Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Nawiedzony zamek na mapie Polski skrywa mroczną tajemnicę. Tutaj strach chodzić po zmroku
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 06.08.2024 07:00

Nawiedzony zamek na mapie Polski skrywa mroczną tajemnicę. Tutaj strach chodzić po zmroku

Zamek w Kórniku
fot. wikipedia/Al.witkowski, CC BY-SA 4.0

Wspólnym mianownikiem średniowiecznych zamczysk nie jest wyłącznie zachwycająca architektura. Łączą je krwawe sekrety i namiętności ukryte wśród cieni przeszłości, których jedynymi świadkami są mury i korytarze. Nie inaczej jest w przypadku zamku położonego w Wielkopolsce, gdzie — jeśli wierzyć legendom — straszy Biała Dama. Jeśli masz ochotę na prawdziwe wakacje z duchami, najwyższy czas zobaczyć go na własne oczy.

Nawiedzone zamki w Polsce. Legendy głoszą, że grasują tam duchy

Podobno każde “szanujące się” zamczysko powinno mieć swojego ducha, najlepiej wyjącego upiora przywdziewającego białe szaty, który po zmroku pilnowałby bezpieczeństwa rezydencji. W Polsce możemy poszczycić się licznymi budowlami z czasów średniowiecznych o tajemniczej przeszłości, gdzie strach staje się wręcz namacalny. Wystarczy wspomnieć chociażby o Zamku Czocha, gdzie życie straciło co najmniej kilka kobiet, w tym niewierna żona, czy zamku w Ogrodzieńcu, który rozgrzewa wyobraźnię niedowiarków opowieścią o krwawym rządcy. 

Każde z tych miejsc przyciąga łowców wrażeń i nie tylko, ale jeden z zamków wyróżnia się na tle pozostałych. Mowa o osnutym mroczną legendą Zamku w Kórniku, a zamieszkujący go duch lubi objawiać się żywym.

Czytaj więcej: Każda z żon dostała po jednej. Arabski turysta wydał w Zakopanem 2,5 tysiąca złotych na te prezenty

Zamek w Kórniku i duch zaklęty w portrecie

Zamek w Kórniku to jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc na mapie Polski. Budynek wzniesiony w XV wieku powstał jako budowla obronna. Miał służyć jako warownia i twierdza dla obrony terytorium państwa i regionu lub siedziba władcy. Cztery wieki później Tytus Działyński zadecydował o jego przebudowie i jego obecny kształt pochodzi właśnie z połowy XIX wieku.

Zamek jest co roku odwiedzany przez tłumy turystów i wysoko oceniany przez użytkowników i użytkowniczki Google Maps - trudno się temu dziwić, zważywszy na tragiczną historię z wątkiem miłosnym w tle, jaka rozegrała się w jego murach. Przez wieki wokół zamku położonego Kórniku w Wielkopolsce narosło wiele legend. Jedna z mrożących krew w żyłach historii opowiada o klątwie ciążącej na kosztownościach ukrytych w lochach podniszczonego zamczyska. Każdego, kto choćby się do nich zbliży, miało spotkać nieszczęście. 

Okrutny los spotkał arystokratkę Teofilię z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Właścicielka ziem zdecydowała się przywrócić zamkowi dawną świetność, jednak naraziła się zamieszkującym ruinę demonom. Karą za zakłócenie ich spokoju było dwukrotne niepowodzenie w małżeństwie i bezsenność. Legenda mówi, że tuż przed północą ożywa osiemnastowieczny portret Teofili. 

Czytaj więcej: Polacy polecieli na all inclusive w Hiszpanii. W hotelu było im wstyd. “Barmani już wiedzieli”

Biała Dama na Zamku w Kórniku

Duch Teofilii ma schodzić z ram obrazu wiszącego w Sali Jadalnej i udawać się na spacer po parku w towarzystwie rycerza na czarnym koniu. Dopiero o świcie, kiedy zapieje kur, powraca do swojego portretu. I tym razem zjawa postawiła na biel, a ma to związek z kolorem sukni na portrecie, dlatego nazywana jest Białą Damą.

Teofila_Działyńska_-_Biała_Dama.jpg
Portret Białej Damy, fot. domena publiczna

Cennik biletów do Zamku w Kórniku przedstawia się następująco:

Bilet normalny – 28 zł
Bilet ulgowy (m.in. dzieci, młodzież, renciści, emeryci)  –  14 zł

Obecnie zamek jest siedzibą Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk.