Turysci.pl
natura zachwyciła w Kaliforni

Fot. instagram.com/@patrickc_la

Widok, który zdarza się niesamowicie rzadko. Wybrzeże zmieniło się nie do poznania

6 Maja 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Natura nie raz zaskoczyła niczego nieświadomych ludzi, którzy weszli w sam środek jakiegoś zjawiska. Tym razem szczęście mieli ci, którzy wybrali się nad morze. Woda przybrała niesamowity kolor przy zetknięciu z ciałem.

Natura u wybrzeży stanu Kalifornia stworzyła niezwykły spektakl oparty na maleńkich organizmach. W wodzie pojawiały się jasnoniebieskie fale, które świeciły po zetknięciu z ruszającym się ciałem. Ludzie wchodzący do wody wywoływali nagłe podświetlenie, które wyglądało niczym efekt specjalny z filmu o bajkowej krainie.

Natura potrafi zachwycić

Mężczyzna, który był akurat na łodzi, sfilmował pływające delfiny, podczas gdy ich grzbiety mieniły się w jasnym świetle. W czarnej toni wodnej wyglądały niczym hologramy wyświetlane tuż pod powierzchnią. W rzeczywistości było to zupełnie naturalne zjawisko nazywane bioluminescencją. Występuje ona wtedy, gdy żywy organizm świeci niczym neon. W tym wypadku to nie delfiny były niezwykłe, lecz maleńkie organizmy unoszące się w wodzie.

Światło bywa reakcją obronną, gdy zwierzę czuje się zagrożone. Gdy woda, w której znajdują się maleńkie żyjątka, zaczyna się poruszać, otrzymują sygnał o niebezpieczeństwie. Automatycznie zaczynają świecić, co wygląda tak, jakby to fala wody zyskała nową właściwość. Bez względu na to, kto porusza się w wodzie, wywołuje świetliste smugi.

Niezwykle rzadkie zjawisko udało się zaobserwować również surferce Blair Conklin, która pływała w morzu. Na innym nagraniu widać mężczyznę, który wszedł do wody, wywołując burzę błękitnych, świecących fal. Wystraszył tym także małe ryby, które uciekając, stały się świetlistymi smugami rozchodzącymi się promieniście od jego nóg. Dzięki ich relacjom możemy zobaczyć bioluminescencję, jakiej nie spotkamy nad Bałtykiem.

Źródło: Tanie loty

Źródło: Tanie loty

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >