Turysci.pl > Polska > Idąc przez las, nagle dokonał strasznego odkrycia. Leśniczy pokazał nieocenzurowane zdjęcie
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 26.09.2023 20:05

Idąc przez las, nagle dokonał strasznego odkrycia. Leśniczy pokazał nieocenzurowane zdjęcie

Strumień w lesie
Fot. EastNews/Arkadiusz Ziolek

Przechadzając się po lesie, można niekiedy natknąć się na dzikie zwierzęta. Teraz gdy trwa rykowisko, jelenie szlachetne są bowiem mniej uważne. Jak opublikowały na Facebooku Polskie Parki Narodowe, na martwego trafił dziś jeden leśniczy.

“Leżał w pięknym fragmencie Puszczy, w otoczeniu ryczących rywali, jakby nieświadomy dramatu, który rozegrał się w pobliżu” - czytamy we wpisie. 

Spacerowicz spotkał w lesie jelenia. Zwierzę było martwe

Nie bez powodu mówi się, że natura rządzi się swoimi prawami. Wśród dzikich, żyjących na wolności zwierząt nierzadko dochodzi do starć i potyczek, na co człowiek nie ma żadnego wpływu. Szczególnie teraz, gdy jelenie ze sobą walczą i rywalizują.

Od połowy września trwa bowiem rykowisko, czyli okres godowy jeleni szlachetnych. Przez kilka tygodni zwierzęta te wydają głośne charakterystyczne odgłosy, których celem jest zwabienie partnerek, a także odstraszenie potencjalnych konkurentów. Bardzo często też wzywają tym sposobem przeciwników do walki. A ta z kolei nierzadko kończy się nawet śmiercią któregoś z nich. Przekonał się o tym jeden leśniczy, który dostrzegł w Puszczy martwą zwierzynę.

“Rykowisko - czas życia i śmierci”

“(...) Nie wiem jak zginął ten stary byk, którego ciało znalazłem dzisiaj. Może wystarczyło chwila nieuwagi, może słabości, by ostry grot poroża rywala przebił jego bok? A może padł ofiarą wilków, co zdarza się w czasie rykowiska, gdy zajęte sobą i łaniami samce, są mniej uważne, a czasem zwyczajnie zmęczone trudami rywalizacji (...)” - czytamy we wpisie Polskich Parków Narodowych.

Pod postem od razu posypały się komentarze. “Przykro patrzeć, choć to po prostu wpisane w życie przyrody”, “ To jest natura, a ona rządzi się swoimi prawami (słaby musi odejść)” - piszą internauci. Inni z kolei zwracają uwagę na fakt, że obecnie trwa także sezon polowań i zauważona przez spacerowicza zwierzyna może być ofiarą myśliwego.

Turyści powinni uważać. Jelenie mogą być agresywne

Jelenie szlachetne tuż przed samym rykowiskiem intensywnie żerują. Później podczas godów skupione są wyłącznie na potencjalnej partnerce. Wówczas tracą nawet 20% masy ciała. Ryczą szczególnie po zmroku, nocą, ale i o świcie. Zdarza się, że potrafią być bardzo agresywne w stosunku do człowieka. Powinni o tym pamiętać turyści wybierający się na spacer do lasu, który zamieszkują jelenie byki. Po zakończonym okresie godowym zaszywają się w swoich ostojach i ponownie zaczynają żerować, przygotowując się na nadejście zimy.