Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Nie trzeba lecieć do Szwajcarii, by mieć alpejskie widoki. To polskie uzdrowisko gości kuracjuszy od 200 lat
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 05.08.2023 11:01

Nie trzeba lecieć do Szwajcarii, by mieć alpejskie widoki. To polskie uzdrowisko gości kuracjuszy od 200 lat

Jedlina-Zdrój
fot. ewaplesna/Shutterctock

Świeże powietrze, górski klimat i zapierające dech w piersiach widoki - tym może poszczycić się Jedlina-Zdrój. To miasto uzdrowiskowe położone jest na Dolnym Śląsku i słynie z naturalnej wody leczniczej. 

Alpejska kraina niedaleko Wałbrzycha gości kuracjuszy od ponad 200 lat. Choć miasto zamieszkuje niecałe pięć tys. osób, co roku jest oblegane przez przyjezdnych.

Jedlina-Zdrój na Dolnym Śląsku

Jedlina-Zdrój położona jest pomiędzy Górami Wałbrzyskimi a Górami Sowimi. Miejscowość jest otoczona zalesionymi, malowniczymi stokami, które chronią ją od porywistych wiatrów. Pierwsze wzmianki o Jedlinie-Zdroju pochodzą już z XIII wieku. Miasto zawdzięcza swoją nazwę gęstym lasom jodłowym, które niegdyś porastały tamtejsze tereny. 

Już w XVI odkryto źródła wody mineralnej, a w XVIII w. promowano je na szerszą skalę jako lecznicze. Z tego powodu w późniejszych latach powstał m.in. park zdrojowy, mały ogród botaniczny czy muzeum mineralogiczne. 

Uzdrowisko w Jedlinie-Zdroju

Miasto posiada miano uzdrowiska. Do chorób, które można tam leczyć należą m.in. dychawica oskrzelowa, przewlekłe nieżyty dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie zatok, pylica płuc, choroby stawów i stany wyczerpania. 

Kuracjusze mogą korzystać z leczniczych zabiegów tj. fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii. W leczeniu wykorzystywane są m.in. wody i borowina oraz sztucznie wytwarzana energia fizyczna. Dodatkowo, można skorzystać z kąpieli perełkowych, solankowych, natrysków szkockich, masażów wirowych, inhalacji za pomocą wody "Mieszko" czy laseroterapii. 

Do niezawodnych technik leczniczych należą również światłolecznictwo przy użyciu promieni podczerwonych, widzialnych i nadfioletowych oraz elektroterapia. 

Lecznicze wody występujące w Jedlinie-Zdroju

Jak czytamy na stronie wodadlazdrowia.pl, do najpopularniejszych pitnych wód leczniczych, jakie występują w Jedlinie-Zdroju należą:

  • "Dąbrówka" - 0,18 proc. szczawa wodorowęglanowo-sodowo-wapniowa, pomocna w leczeniu schorzeń urologicznych, żołądka i jelit, wątroby i dróg żółciowych, otyłości, cukrzycy, obniża poziom cholesterolu;
  • "Mieszko" - 0,32 proc. szczawa wodorowęglanowo-sodowa, pomaga w terapii chorób układu oddechowego, schorzeń gastrologicznych, chorób przemiany materii;
  • "Młynarz" - 0,19 proc. szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowa, wspomaga leczenie schorzeń  gastrologicznych;
  • "Marta" - 0,24 proc. szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowo-radoczynna, wspomaga terapię zaburzeń czynności przewodu pokarmowego i chorób układu moczowego.  

Atrakcje Jedliny-Zdroju

W Jedlinie-Zdroju od blisko 20 lat mają miejsce Letnie Warsztaty Gitarowe. Warto się tam wybrać także na Dolnośląski Festiwal Zupy i Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.

Najmłodsi z pewnością nie będą się nudzić w parku linowym "Czarodziejskie Liny" ani na letnim torze saneczkowym w Centrum Sportów Górskich.