Turysci.pl
Nagranie Wydra

fot. Facebook/ Nadleśnictwo Baligród

Usłyszał dziwny dźwięk w śniegu, zaczął nagrywać. Nie wierzył własnym oczom, nagranie z Podkarpacia obiega sieć

5 Stycznia 2021

(Ostatnia zmiana: 16 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Nagranie ukazujące wydrę w jej naturalnym środowisku może zrobić ogromne wrażenie na spacerowiczach w Bieszczadach. Zwierzę nagle wyłoniło się zza zaspy w Nadleśnictwie Baligród, które udostępniło nagranie na swoim Facebooku. Nie jest to pie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zachowuje się wydra w naturalnym środowisku

  • Jakie zwierzęta można spotkać w Bieszczadach

  • Jak zachować się oko w oko z niedźwiedziem

Nagranie z Nadleśnictwa Baligród to prawdziwy hit. Przedstawia ono wydrę bawiącą się w śniegu. Na fanpage'u możemy znaleźć wiele ciekawych zdjęć oraz filmów, a także dowiedzieć się, jak zachować się w przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem.

bieszczady-g8ae5d14e7 1280

Gwałtowne pogorszenie warunków w Bieszczadach. Wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

CZYTAJ DALEJ

Nagranie z głębi lasu może zaskoczyć

Film z wydrą w roli głównej został opublikowany 22 grudnia. Zima jest czasem mniejszej aktywności tych zwierząt, a młode przygotowują się wtedy do opuszczenia swojej matki i wyruszenia w swoją drogę. Jednemu z leśniczych udało się zaobserwować jedno ze zwierząt.

Początkowo młoda wydra żerująca nad wodą nie zauważyła swojego obserwatora i wyraźnie nawoływała piskliwym głosem. Możliwe, że szukała swojej matki. W pewnym momencie zaczęła biec w stronę leśniczego, na co on, jak sam przyznał, przestraszył się. Gdy jednak zwierzę zauważyło człowieka, zaczęło biec w przeciwnym kierunku.

Wydra występuje na terytorium całej Polski, jednak wszędzie jest bardzo rzadka, dlatego uchwycenie jej na filmie może być nie lada szczęściem. Można spotkać ją nad brzegiem Bałtyku, a także rzek, potoków, stawów i jezior. Wcześniej pisaliśmy o niezwykle rzadkim zjawisku, które uchwycono na Podlasiu.

W Bieszczadach można spotkać także niedźwiedzie

Nie jest to jedyne zwierzę, które możemy spotkać, gdy wybieramy się w Bieszczady. Na profilu Nadleśnictwa Baligród zobaczyć można nagrania z fotopułapek, na których uchwycono lisy, sarny oraz różne gatunki ptaków, jak sikorki, a nawet orły.

Największe wrażenie robią jednak nagrania, na którym udało się uchwycić niedźwiedzie. Na jednym z filmów leśniczy Kazimierz Nóżka uchwycił nawet całą rodzinę - matkę z dwoma młodymi. Aby przeżyć coś takiego, trzeba mieć nerwy ze stali. Niedawno pisaliśmy o dziewczynie, która próbowała zrobić sobie zdjęcie z niedźwiedziem.

Niedźwiedzie są bardzo niebezpiecznymi zwierzętami, dlatego przy spotkaniu oko w oko trzeba zachować szczególną ostrożność. Instrukcję, jak należy się zachować znaleźliśmy na oficjalnej stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

- Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go i nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku - tłumaczy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. - Jeśli spotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś.

- Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje - czytamy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zachód słońca na Kozim Wierchu hitem sieci. Turyści zachwyceni

Czytaj więcej >

Polska

Ostrożnie podczas wyjazdu. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem na drogach

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >