Turysci.pl Polska W Nowy Rok tragiczna wiadomość obiegła Polskę. Nie żyje Andrzej Urbański, ważna postać PTTK
Fot. pixabay.com/ScorpionD (zdjęcie ilustracyjne)

W Nowy Rok tragiczna wiadomość obiegła Polskę. Nie żyje Andrzej Urbański, ważna postać PTTK

1 stycznia 2021
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Nie żyje Andrzej Urbański, który jak żaden inny przewodnik, całe tłumy turystów oprowadzał po Toruniu. Badacz przez wiele lat był prezesem toruńskiego oddziału przewodnickiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Aktywista żył 71 lat. Zasłynął między innymi wydaniem „ Kanonu krajoznawczego województwa kujawsko-pomorskiego ”, który okazał się skarbnicą wiedzy o turystyce i krajobrazie regionu województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiadomość o tym, że nie żyje Andrzej Urbański, pojawiła się w mediach dzisiaj, tj. 1 stycznia 2021 roku, na portalu Oto Toruń. Zgodnie z przekazanymi informacjami Urbański był nie tylko toruńskim przewodnikiem, ale r ównież autorem wielu opracowań turystyczno-krajoznawczych. Spokojną emeryturę badacz spędził w Aleksandrowie Kujawskim.

Pałac w Aleksandrowie Kujawskim, Fot. Wikimedia Jan Chmielewski CC BY-SA 3.0

Nie żyje Andrzej Urbański, prawdziwy miłośnik Torunia

Na wieść o tym, że nie żyje Andrzej Urbański, wielu turystów, którzy odwiedzali Toruń, może czuć wielką stratę. Członek Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Toruniu potrafił zarażać swoją miłością do miasta innych ludzi, odkrywając przed nimi nieprzetarte szlaki i nieznane zakamarki miejscowości oraz jej okolic.

Andrzej Urbański przyszedł na świat w Połczynie Zdroju w 1949 roku. Najmłodsze lata i wczesne dzieciństwo spędził w Solcu Kujawskim , następnie przeprowadził się do Torunia, gdzie rozpoczął swoją karierę. Z wykształcenia Andrzej Urbański był geografem , jednak jego pasje wychodziły dużo dalej, obejmując między innymi przyrodę i krajoznawstwo.

Jego zamiłowania można było obserwować w dwumiesięcznikach „Pomorze i Kujawy” (1998-2012) oraz „Informator Przyrodniczy ZO LOP w Toruniu” (1995-2009), które redagował. Andrzej Urbański już w latach 80. zaznaczał, jak ważna jest ochrona przyrody i naturalnego środowiska, zwłaszcza działając w Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody PTTK.

Toruń, Fot. Wikimedia Dawid Galus CC BY-SA 3.0

Nie żyje człowiek, który wciąż na nowo odkrywał Toruń

Dla wielu osób – zwłaszcza mieszkańców Torunia – nie żyje człowiek, który nie tylko był działaczem i prezesem toruńskiego oddziału przewodnickiego PTTK, ale przede wszystkim nigdy nie zaprzestał odkrywania miasta, w którym spędził wiele lat. Andrzej Urbański wciąż na nowo odkrywał Toruń, natrafiając na interesujące zakamarki i pasjonujące historie. Zawsze dzielił się nimi, pracując jako przewodnik.

Andrzej Urbański skupiał się także na promowaniu i popularyzowaniu regionu województwa kujawsko-pomorskiego, co mieszkańcy tego obszaru zapamiętają na długo. W oczach wielu osób pozostanie symbolem lokalnego patrioty, który dociera do miejscowych tradycji i troskliwie je pielęgnuje.

To dlatego Andrzej Urbański wręcz w nieskończoność odwiedzał te same zabytki, drzewa i krajobrazy, nieraz odnajdując coś nowego. Dzięki temu wiedza turystyczna na temat tego regionu wciąż się rozwijała i wzbogacała o kolejne zapisy.

Swoją wiedzą dzielił się zarówno pisząc opracowania turystyczno-krajobrazowe, jak i podczas wykładów. Świadomość obecnego pokolenia na temat ochrony przyrody to w dużej mierze jego zasługa. W mediach nie pojawiła się informacja dotycząca przyczyn śmierci przewodnika.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o śmierci Marii Kowalskiej, która była ikoną Kościeliska. Olimpijka i instruktorka narciarstwa zmarła dzień przed Andrzejem Urbańskim – 27 grudnia ubiegłego roku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: ototorun.pl

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy