20

Niebezpiecznie na południu Polski. Służby apelują do mieszkańców

Strażacy
Fot. Facebook/PSP Zakopane

Wielkanoc na Podhalu nie do końca była taka, jaką życzyli sobie górale i turyści. Silny wiatr doprowadził do śmierci pięciu osób. Niestety, wszystko wskazuje na to, że to nie koniec zagrożenia. Wydano alerty przed kolejnymi wichurami i ulewnym deszczem.

Aż siedem województwo otrzymało ostrzeżenia przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. Służby apelują o szczególną ostrożność w czasie ich trwania.

Wichura na południu Polski. Zginęło pięć osób

Pomimo słonecznej pogody, jaką można było zaobserwować w wielu miejscach w Polsce, na południu nie brakowało silnych podmuchów wiatru. W wyniku wichur zginęło aż pięć osób, w tym dwoje dzieci. W poniedziałek w Zakopanem drzewo przygniotło kobietę znajdującą się wewnątrz samochodu oraz 9-letniego chłopca. Obojgu nie udało się przeżyć.

Tego samego dnia o godzinie 14:30 w Rabce-Zdrój śmierć poniosła trzyosobowa rodzina: dwie dorosłe osoby i 6-letnie dziecko. W związku z doniesieniami burmistrz gminy podjął decyzję o ogłoszeniu żałoby. “W obliczu niewyobrażalnej tragedii, która wydarzyła się dzisiaj w Parku Zdrojowym, ogłaszam dwudniową żałobę w Gminie Rabka-Zdrój. Zawieszam również, do środy włącznie, kampanię wyborczą: moją i kandydatów z mojego komitetu wyborczego w zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r. wyborach samorządowych” - czytamy we wpisie na Facebooku. 

Zagrożenie nie minęło. IMGW wydał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że to nie koniec niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych w kraju. Spodziewać się trzeba silnego wiatru i gdzieniegdzie ulewnych deszczy.

Aż siedem województw otrzymało alerty IMGW dotyczące ostrzeżenia I stopnia: dolnośląskie, lubuskie, lubelski, podkarpackie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Wiatr ma osiągać średnią prędkość od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h. Z kolei obfite opady mają pojawić się szczególnie w województwie opolskim. 

Służby apelują o ostrożność

Zaleca się o zabezpieczenie luźnych bądź też lekkich przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr, a przy tym stanowić niebezpieczeństwo. Oprócz tego służby apelują o nieprzechodzenie bezpośrednio pod drzewami i liniami energetycznymi oraz o wstrzymanie się od niepotrzebnych spacerów na czas obowiązywania alertów.

Źródło: Fakt, IMGW