Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Tak wyglądały ostatnie sekundy lotu. Najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w Nepalu od 30 lat
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 16.01.2023 15:45

Tak wyglądały ostatnie sekundy lotu. Najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w Nepalu od 30 lat

Najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w Nepalu od 30 lat. Tak wyglądały ostatnie sekundy lotu
twitter/ABC News

Ratownicy odnaleźli wrak samolotu, który w niedzielę zniknął z radarów kontroli lotów w górach Nepalu. Co najmniej 69 osób zginęło, a los trzech pozostaje nieznany. W sieci pojawiły się nagrania przedstawiające ostatnie chwile przed tragedią. Jeden z pasażerów prowadził transmisję i uchwycił moment, gdy samolot rozbił się o ziemię. Wideo aż mrozi krew w żyłach.

Jak podaje TVN24, Nepal otwiera listę najbardziej ryzykownych do latania miejsc na ziemi, ze względu na zwodniczą topografię terenu, trudne warunki pogodowe oraz błędne przepisy. Śmiertelny wypadek, który miał miejsce 15 stycznia br. niedaleko miasta Pokhara, jest tego kolejnym potwierdzeniem.

Katastrofa lotnicza w Nepalu. Maszyna uderzyła w zbocze wąwozu

Nepalska agencja lotnictwa poinformowała, że 15 stycznia br. rozbił się samolot pasażerski linii lotniczych Yeti Airlines, który pokonywał trasę ze stolicy kraju Katmandu do Pokhary przed godziną 11:00 czasu lokalnego. Podano, że "samolot po raz ostatni nawiązał kontakt z lotniskiem w okolic wąwozu Seti o godz. 10:50".

Kiedy maszyna uderzyła o ziemię, wrak stanął w płomieniach, co skutkowało tym, że niektóre z wydobytych przez ekipę ratowniczą ciał były całkowicie zwęglone. W akcji udział brała policja, straż pożarna oraz wojsko.

Jak poinformowały służby, na pokładzie znajdowały się 62 osoby dorosłe, troje dzieci i troje niemowląt. Wśród nich prócz Nepalczyków byli Hindusi, Rosjanie, Koreańczycy, Francuz, Irlandczyk, Australijczyk i Argentyńczyk. Warunki pogodowe były dobre i nic nie wskazywało na to, że wydarzy się największa od 30 lat katastrofa lotnicza.

Aktualnie zakończono poszukiwania czarnych skrzynek z pokładu rozbitej maszyny. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, co przyczyniło się do tragedii. Świadek zdarzenia zrelacjonował dla lokalnych mediów, że do wypadku doszło, kiedy samolot zniżał się do lądowania.

Nagranie pokazuje chwile przed rozbiciem się maszyny

Dzięki mocno rozwiniętej technologii, w sieci ukazało się nagranie, na którym jeden z pasażerów obecnych na pokładzie pokazał, jak wyglądały ostatnie chwile przed wybuchem ognia. Krótki materiał wideo przedstawia moment, w którym samolot mocno przechyla się w jedną stronę, a już po chwili pojawiają się płomienie. Hinduskie media potwierdziły prawdziwość nagrania.

W mediach społecznościowych można również dotrzeć do relacji świadków, którzy całą sytuację obserwowali z ziemi nieopodal miejsca, w którym rozbił się samolot ATR 72.

Według Reuters ostatnia równie tragiczna katastrofa lotnicza w Nepalu miała miejsce w 1992 roku podczas podejścia do lądowania w Kathmandu. Wówczas samolot pasażerki Airbus A300 linii Pakistan International rozbił się o wzgórze. Zginęło 155 pasażerów i 12 członków załogi, razem 167 osób, wszyscy znajdujący się na pokładzie.

W związku z niedawną tragedią, władze Nepalu ogłosiły poniedziałek (16 stycznia) dniem żałoby narodowej.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: polskieradio24.pl; wiadomosci.wp.pl

Tagi: Świat